کد خبر: 68510 A

آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

کاندیدا‌ها نباید در سیاست‌های کلی دخالت کنند/ اگر کسی توانایی رئیس جمهوری در خود نمی‌بیند، انصراف دهد/ کاندیدا‌ها به جای شعار، برنامه بدهند.

امام جمعه موقت تهران گفت: رابطه با آمریکا در توان و در اختیار رییس‌جمهور نیست و مواردی از این قبیل طبق قانون اساسی در اختیار ولی امر است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های دوم نماز جمعه امروز تهران، با اشاره به بیداری اسلامی در دنیا گفت: بیداری جهانی در دنیا به وجود آمده است و دشمنان جهان اسلام را احاطه کرده‌ است و این باعث تأسف است که جنگ بین مسلمانان به نام اسلام درگرفته و سبب خونریزی می‌شود و تأسف بار‌تر کسانی هستند که خود را مفتی معرفی می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: پیامبر اسلام در بیانی که در حجة‌الوداع داشتند، تاکید کردند که خون مسلمان‌ها بر یکدیگر حرام است و همانطور که در مکه خون مسلمان‌ها بر یکدیگر حرام است، در تمام زمان‌ها و مکان‌ها نیز خون مسلمان‌ها بر هم حرام است.

امامی کاشانی ادامه داد: هیچ مسلمانی حق ندارد در سوریه، لبنان، بحرین، عراق و دیگر کشور‌ها خون مسلمانی را بریزد و آبروی مسلمانی را ببرد. جماعت موسوم به سلفی و جمعیتی که خود را مسلمان می‌داند، اصلا شیعه و سنی نیستند و صهیونیست به تمام معنا هستند و از همه بد‌تر مفتی‌های آن‌ها به شمار می‌روند.

وی با اشاره به اینکه در چند حدیث پیامبر تاکید شده که یکی از ویژگی‌های آخرالزمان خیانت علما به مردم است، گفت: ما همواره می‌گفتیم که خیانت در این احادیث به چه معناست که الان معنای آن تفسیر شده است. آن‌ها خائن به دین، ناموس مسلمین و خون مسلمین هستند و با وجود همه این خیانت‌ها نصایح در آن‌ها موثر نیست و لذا شمشیر امام زمان باید این‌ها را از بین ببرد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه دنیا وضع تاسف‌باری به خود گرفته است، اظهار داشت: مرکز ثقل جهان جمهوری اسلامی است و دشمنان در اطراف ما احاطه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی نظامی ایجاد کرده‌اند، چرا که می‌خواهند نظام جمهوری اسلامی را به زمین بزنند و در این میان انتخابات برای کشور ما مسئله مهمی است و نقش زیادی دارد.

امامی کاشانی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: حق انتخاب، حق است و هر کسی حق دارد یک نفر را در خصوص انتخابات شورا‌ها، ریاست جمهوری و مجلس انتخاب کند. اما در نظام جمهوری اسلامی این موضوع از حق فرا‌تر است و تکلیف به شمار می‌رود. چرا که دشمنان، نظام و کشور ما را احاطه کردند و این تکلیفی برای ما است و اجتماع ما می‌تواند دشمن را به عقب براند. البته این انسجام تنها در دایره جهان تشیع نیست، بلکه در دایره جهان اسلام است و شیعه و سنی مطرح نیست.

وی با بیان اینکه در انتخابات پیش رو همه باید با هم باشند چرا که این تکلیف است، افزود: دشمن دندان‌ها را برای جهان اسلام، قرآن و تفکر تیز کرده و این وظیفه‌ای برای کل جهان اسلام است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به اینکه رئیس جمهوری که کاندیدا می‌شود باید برنامه و قدرت داشته باشد، اظهارداشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند یک رئیس جمهور باید توان مدیریت، طرح و برنامه داشته باشد و مثلا رئیس جمهوری که الان کاندیدا است باید در سخنرانی‌ها و صحبت‌های خود اولویت‌های اول، دوم، سوم، چهارم و دیگر اولویت‌های خود را بگوید. مثلا اگر اولویت اول خود را اقتصاد می‌داند، باید بگوید که کشاورزی را با چه تدبیر سامان خواهد داد.

امامی کاشانی ادامه داد: یک کاندیدا باید بگوید که گروه مشاور دارد یا می‌خواهد تکروی کند. چگونه می‌خواهد صنعت کشور را توسعه دهد و یا در حوزه تولید و اشتغال چه برنامه‌ای دارد. لذا معتقدم باید یک کاندیدا ریز به ریز برنامه‌های خود را عنوان کند، والا شعار دادن و حرف و سخن و توهین به دیگران که کار نشد. از طرف مردم رای گرفتن، وکیل شدن و رئیس جمهور شدن وظیفه‌ای است که فرد باید در چارچوب مقامش به آن عمل کند و بگوید اولویت چیست و پاسخ خود را بدهد. نه اینکه چیزهای دیگری بگوید و عنوان کند ما با آمریکا چنین و چنان می‌کنیم.

وی ادامه داد: این کار نه در توان شماست و نه در اختیار شماست. مواردی از این قبیل در قانون اساسی در اختیار ولی امر است. نظام کلی جهان در اختیار فقاهت، تدبیر و شجاعت است و اختیار در دست کسی است که واجد صفات رهبری است نه رئیس جمهور. رئیس جمهور باید در حد اجرا، وظایف خود را تبیین و ترسیم کند و فکر کند اگر اهل این کار‌ها است عرض اندام را ادامه دهد و در غیر این صورت انصراف دهد.

انتخابات ریاست جمهوری نماز جمعه امامی کاشانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر