کد خبر: 69313 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

در شرایطی فعلی به طرف انحطاط می‌رویم/ با همین حرارتی که شما از ضرورت آزادی سخن می‌گفتید عده‌ای از دعوت به بردگی سخن می‌گفتند/ اگر به این نتیجه رسیدم که بیایم پیش از اینکه بیایم باید در این مورد با رهبری صحبت کنم چرا که من بدون موافقت ایشان وارد عرصه نخواهم شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اگر بخواهد شرایطی بوجود بیاید که بین من و رهبری حالت اختلاف بوجود بیاید همه ما ضرر خواهیم کرد، گفت: برای آمدن به صحنه انتخابات ریاست جمهوری در حال ارزیابی شرایط هستم و من بدون موافقت ایشان وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ایشان موافق نباشند نتیجه‌ای که به بار می‌آید معکوس خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با دانشجویان دانشگاه‌های تهران با اشاره به اینکه دوست ندارد از دانشجویان و جوانان صحبت‌های مایوس‌کننده بشوند، اظهار داشت: شما دانشجویان از نسل سوم انقلاب هستید و باید امید در شما خیلی بیشتر از نسل ما باشد، همین جلسه نیز نشان می‌دهد در دانشگاه مأیوس شدن نباید معنا داشته باشد، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که مأیوس و ناامید باشیم چرا که زمانی که ما میلیون‌ها دانشجوی جوان و پرانرژی داریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه انسان‌های آگاه هیچ‌گاه شکست نمی‌خورند، خاطرنشان کرد: هجمه همواره از سوی باطل و ظالم وجود داشته است و طبیعت ستمگری آوردن هجمه و ضایع کردن حقوق است و البته در همین شرایط است که انسان‌ها آگاه می‌شوند.

وی ادامه داد: شاید همین شرایط نگران‌کننده است که باعث می‌شود شما حرف‌هایی که هشت سال پیش بیان نمی‌کردید، الان به بیانش بپردازید اما باید بدانیم از دل همین نگرانی‌هاست که امید به وجود می‌آید و به خاطر همین است که انسان نامتناهی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان اینکه «در برخی از جلساتی که من با افراد دیگری داشتم با همین حرارتی که شما از ضرورت آزادی سخن می‌گفتید آن‌ها از دعوت به بردگی سخن می‌گفتند»، اظهار داشت: من آمار روشنی ندارم تا درباره تحصیلکردگان جامعه سخن بگویم اما می‌توانم بگویم اکثر کسانی که در فضای تحصیلات از دبستان تا دانشگاه بوده‌اند، نیروهای اصلاحگری هستند که انسان را آزاد و در مسیر اعتلا و نه بندگی و اطاعت کورکورانه می‌خواهند.

وی ادامه داد: شما چیزی غیر اسلامی و غیر ملی نمی‌خواهید در واقع شما‌‌ همان چیزی را می‌خواهید که ما برایش انقلاب کردیم و برایش شهید، جانباز و مفقودالاثر دادیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه حرف بسیاری از دانشجویان حرف بسیاری از افراد دیگر نیز است، خاطرنشان کرد: اگر نمی‌گذارند صدایتان بلند شود اینطور نیست که حرفتان گم شود زیرا حرف شما در دل خیلی‌هاست و اکنون کافی است تا جرقه‌ای برای بیان آن بخورد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مسئولان اصلی نظام نیز از ایجاد وضعیت بسته فعلی و برگشت به اوضاع سابق ناراضی هستند و فقط این وضعیت را تنها جریان‌های متحجر می‌خواهد اما نه قانون اساسی و نه اهداف انقلاب و نه مسئولان اصلی نظام چنین وضعیتی را نمی‌خواهند، هر چند که ممکن است پیدا کردن راهکار دشوار باشد اما مردم خود راهکار را پیدا می‌کنند و البته ما نیز نباید خاموش باشیم بلکه باید با منطق و تفکر شجاعانه مباحثه کنیم و حرف بزنیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه سخن «نمی‌گویم نمی‌آیم» بدین معنا نیست که وارد عرصه نخواهم شد، افزود: خیلی از افراد دیگری هستند که اگر وارد میدان شوند می‌توانند خیلی بهتر از ما نیز کار بکنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به در حال ارزیابی شرایط برای آمدن به صحنه انتخابات ریاست جمهوری است، گفت: من پیش از این نیز در حال ارزیابی شرایط بودم و باید ببینم اصلا نیازی هست که وارد عرصه شوم یا خیر.

وی تاکید کرد: اگر به این نتیجه رسیدم که بیایم پیش از اینکه بیایم باید در این مورد با رهبری صحبت کنم چرا که من بدون موافقت ایشان وارد عرصه نخواهم شد و اگر ایشان موافق نباشند نتیجه‌ای که به بار می‌آید معکوس خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اینکه با کسی سر دعوا نداریم، اظهار داشت: اگر بخواهد شرایطی بوجود بیایید که بین من و رهبری حالت اختلاف بوجود آید، همه ما ضرر خواهیم کرد.

وی با اظهار اینکه باز هم رای مردم حرف آخر را خواهد زد، افزود: شرایط برای ما بد است ولی نباید باعث ایجاد یاس شود بلکه می‌تواند موجب ایجاد هوشیاری شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه کارهای اساسی در این دوره خیلی کم بوده است، ابراز داشت: اقدامات دولت فعلی پایه‌ها را سست می‌کند همچنان که برخی قصد دارند مانع از این شوند که کشور به سمت علم برود و به عنوان نمونه دانشگاه‌های بخش خصوصی را تضعیف می‌کنند و غصب دانشگاه آزاد نمونه‌ای از این موارد است که این اقدام با تصویب نهادی صورت گرفت که حق نداشت در اساسنامه آن ورود کند.

هاشمی رفسنجانی در پایان به حاضران که برای دعوت از وی برای اعلام نامزدی در این برنامه حاضر شده بودند شعر زیر را قرائت کرد:

گفت پیغمبر كه گر كوبی دری

عاقبت زان در برون آید سری

انتخابات ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر