کد خبر: 69471 A

محمد شریعتمداری:

در کشور ما اعتدال با انفعال اشتباه گرفته می‌شود/ امروز به دلیل بکار نگرفتن خرد جمعی کشور با زیان‌ها و مشکلات بسیاری رو به رو شده است.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی گفت: در مقطعی طی چند سال اخیر، زمینه همکاری و مذاکره با برخی کشورهای اروپایی در راستای دستیابی به قلب اتحادیه اروپا و ایجاد ارتباط در راستای دیپلماسی هسته‌ای و توسعه اقتصاد بطور عمدی و با دستهای پنهان برخی مسئولان از میان رفت.

به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری در جمع برخی مدیران و کارکنان وزارت بازرگانی در دهه ۶۰، با ابراز این عقیده که «امروز به دلیل بکار نگرفتن خرد جمعی کشور با زیان‌ها و مشکلات بسیاری رو به رو شده است»، افزود: امیدورام روزی برسد که با بهره‌مندی از خردجمعی وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور سازماندهی بهتری شود. صرف نظر از اینکه در دولت آینده حضور داشته باشم یا نباشم، تلاش دارم این مهم به نتیجه برسد چراکه این کار را یک فرآیند فرهنگی می‌دانم نه سیاسی.

وی ادامه داد: امروز نیز اگر نتوانیم رقابت کنیم، حداقل می‌توانیم یکدیگر را تخریب نکنیم، چراکه در کشوری زندگی می‌کنیم که اخلاق‌محوری را در دین خود دارد و ما پیرو اسلام هستیم. نباید اقداماتی را که دولت‌ها تا به امروز انجام داده‌اند نادیده بگیریم و برای رسیدن به اهداف مدنظر خود، اخلاق را زیر پا بگذاریم.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به عملکرد دولت‌های هفتم و هشتم اظهار کرد: در طول آن هشت سال، یک آرامش نسبی با توجه به شرایط آن مقطع زمانی در کشور حاکم شد بطوری که تورم از ۲۸ درصد به ۱۰. ۴ درصد رسید اما این نرخ تورم در دوره کنونی روند صعودی به خود گرفت. معتقدم اگر کشور را به نحوه بهتری اداره کنیم، می‌توانیم مشکلات اقتصادی را کاهش دهیم و سپس ریشه‌کن کنیم.

شریعتمداری یادآور شد: در دهه ۶۰ با وجود جنگ بی‌امان در مرزهای کشور شاهد شرایط مناسبی در کنترل قیمت‌ها بودیم و شما فعالان بازرگانی دهه شصت به خوبی از پس این امتحان برآمدید. به عبارت دیگر به دلیل وجود سیاست‌های خاص در جنگ مردم در آن مقطع در آرامش بسر می‌بردند و باید ما امروز این آرامش را حفظ کنیم.

وی با اشاره به درآمد شش میلیارد دلاری در برخی سال‌ها و مقایسه آن با درآمد ۱۰۴ میلیاردی در سال‌های اخیر و اثرگذاری سیاست‌های غلط در اقتصاد، گفت: امروز برای توسعه و اقتصاد کشور نیازمند یک اصلاح ساختاری اساسی در اقتصاد کشور هستیم؛ البته این مهم پیش از این نیز توسط افراد دیگر هم مطرح شده است ولی بنا به برخی دلایل آن را نادیده گرفتند. رشد بی‌منطق نقدینگی در کشور سبب شده است که تورم روز به روز افزایش یابد. اگر متخصصان به جایگاه گذشته خود برگردند حتما حرکت‌های مثمر ثمری اتخاذ خواهد شد. تصمیم گیری نباید بر مبنای فردمحوری باشد و خرد جمعی باید جایگزین آن شود.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از سیاست‌های اتخاذ شده توسط دولت در زمینه دیپلماسی، ابراز عقیده کرد: امروز سیاست خارجی از تفکر انقلاب اسلامی فاصله دارد و سه اصلی که رهبری به آن اشاره داشتند یعنی عزت، حکمت و مصلحت، به فراموشی سپرده شده است. اگر رهنمودهای مقام معظم رهبری نبود، امروز شاهد ایجاد پنج معاونت ریاست جمهوری در دولت برای جغرافیای سیاسی جهان بودیم.

وی در ادامه با بیان اینکه «در صورت پیروزی در انتخابات، سیاست خارجی کشور با هماهنگ شدن نهاد‌ها و ارگانهای ذیربط از جمله سیاسی، نظامی و اطلاعاتی همسو خواهد شد و سه اصلی که رهبری از آن نام برده‌اند هم محور باشد»، اظهار کرد: معتقدم باید در راستای اصلاح ساختار با استفاده از کادرهای مناسب و اعمال سه اصل مورد توجه رهبری گام‌های مهم و اثرگذاری برداریم. متاسفانه در سالهای اخیر در مقاطعی برخی بر طبل صدور قطعنامه کوبیدند. من معتقد به عقب‌نشینی نیستم اما برخی موضع‌گیری‌ها تنها موجب ایران هراسی در دنیا و بویژه کشورهای همسایه شد.

شریعتمداری در بخش دیگری از صحبتهای خود خواستار تغییرات کلی در دو حوزه سیاست خارجی و اقتصاد با محوریت اشتغال در کشور شد و گفت: امروز در برنامه‌های بنده همسوسازی در دستگاه دیپلماسی تهیه و تنظیم شده و نحوه همکاری با کشور‌های همسایه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است و درباره بحث مذاکره با آمریکا نیز پارامترهایی مورد توجه قرار گرفته است، اما در این مورد نیز باید بگویم که صرف مذاکره با آمریکا همه مشکلات کشور را برطرف و حل نخواهد کرد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: راهبرد‌ها و تاکتیک‌ها در برنامه‌های بنده قید شده است و این کار طی یک شب و روز نبوده بلکه بالای چند هزار ساعت کار‌شناسان با مطالعات و بررسی‌های خود به نتیجه‌هایی دست پیدا کرده‌اند که من امروز درباره آن می‌توانم صحبت کنم و این مهم در صورتی قابلیت استفاده و بهره‌بری دارد که دولت به خرد جمعی برسد.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: هر دولت دیگری نیز که بر سرکار آید، من محور برنامه‌های خود را در اختیارشان قرار خواهم داد چراکه بنده تمامی برنامه‌های روسای جمهوری را از ابتدای انقلاب مورد تجزیه تحلیل قرار داده‌ام؛ برنامه دو دوره آقای هاشمی، آقای خاتمی و دو دوره آقای احمدی‌نژاد البته وی تنها یک برنامه داشت و بعد‌ها برنامه دوم خود را ارائه داد. بنده مشترکات تمام کاندیدا‌ها را بررسی کرده‌ام و معتقد هستم مشترکات همه برنامه‌های نامزد‌ها و روسای جمهور از ابتدا انقلاب تا به امروز باید بر صدر بنشیند و بر آن اجماع کرد. به معنای دیگر، مشترکات همه برنامه‌ها یعنی اجماع برای رسیدن به یک اصل و هدف واحد. به عنوان مثال موضوع هدفمندی یارانه‌ها یک اشتراک است اما اجرای آن توسط دولت کنونی با نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه «در دولت و برنامه بنده هیچ ردی از مدیریت جهان دیده نمی‌شود»، افزود: معتقد هستم باید مدیریت جهان را‌‌ رها و به مسئولیت‌های مرتبط با امر ریاست جمهوری پرداخت. اگر رییس جمهوری ۵۰ میلیون رای بیاورد هم نباید فکر کند که رییس هر سه قوه است. اصل تعامل را باید رییس دولت در دستور کار خود قرار دهد و نباید یک قوه چهارمی در کشور شکل بگیرد که کاری آن حل و فصل چالش‌ها و مشکلات ایجاد شده در سه قوه دیگر باشد.

وزیر پیشین بازرگانی، به دوران مدیریت خود اشاره کرد و گفت: شعار اعتدال حرف امروز من نیست. من در دولت اصلاحات و در زمان تصدی‌گری وزارت بازرگانی در معاونان خود هم از جناح راست و هم از جناح چپ بهره گرفته بودم. بطوری که محمد نهاوندیان، رییس کنونی اتاق بازرگانی در چهار سال اول معاون بنده بود و هم آقای فیض‌الله عرب سرخی که هشت سال در سمت معاون وزیر در وزارت بازرگانی مشغول به خدمت بودند. من تلاش داشتم با بهره‌گیری از این دو نحله فکری به بهترین نحوه ممکن وزارت بازرگانی را هدایت کنم.

وی ادامه داد: همچنین برای اجرای هرچه بهتر قوانین و برنامه‌ها در کشور جلسات متعددی را با وزیران بازرگانی پیشین برگزار می‌کردم و از دیدگاه و نظرات آنان به بهترین نحو ممکن بهره گرفتم. آقایان عابد جعفری وزیر بازرگانی دولت میرحسین موسوی و آقای عسگراولادی که این عزیزان نیز از دو گرایش فکری متفاوت هستند در این جلسات همواره حضور داشتند. این چه طرز تفکری است که با یک قطار وارد دولت شویم و تمامی فعالان در دولت‌های قبلی با گرایش‌های فکری دیگر را با قطاری دیگر خارج کنیم؟

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من معتقد هستم که با برگزاری جلسات هماهنگی می‌توانیم مشکلات را برطرف کنیم. درست است که در جریان انتخابات با یکدیگر رقیب هستیم، اما مگر برخی از رقبا اسرائیلی هستند که ما نمی‌توانیم با آنان تعامل داشته باشیم؟ این طرز تفکر واقعا باید از میان برود.

شریعتمداری تفکر رقابت و همکاری را برای رسیدن به اهداف نظام یک ضرورت دانست و با بیان اینکه «امروز در رسیدن به اعتدال، تنها هستم»، افزود: متاسفانه در کشور ما اعتدال با انفعال اشتباه گرفته می‌شود. بسیاری اعتدال را انفعال می‌دانند اما امروز می‌گویم در صورتی که به کرسی ریاست جمهوری هم دست پیدا نکنم، تا آخر تلاش خواهم داشت یک جریان فکری که تمامی جناح‌های سیاسی را در برمی‌گیرد و در دل خود جای می‌دهد، تحت عنوان جنبش اعتدال‌خواهی ایران را پایه‌گذاری کنم.

وی همچنین تاکید کرد: در طی سال‌های گذشته، کشور ما به دلیل افراط و تفریط بسیار ضربه خورده است و باید تلاش کنیم این افراط و تفریط‌ها را از میان برداریم و ریشه‌کن سازیم.

عضو شورای راهبری روابط خارجی در پایان با اشاره به نقش مردم در انتخابات و سخنان امام و رهبری که رای مردم را از ضروریات نظام جمهوری اسلامی می‌دانند، گفت: امروز به پشتوانه رای مردم است که می‌توانیم حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشیم. نامزد‌ها باید بدانند اگر امروز آمریکایی‌ها تمایل دارند با ما وارد مذاکره شوند این به دلیل حمایت مردم از نظام است، چراکه نه آنان توان آن را دارند که گرگ سابق باشند و نه ما دیگر‌ آن میش هستیم.

بر اساس این گزارش، در این دیدار جمعی از مدیران اقتصادی و بازرگانی پیشین کشور از جمله حسن عابدی جعفری وزیر بازرگانی دولت موسوی و حسین وهاجی وزیر بازرگانی دولت اول هاشمی رفسنجانی حضور داشتند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر