کد خبر: 69487 A

محمد سالاری:

باید به صورت دقیق ریشه یابی شود که چرا در کشور ما اهمیت احزاب به فراموشی سپرده شده و جبهه‌ها و ائتلاف‌های فصلی و انتخاباتی که ریشه قوی ندارند، به صورت «ائتلاف‌های انتخاباتی» بروز و ظهور می‌نمایند و بعد از انتخابات نیز بلافاصله افول می‌کنند.

ایلنا: عضو شورای عالی حزب همبستگی گفت: حضور احزاب قوی در عرصه انتخابات می‌تواند انتخاب مردم را هدفمند و ضریب اشتباهات را کاهش دهد.

محمد سالاری دربا اشاره به فقدان کارکرد‌های دقیق حزبی در کشور گفت: متاسفانه برخی نگرشهای تنگ نظرانه مانع از فعالیت‌های حزبی و اعتماد مردم به احزاب شده است.

وی افزود: سابقه طولانی تشکیل احزاب در ایران به گونه‌ای است که ما نمی‌توانیم ازحزب به عنوان پدیده‌ای نوپا و جدید در کشور یاد کنیم، خیلی از کشورهایی که امروز نظام‌های انتخاباتی حزبی دارند، قدمت فعالیت احزاب در آن‌ها به نیم قرن هم نمی‌رسد اما به خاطر پذیرش ساز و کارهای دموکراتیک توانستند انتخابات حزبی خوب و قوی برگزار کنند.

مدیر مسوول روزنامه اسرار تصریح کرد: باید به صورت دقیق ریشه یابی شود که چرا در کشور ما اهمیت احزاب به فراموشی سپرده شده و جبهه‌ها و ائتلاف‌های فصلی و انتخاباتی که ریشه قوی ندارند، به صورت «ائتلاف‌های انتخاباتی» بروز و ظهور می‌نمایند و بعد از انتخابات نیز بلافاصله افول می‌کنند.

سالاری در ادامه با اشاره به نبود کارکردهای حزبی در جامعه، این مساله را باعث سردرگمی مردم در انتخاب صحیح دانست و یاد آور شد: یکی از دلایل گزینش‌های آنی، احساسی و برنامه ریزی نشده مردم، نبود حزب‌های فراگیر است که به صورت دقیق برنامه‌های کاندیدا‌ها و داوطلبان را پوشش دهد.

وی گفت: نهاد ریاست جمهوری یا مجلس مکان تجمع و یا حمله ناراضیان نیست، مردم باید اگر مطالباتی دارند یقه حزب را بگیرند، اما متاسفانه در کشور ساز و کارهای پاسخگویی به مطالبات را نداریم، چون فرهنگ حزبی نداریم.

وی افزود: فعالیت احزاب پاسخگو موجب می‌شود که مردم نقایص را به آن‌ها منعکس کنند و حزب مسلط در صورت نارضایتی‌های مردم به ترمیم مشکلات بپردازد چون در غیر این صورت، اقبال عمومی را در انتخابات بعدی از دست خواهد داد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: به نظر می‌رسد بهترین مکانیسم فضای سیاسی کشور ایجاد ۲ حزب قوی در اردوگاه اصلاح طلبان و اصول گرایان است تا بتوانند با ارائه مانیفست و برنامه‌هایشان در حوزه‌های مختلف، خود را به مردم عرضه نمایند و در مقابل در مورد عملکرد خود و کاندیداهای مورد تائیدشان به مردم پاسخگو باشند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر