کد خبر: 69680 A

اژه‌ای در نشست خبری:

جنگیر دولت بدلیل اینکه در زندان از هیچ مرخصی استفاده نکرده است پس از گذشت ۲ سال به مرخصی ۳ روزه رفت و سر موعد نیز به زندان بازگشت و اکنون نیز در بازداشت به سر می‌برد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ‌هیچ خللی در کار و فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه آریا ایجاد نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه در رابطه با پرونده نگین غرب و شرکت تعاونی برق هشتگرد بیان داشت: بهتر است که برای پاسخ به این سوال خبرنگارانی که اطلاعات اقتصادی، حقوقی دارند پرونده نگین غرب را از اول تا آخر کار‌شناسی و آسیب‌شناسی کنند تا ببینند که مشکلات جدی در کجا‌ها قرار دارد چراکه نمی‌دانم افراد یا قرارداد‌ها را به طور دقیق نخوانده‌اند و یا اینکه بدون آنکه آن را بخوانند قراردادرا امضا کرده‌اند چراکه در این قرارداد فروشنده و یا هیات امنا یک یا دو ماده را به نفع خود کاملا قرار داده است و از این طریق باعث شده که یک طرفه قرارداد را با خریدار فسخ کند و به نفر دیگری واگذار کند.

وی افزود: ‌ راحت‌ترین کار دستگاه قضا این است که آقای مورد نظر این پرونده را کلاه بردار بخوانیم و وی را به زندان افکنیم اما در این زمینه هیچ چیزی دست متضررین را نخواهد گرفت و من حتی از مسئول پرونده درخواست کرده‌ام که اطلاعاتی در رابطه با بررسی پرونده به من بدهد و وی پس از ارائه گزارش توانسته است خیلی از وجوه و مطالبات مال باختگان را احیا کند و این وظیفه کاری وی نبوده بلکه از سر دلسوزی این کار را انجام داده است.

اژه‌ای بیان داشت: در راستای رسیدگی به پرونده‌ها از یک پرونده چندین پرونده دیگر نیز منشعب شده است و ما در تکاپو هستیم تا پرونده‌های مال باختگان به نتیجه‌ای برسد.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه دو تبعه آذربایجانی در آذربایجان دستگیر شده‌اند و وزارت امور خارجه نیز این مطلب را تایید کرده است گفت: این پرونده در حال رسیدگی است اما در حال حاضر به لحاظ قانون نمی‌توانم جزئیات و اصل قضیه را بیان کنم لذا به دلیل موضوعی که برای من نوشته‌اند زمان زیادی نباید طول بکشد تا به پرونده رسیدگی شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه پس از دستگیری هیات مدیره شرکت‌های آریا کارکنان زیرمجموعه‌های این دستگاه‌ها مشکلاتی را دارند گفت: شرکت‌های زیرمجموعه آریا به دسته شرکت تقسیم می‌شوند شرکت‌هایی که فعال هستند و برخی از این شرکت‌های فعال همچنین به فعالیت خود ادامه می‌دهند و خللی در کار آن‌ها ایجاد نشده و به یقین می‌توانم بگویم که بازده‌شان از زمانی که در اختیار هیات امنای آریا بود بیشتر نیز شده است.

وی افزود: برخی از شرکت‌های زیرمجموعه آریا نیمه فعال بوده‌اند و همچنان نیز نیمه فعال هستند و سوددهی و بازدهی مناسبی ندارند و برخی دیگر از شرکت‌های زیرمجموعه در حال شکل گیری بودند و کار و فعالیتی را انجام نمی‌دادند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: الان مشکل خاصی در رابطه با فعالیت شرکت‌های آریا وجود ندارد و شرکت‌های این مجموعه فعالیت دارند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

اژه‌ای بیان داشت: عمده مشکل در اینجا است که افرادی که برای این شرکت‌ها کار کرده‌اند و سند و مدرکی را نیز در اختیار ندارند نمی‌توانیم مطالبات آنان را پرداخت کنیم چراکه هم خودشان مدرک ندارند و هم صاحبان این شرکت‌ها فعالیت آنان را تکذیب می‌کنند اما هر کسی که بتواند مدرکی ارائه کند که از این شرکت‌ها مطالباتی دارند از مطالبات شرکت و سپرده شرکت دیون آن‌ها پرداخت می‌شود.

اژه‌ای همچنین در رابطه با طلبکاران شرکت‌های آریا گفت: بانک‌ها اولین و مهم‌ترین طلبکاران شرکت‌های آریا محسوب می‌شوند و بعد از آن کارکنان و افرادی هستند که برای این شرکت‌ها کار می‌کنند.

اژه‌ای در رابطه با صحبت‌های مصلحی در خصوص اینکه هاشمی یکی از عوامل فتنه ۸۸ است گفت: بهتر است که از مصلحی سوال کنید که براساس چه مدرک این صحبت‌ها را کرده است و من براساس‌‌ همان موارد قانونی که بیان کردم نمی‌توانم پاسخ این سوال شما را بدهم.

وی همچنین در رابطه با پرونده فاضل لاریجانی نیز گفت: در این زمینه مساله پیچیده است چراکه باید مشخص شود که زمین‌های داده شده آیا طبق قانون مقررات است یا خلاف آن و اگر این مساله روشن شود مسائل بعدی راحت‌تر به نتیجه خواهد رسید اما در این مساله یک موضوع دیگر نیز مطرح است که آیا کسی که این زمین‌ها را به لاریجانی واگذار کرده است حقوقی این کار را انجام داده یا غیرقانونی اما می‌گویم پرونده هنوز به اتمام نرسیده و پس از روشن شدن تحقیقات تصمیم گیری نهایی انجام خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برخی افرادی که در حال حاضر نامزد کاندیدای ریاست جمهوری هستند در قوه قضاییه پرونده دارند آیا این داشتن محکومیت در رد یا تایید صلاحیت آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت گفت: داشتن پرونده یا نداشتن آن محکومیت یا غیر محکومیت موجب رد یا تایید صلاحیت نمی‌شود و قانون موانع رد را کاملا مشخص کرده است و شورای نگهبان نیز براساس این موانع افراد را رد یا تایید صلاحیت می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در خصوص دخالت مجریان و ناظرین انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: اظهارنظر اعضای هیات مرکزی انتخابات ریاست جمهوری دخالت در امر انتخابات نیست و به دلیل اینکه در تبصره ۳ ماده ۳۱ نیز آورده شده که هیچ یک از اعضای هیات مرکزی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نباید کاندید ریاست جمهوری باشند به همین منظور هیچ یک از افراد کاندید نیستند و تخلفی نیز صورت نگرفته است.

اژه‌ای در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه جن گیر دولتی بیان می‌شود که آزاد شده است و یا اینکه به جای دیگر انتقال یافته است در این زمینه توضیحاتی را بیان کنید گفت: آزاد و به جای دیگر منتقل نشده است ولی بدلیل اینکه این فرد در زندان از هیچ مرخصی استفاده نکرده پس از گذشت ۲ سال به مرخصی ۳ روزه رفت و سر موعد نیز به زندان بازگشت و اکنون نیز در بازداشت به سر می‌برد این مشکل رسانه‌ها است که مطالب را درست منعکس نمی‌کنند و باعث ایجاد شائبه می‌شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر