کد خبر: 75901 A

بیانیه حزب مردم‌سالاری:

حسن‌روحانی و محمدرضاعارف می‌خواهد تا با ائتلاف و اجماع از تکرار تجربه تلخ سال 84 پرهیز نمایند و در صورت اجماع، نامزد اجماعی، نامزد حزب مردم‌سالاری هم خواهد بود و تمام امکانات تبلیغاتی، مطبوعاتی و تشکیلاتی حزب مردم‌سالاری در خدمت ایشان خواهد بود.

حزب مردم‌سالاری در پی‌نشست شورای مرکزی این حزب با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تمکین به نظر شورای نگهبان خواستار توضیحات این شورا در خصوص دلایل عدم احراز صلاحیت دبیر کل این حزب و همچنین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

به گزارش ایلنا، این بیانیه با تاکید بر لزوم رعایت حق‌وحقوق نامزدهای واجد شرایط هرگونه یاس و ناامیدی در میان مردم که زمینه ساز عدم مشارکت حداکثری مردم باشد را تضعیف حماسه سیاسی مورد نظر مقام‌معظم‌رهبری خوانده و مخالف دیدگاه ایشان مبنی بر حضور تمامی سلایق سیاسی خوانده و خواستار تجدید نظر شورای نگهبان در مورد آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی و تنها کاندیدای حزبی این دوره از انتخابات شد.

این بیانیه همچنین با بیان اینکه در انتخابات پیش‌رو از کاندیدای خاصی حمایت نمی‌کند از دوچهره معتدل و اصلاح‌طلب یعنی آقایان حسن‌روحانی و محمدرضاعارف می‌خواهد تا با ائتلاف و اجماع از تکرار تجربه تلخ سال 84 پرهیز نمایند و در صورت اجماع، نامزد اجماعی، نامزد حزب مردم‌سالاری هم خواهد بود و تمام امکانات تبلیغاتی، مطبوعاتی و تشکیلاتی حزب مردم‌سالاری در خدمت ایشان خواهد بود.

بخشی از این اطلاعیه به شرح زیر می‌باشد:

ملت سرافراز ایران؛

همانگونه که می‌دانید حزب مردم‌سالاری به عنوان نخستین حزب اصلاح‌طلب و در شرایطی که برخی افراطیون همچنان به دلیل حضور فعال این حزب در انتخابات مجلس نهم از آن انتقاد می‌کردند، از تیرماه سال 1391، فعالیت رسمی خود را برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز کرد و از همان زمان، حضور حداکثری مردم در انتخابات واجماع اصلاح‌طلبان روی یک کاندیدای واحد را در قالب طرحی با نام مجمع نخبگان اصلاح‌طلب سراسر کشور که به طرح «مناسک» شهرت یافت پیگیری نمود.

فعالیت‌های مستمر حزب مردم‌سالاری برخلاف نظر برخی افراطیون موجب شد که به مرور زمان، وضعیت تغییر نماید. نشست دبیرکل حزب با اصلاح‌طلبان استان‌ها زمینه برپایی همایش ملی تبیین طرح مناسک را با حضور 500 نفر از اصلاح‌طلبان سراسر کشور از سوی حزب مردم‌سالاری در تاریخ 19/8/91 در هتل المپیک تهران فراهم گردانید و حاضران در همایش مذکور همگی بر حضور حداکثری و اجماع اصلاح‌طلبان تاکید نمایند؛ و‌لذا هرچه به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک‌تر شدیم، اشتیاق اصلاح‌طلبان برای حضور در عرصه انتخابات افزایش یافت و خوشبختانه دیگر کسی حزب مردم‌سالاری را به دلیل تلاش برای حضور در انتخابات مواخذه نمی‌کرد تا نقش موثر حزب مردم‌سالاری در فاصله یک‌سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری بیش از پیش آشکار شود.

پس از برگزاری کنگره یازدهم حزب مردم‌سالاری در پنجم بهمن‌ماه سال گذشته، کنگره به عنوان عالی‌ترین رکن حزب، آقای دکتر مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب را به عنوان کاندیدای حزبی معرفی کرد و به تبع آن پس از دیدار اعضای شورای مرکزی با تعدادی از مراجع و علمای قم، ایشان نیز در روز 26 اسفند گذشته طی یک کنفرانس خبری، کاندیداتوری خود را رسما اعلام کردند؛ هرچند که از همان زمان نیز حزب مردم‌سالاری سازوکار مورد نظر خود برای اجماع اصلاح‌طلبان روی کاندیدای واحد را ارائه داد و همچنان بر اجماع تاکید می‌نمود؛ اما پس از اعلام حضور، دبیرکل حزب مردم‌سالاری به عنوان کاندیدای اختصاصی حزب و همچنین نامزد اختصاصی جبهه اصلاح‌طلبان ایران متشکل از 18 حزب اصلاح‌طلب، سفرهای متعددی به شهرهای مختلف انجام داد که حاصل آن سخنرانی در بیش از 50 دانشگاه در سراسر کشور برای خلق همان حماسه سیاسی مورد تاکید مقام‌معظم‌رهبری بود. دفاتر استانی حزب مردم‌سالاری نیز با برگزاری همایش‌ها و جلسات متعدد مردمی در بیش از 25 استان نقش مهمی در افزایش شور و نشاط انتخاباتی در بین مردم ایفا کردند.

نویسندگان این بیانیه با برشمردن ویژگی‌های نامزد حزبی‌شان، نتیجه اعلام بررسی صلاحیت‌ها را «همچون آب سردی بر پیکره تمامی اعضای حزب مردم‌سالاری در سراسر کشور» تعبیر کرده و خاطرنشان کرده‌اند: هرچند نظر شورای محترم نگهبان برای حزب مردم‌سالاری و کاندیدای منتخب آن، لازم‌الاتباع است و حزب مردم‌سالاری و دبیرکل حزب بارها تبعیت خود از قانون را اعلام کرده‌اند، اما عدم احراز صلاحیت دکتر مصطفی کواکبیان بسیار بهت‌آور است. از سوی دیگر عدم احراز صلاحیت یار دیرین امام و انقلاب و رهبری و استوانه نظام مقدس جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی، ابهامات بسیار ایجاد کرد.

لذا به نظر می‌رسد باید قوانین موجود در مورد نحوه احراز صلاحیت‌ها مورد تجدیدنظر قرار گرفته و شاخص‌های کمی و قابل سنجش برای بررسی صلاحیت کاندیداها تبیین گردد تا هم از ثبت‌نام خیل عظیمی از افراد فاقد شاخص‌های موردنظر جلوگیری به عمل آید و هم شورای محترم نگهبان، فشار کمتری برای بررسی صلاحیت‌ها احساس کند. در همین جا از ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خواهیم که مصوبه مجلس هشتم را در مورد حدود و ثغور مفهوم رجال سیاسی و مذهبی و مدرک تحصیلی و سن و... را به تصویب نهایی برساند.

در پایان بیان این نکته را نیز ضروری می‌دانیم که حزب مردم‌سالاری علی‌رغم ناخشنودی از عدم احراز صلاحیت دبیرکل این حزب و سایر نامزدهای واجد شرایط به ویژه آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی بازهم به دلیل اعتقاد راسخ به نظام جمهوری اسلامی و آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی و در جهت تحقق حماسه سیاسی موردنظر مقام معظم رهبری، از کلیه آحاد ملت دعوت می‌کند تا در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم حضور یابند.

حزب مردم‌سالاری همچنین از آقایان حسن روحانی و محمدرضا عارف که دیدگا‌ه‌های نزدیکتری به حزب دارند دعوت می‌نماید تا به منظور جلوگیری از رخداد تلخ انتخابات سال 1384 که حاصل تعدد کاندیداهای اصلاح‌طلب بود، به اجماع برسند. تنها در این صورت است که حزب مردم‌سالاری، از کاندیدای حاصل اجماع این دو نفر حمایت کرده و تمام امکانات حزبی و ستادی و تبلیغاتی خود در تهران و سراسر کشور را برای پیروزی کاندیدای نهایی بسیج خواهد کرد تا با اجماع عناصر معتدل و اصلاح‌طلب، شاهد روی کارآمدن مدیریتی کارآمدتر باشیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر