کد خبر: 76047 A

دبیرستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (ره):/2/

برنامه رسمی در حرم مطهر برگزار نخواهد شد/ هرکس با هر عقیده‌ای، دغدغه‌های خود را مطرح کند و از متهم کردن افراد بپرهیزد.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت سالگرد امام خمینی گفت:‌ امسال که در آستانه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری هستیم به لحاظ محدودیت ها و معذوریت ها دیگر مراسم قبل و بعد از 14 خرداد را نخواهیم داشت مردم و عزاداران در روزهای 13 و 14 خرداد برای ادای احترام به حرم مطهر خواهند آمد اما برنامه رسمی درحرم مطهر نخواهیم داشت به جز مراسمی که فردا در حرم مطهر با حضور دستگاه های فرهنگی و نظامی برای ادای احترام به امام قرار است برگزار شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا،محمدعلی انصاری در نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه ضمن اشاره به برنامه های سالگرد ارتحال امام اظهار داشت: مراسم سالگرد با برنامه های جامع و با همدلی و وفاق کامل بین همه دستگاه های دولتی و ارکان کشور دنبال می شود 8 سال است که در دولت احمدی نژاد مراسم ارتحال را برگزار می کنیم امسال نیز از زحمات و همکاری دولت سپاسگذاریم.

وی ادامه داد: کمیته اجرایی و پشتیبانی مراسم که متشکل از دستگاه های اجرایی، وزارتخانه و سازمان های دولتی است عهده دار انجام امور اجرایی هستند امسال جمعیت یک میلیون و 500 هزار نفری از زائران استانی و شهرستانی آماده پذیرائی هستیم و ثبت نام از آغاز سال جدید شروع شده است.

وی ادامه داد: سازمان بسیج مستضعفین وظیفه استقرار، اسکان، تغذیه و همراهی کاروان های زائرین از شهرستان به تهران را عهده دار است.

انصاری در خصوص کارهای خدماتی پیرامون حرم اظهار داشت: پیرامون حرم کارهای خدماتی متفاوت از جمله ارائه کردن ایستگاه های صلواتی خدمات رسانی بهداشتی و درمانی و آبرسانی تعبیه کردیم در حال حاضر نیز در اطراف حرم صد ها نفر در پهنه وسیع آماده پاکسازی هستند.

وی در ادامه افزود: مراسم بزرگداشت روز 13 خرداد ساعت 9 صبح با قرائت قران و با عزاداری مداحان و با سخنرانی یادگار امام آغاز می شود همچنین هزاران نفر میهمانان خارجی، شخصیت های سیاسی و فرهنگی نظام، اعضای بیت امام و صدها خبرنگار خارجی به استقبال سخنان و رهنمون های رهبری می روند.

دبیرستاد مرکزی سالگرد امام خمینی در ادامه ضمن اشاره به اینکه امسال در حرم مطهر برنامه رسمی برگزار نخواهد شد عنوان کرد:‌ به لحاظ محدودیت ها و معذوریت ها مراسم قبل و بعد از 14 خرداد نخواهیم داشت مردم و عزاداران در روزهای 13 و 14 خرداد برای ادای احترام به حرم مطهر می روند اما برنامه رسمی در حرم مطهر نخواهیم داشت.

انصاری ضمن اشاره به اینکه بیمه زائران در روز 13 و 14 خرداد مدنظر قرار گرفته شده خاطرنشان ساخت: کمیته اجرایی برنامه بیمه زائران را در دست اجرا دارد همه دستگاه های بیمه کننده کشور از 13 خرداد تا پایان مراسم همه زائران را تحت پوشش خدمات درمان و حوادث قرار می دهد همچنین بیمارستان های تهران آمادگی حمایت از بیماران احتمالی را دارند. ستاد گمشدگان نیز در اطراف حرم مستقر هستند. کمیته آبرسانی با توزیع آب بهداشتی و فراهم کردن سرویس بهداشتی رفاه مردم را مدنظر قرار داده اند.

وی ادامه داد: ایستگاه های صلواتی با همکاری شهرداری امکانات فرهنگی برای مردم آماده کرده اند شرکت مترو و اتوبوس رانی نیز با هزاران دستگاه اتوبوس مردم تهران را به حرم منتقل می کنند.

دبیرستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی به اقدامات کمیته فرهنگی اشاره کرد و افزود: دستگاه های اصلی و متولیان فرهنگی و تبلیغات کشور محصولات فرهنگی را آماده عرضه دارد محصولات فرهنگی شامل ویژه نامه نوجوانان، دانشگاهییان، 50 سال نهضت امام، اقتصادی مقاومتی در اندیشه امام، روی یار، تصاویر و عکس های ویژه، ویژه نامه انتخابات در اندیشه امام و سیر و سلوک سبک زندگی امام را شامل می شود تولیدات هنری، سیر زندگی امام از تولد تا ارتحال را شامل می شود.

انصاری ضمن اشاره به اینکه میهمانان خارجی علیرغم همه مشکلات خود در تهیه ویزا با هزینه شخصی به ایران سفر خواهند کرد عنوان کرد:‌میهمانان خارجی علیرغم مشکلاتی که در مسیر ویزا است و با هزینه شخصی به کشور عزیمت می کنند ودر این مراسم شرکت می کنند. ما فقط به زائران ویزا می دهیم همچنین 158 میهمان ویژه داریم که از کشورهای چین، بنگلادش، کویت، ارمنستان، افریقای جنوبی، تونس، ترکیه، هند، ایتالیا، اذربایجان، انگلستان، رمانی، روسیه، یونان، آلمان، پاکستان در این مراسم شرکت خواهند کرد علاوه بر این زائران میهمانان خودجوشی هم وجود دارند که از کانال های هوایی وارد کشور می شوند خبرنگاران خارجی نیز حضور گسترده دارند.

دبیر ستاد بزرگداشت امام خمینی (ره) با بیان اینکه جمهوری اسلامی شکل و نماد، حقیقت و روح و محتوا دارد،گفت: نماد جمهوری اسلامی این است که کشور ما در پرتو مقررات دینی، احکام عقلانی و انسانی،‌ همزیستی مسالمت‌آمیز همه ملت‌های درون نظام، ‌تحولات علمی و تاریخ‌ساز در عرصه‌های سیاسی، بین‌المللی و اخلاقی بتواند یک چهره موجه و الگو از زندگی متعالی به بشریت عرضه کند و در نگاه جهان بگویند جمهوری اسلامی دارای نماد زیبا، تصویر الگوگونه و حقیقت قابل اعتماد است.

 انصاری گفت: جمهوری اسلامی از نظر نماد و شکل و ظاهر باید آنقدر برای بشریت حرف داشته باشد و صحنه حیات انسان‌ها را زیبا مسجم و اخلاق و انسانیت را در جامعه خود نهادینه کند و از نظر علمی پیشرفت داشته باشد تا جهان بگوید این جامعه می‌تواند الگو و نماد جامعه سالم باشد. اگر امروز کسی مدعی باشد که جمهوری اسلامی نماد اخلاق، تمدن و اقتصاد بدون مشکل است و در عرصه‌های فرهنگی به همه مسائل خود فائق آمده است، قطعا حرف ناصحیحی است و رسالت همه آحاد جامعه است تا رسیدن به مدینه فاضله تلاش کنیم.

دبیر ستاد بزرگداشت امام خمینی (ره)گفت: امام(ره) تاکید داشتند اگر روح حقیقت و معنا و درستی کلام جمهوریت و اسلامیت در نظام ما شکل گرفت، همه موظف به دفاع از این نظام هستیم. اگر اسلامیت شکل بگیرد، یعنی جامعه ما رنگ و بو و فکر خدایی پیدا کند، در این جامعه شیطان نقشی ندارد و حیله‌های شیطان نقش بر آب می‌شود که یک سلسله از آن به زمین و رشته دیگر آن به آسمان متصل است.

 وی گفت: جامعه ما تا چه اندازه اسلامی شده است و اخلاق، اقتصاد و مدیریت تا کجا اسلامی هستند و در رفتار خانوادگی و رقابت‌ها تا چه اندازه مدعی رعایت اسلام هستیم؟ همه این ناهنجاری‌های فرهنگی، اخلاقی، پرده‌دری‌ها، تهمت‌ها، افتراها، کلاهبرداری‌ها، اختلاس‌ها، ضربه‌ها به حیثیت و ناامنی‌ها برای چیست و از کجا سرچشمه می‌گیرند؟

انصاری با بیان اینکه "برخی تعبیرشان از جمهوری اسلامی،‌ داروی شفابخش است"، افزود: این تعبیر غلط است؛ چراکه باید در این صورت ملت ما بیمار باشد و بپذیریم ذائقه مردم ایران برای خوردن دارو همیشه باید تلخ باشد در حالیکه جمهوری اسلامی دارو نیست که ذائقه‌ها را تلخ کند.

وی گفت: برخی می‌گویند جمهوری اسلامی یعنی اعمال حاکمیت؛ به این معنا که ولایت فقیه و سه قوه به گونه‌ای نهادینه و محکم شوند که آنها بتوانند اعمال حاکمیت کنند و البته این بخشی از کار است و همه‌اش این نیست و آنچه مهم است این است که جمهوری اسلامی از نظر اسلامیت باید پاسخگوی نیاز فکری انسان‌هایی باشد که می‌خواهند برای همیشه زیر چتر این نظام زندگی کنند.

دبیر ستاد بزرگداشت امام خمینی (ره) با طرح این پرسش که "چرا جوانان ما هنوز سوالاتی در ذهن دارند و از دین گریزان هستند؟"، تصریح کرد: این به خاطر ضعف تبیین ما در مبانی و تئوری اسلام است.

دبیرستاد مرکزی امام در ادامه نشست مطبوعاتی خود با تاکید براینکه جمهوریت در نظام جموری اسلامی آنطور که باید بسط و گسترش داده نشده خاطرنشان ساخت: این که برخی معتقدند که جمهوری مساوی با حق رای دادن است جفای بزرگی است که باید برای حق رای قائل باشیم جمهوریت برگرفته از یک تدبیر الهی است و من معتقدم به همان میزان که در رابطه با اسلامیت کار نشده درباره جمهوریت ما کمتر به بحث و گسترش آن فکر کرده و عمل کرده ایم.

وی ادامه داد: وقتی برخی کاندیداها در رسانه می پرسند اقتصاد اسلامی چیست و هر کس توضیح و استدلال خود را دارد نشان می دهد که هنوز معیاری برای اسلامیت واضح و مشخص نشده است در باب جمهوریت بیشتر از اسلامیت کم کاری شده است چون در باب اسلامیت ایرانیان سابقه موحد بودن را داشته اند اما سابقه جمهوریت را ما در ایران نداشته ایم مردم ما آزادی را حس نمی کردند و رای دادن را بلد نبودند من اعتراف می کنم ابعاد جمهوریت مدنظر امام را هنوز درک نکرده ام.

وی افزود: این درست نیست که ما دموکراسی دست وپا شکسته ای را تفسیر کنیم و بگوییم بهتر از این نمی شود وظیفه مسلمانان این است که به مردم و جامعه حق را یاد بدهند تفسیر حقوق اجتماعی، سیاسی، اقتصادی حاکمیتی را به مردم ارائه دهند و به مردم بگویند کجا می توانند تجمع داشته باشند این درست نیست که دموکراسی را تعریف کنیم و هر حرکتی بگوییم خلاف راه دموکراسی و آزادی است.

انصاری به انتخابات در دوره امام در شرایطی که ایران تحت فشار داخلی و خارجی قرار داشت اشاره کرد و افزود: امام کار انتخابات را چنان در قانون نهادینه کرد که همه مسئولین نظام موظفند شرعا و قانونا در چهار سال همه امکانات را برای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان، شوراها و مجلس شورای اسلامی بسیج کنند و هیچ مسئولی نمی تواند بگوید من با رای خودم می توانم بگویم این انتخابات برگزار نشود.

انصاری در ادامه با بیان این که درست نیست کاندیداها از یکدیگر فقط انتقاد کنند تصریح کرد:‌ هرکس با هر عقیده‌ای، دغدغه‌های خود را مطرح کند و از متهم کردن افراد بپرهیزد.

وی همچنین گفت: تکلیف تنها رای صندوق را فراهم کردن نیست تکلیف تنها بسیج نیروها نیست همه این آوازه ها برای چیست این که امام فرمودند زیر بمباران هم باید انتخابات برگزار شود چه دلیلی دارد چون مردم باید بدانند برای انتخابات آنها همه و همه باید تلاش کنند وکسی حق کم کاری ندارد. این چه تکلیفی شرعی و رسالت بزرگی است که جمهوری اسلامی این حق را به تو شهروند می دهد که رای بدهید و هیچ کس هم حق نداشته باشد برای مردم رئیس انتخاب کند البته اگر احزاب در ایران به درستی شکل می گرفت می توانست به رای مردم کمک کند خدا نیاورد روزی را که ارکان قدرت که سرمایه ای در دست دارند در تعیین سرنوشت مردم دخالت کنند هیچ خلاف شرعی بدتر از این نیست.

انصاری با اشاره به اینکه "امام معتقد بود که ما طیب مردم نیستیم و رهبری هم همین را می‌گویند"، تصریح کرد: رهبری عظیم‌الشأن فرمودند که یک رای دارند و این افتخار نظام است و امام هم وقتی رای خود را به صندوق می‌انداختند اطرفیان نزدیکش هم از رای ایشان خبر نداشتند پس امام رای خود را تحمیل و القا نمی‌کردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر