کد خبر: 77215 A

عراقچی در جمع خبرنگاران:

معارضین و اعضای دولت سوریه در نشست سوریه حضور ندارند/ صورت جلسه تفاهم نامه بین ایران و اندونزی امروز به امضای دو طرف رسید.

 اجلاس امروز سوریه در تهران در زمان مناسبی برگزار می شود، چون طرف های ذیربط در حال بررسی راهکارها حول یک راهکار سیاسی هستند و از همه کشورهای علاقه مند در حل بحران سوریه دعوت به عمل آمده است، امیدواریم راهکارهای به دست آمده در نشست سوریه در کنفرانس ژنو بتواند کمک کننده باشد.

سیدعباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه در حاشیه نشست سوریه که امروز عصر در هتل آزادی تهران در حال برگزاری است با اشاره به اینکه از کشور سوریه کسی برای حضور در این کنفرانس دعوت نشده است، اظهار داشت: از کشور سوریه نه از بین معارضین و نه از اعضای دولت کسی برای حضور در این نشست دعوت نشده است، ما ترجیح دادیم که بدون حضور مقامات و معارضین این نشست برگزار شود تا کشورها بتوانند در فضای متفاوتی دیدگاه های خود را مطرح کنند و ما نتیجه ارائه بدهیم.

وی در ادامه افزود:‌ از کشور قطر و عربستان شرکت کننده ای حضور ندارد اما اعضای سفارت ترکیه در نشست سوریه حضور پیدا خواهند کرد.

عراقچی با بیان این که کشور عمان کشور دوست و برادر ماست، خاطرنشان ساخت: حضور عمان در اجلاس سوریه در سطح معاون وزیر امور خارجه است، ما معتقدیم مشورتی که در این اجلاس صورت می گیرد می تواند به هر نشستی درعرصه بین المللی کمک کند، هدف ما کمک به راهکارهای سیاسی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه جلسه امروز ایران و مقامات اندونزی به چه دلیل بوده است، تصریح کرد: روابط ما با اندونزی روابط رو به رشدی است، در جلسه امروز در همه ابعاد روابط دو جانبه در زمینه سیاسی، اقتصادی و کنسولی مشورت شد در رابطه با سوریه بحث مفصلی انجام شد و در موضوع افغانستان و موضوعات منطقه شرق آسیا مواردی مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: ما تفاهم نامه ای امضا کردیم که براساس این تفاهم نامه سطح روابط تجاری ایران و اندونزی که در حال حاضر یک و نیم میلیارد دلار است، باید افزایش یابد، در مورد چگونگی این افزایش صحبت داشتیم، اندونزی از کشورهای مهم جنبش عدم تعهد محسوب می شود و ما نیز در اجلاس گذشته سران عدم تعهد که در اندوزی برگزار شد مشارکت جدی داشتیم.

عراقچی تصریح کرد: این جلسه به نوعی طرح صورت جلسه مذاکرات بود و در آن مواردی که به تفاهم رسیدیم پی گیری کردیم، زمان نشست بعدی هنوز مشخص نشده که قرار است در چه تاریخی برگزار شود، اما هر 6 ماه یکبار این جلسات برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که تاریخ برگزاری ژنو چه زمانی خواهد بودع گفت: در خصوص برگزاری کنفرانس ژنو هنوز ترتیبات لازم انجام نشده است، تشتت آرا بین معارضین و گروه های حمایت کننده وجود دارد، اگر از ایران دعوت شود ما با دیدگاه مثبت این دعوت را ارزیابی می کنیم و از هر ابتکار عملی که به حل بحران سوریه کمک کند استقبال خواهیم کرد.

وی در پایان افزود: شرط موفقیت هر اجلاس بین المللی برای سوریه فراگیر بودن آن است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر