کد خبر: 77865 A

قنبری در گفت‌وگو با ایلنا:

هفته آینده کاندیدای نهایی جریان اصلاحات از دل نظرسنجی‌ها بیرون می‌آید/اصلاح طلبان نباید موضع بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند/حمایت وسیع تری از کاندیدای جریان اصلاحات در دور دوم صورت خواهد گرفت..

یک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: دو کاندیدای جریان اصلاحات در مقایسه با کاندیداهای رقیب چیزی کم ندارند. می‌توان یکی از دو کاندیدای جریان اصلاحات را به نامزد درجه یک اصلاح طلبان تبدیل کرده و در ‌‌نهایت نتیجه را به نفع خود رقم بزنیم.

داریوش قنبری در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: در این مورد نیز دو گزینه اصلاح طلب وجود دارد که یکی صراحتا و دیگری به صورت تلویحی بر اصلاح طلب بودن خود تاکید دارند. من معتقدم اگر آرایش فعلی انتخابات حفظ شود قطعا این دوره به مرحله دوم کشیده خواهد شد چرا که بعید می‌دانم با این آرایش،مرحله اول انتخابات برنده‌ای داشته باشد.

قنبری ادامه داد: در این صورت من فکر می‌کنم حداقل یک نفر از کاندیدای جریان اصلاحات در دور دوم حضور خواهد داشت در این شرایط زمینه برای اصلاح طلبان مناسب‌تر خواهد بود و قطعا حمایت وسیع تری از کاندیدای جریان اصلاحات در دور دوم صورت خواهد گرفت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص ائتلاف کاندیدا‌ها نیز عنوان کرد: در صورتی که در شرایط فعلی کاندیدا‌ها به سمت ائتلاف بروند و یک نفر از دو کاندیدای جریان اصلاحات در عرصه بماند این باعث ائتلاف نامزدهای اصول گرا خواهد شد و در این صورت انتخابات طی یک مرحله تمام می‌شود. بنابراین باید دید در روزهای آینده این ائتلاف‌ها صورت می‌گیرد یا خیر.

وی با بیان اینکه بین اصلاح طلبان و اصول گرایان تلاش‌هایی در جهت ایجاد این ائتلاف‌ها صورت گرفته است، گفت: امیدوارم نهایتا این ائتلاف‌ها شکل گرفته و نتیجه انتخابات در دور اول مشخص شود. چرا که این باعث کاهش هزینه‌های انتخاباتی نیز می‌شود. علاوه بر این کاندیدا‌ها نیز باید وزن خود را بدانند و با اعلام نظرسنجی‌ها به نتایج آن تمکین کنند.

قنبری در خصوص اظهارات صورت گرفته مبنی بر کاندیداتوری یک نفر از میان عارف و روحانی عنوان کرد: قطعا همه چیز در پست ریاست جمهوری خلاصه نمی‌شود کاندیدا‌ها باید بدانند که تنها یک نفر نمی‌تواند دولت را اداره کند بلکه یک تفکر است که این کار را انجام می‌دهد. مهم این است که دولتی همفکر شکل گیرد و کشور را از شرایط فعلی عبور دهد.

نماینده اصلاح طلب مجلس هشتم با بیان اینکه قطعا یک نفر از میان عارف و روحانی باید از عرصه انتخابات کنار برود، گفت: باید از فرصت‌های مناظرات استفاده کرد. بعد از نظرسنجی‌ها وزن افراد بیشتر مشخص خواهد شد در این صورت یک نفر باید در عرصه باقی مانده و دیگری در کنار او بایستد.

وی با انتقاد از بی‌تحرکی جریان اصلاحات گفت: بی‌تحرکی جریان اصلاحات در خصوص انتخابات ریاست جمهوری به هیچ وجه قابل قبول نیست البته عدم حضور کاندیدای حداکثری جریان اصلاحات در انتخابات تا حدی موجب سرخوردگی اصلاح طلبان شد اما در صورت حمایت اصلاح طلبان و شخصیت‌های این جریان از یکی از دو کاندیدای جریان اصلاحات قطعا موجی که پس از کاندیداتوری آقای هاشمی ایجاد شد بار دیگر شکل خواهد گرفت.

قنبری با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان نباید موضع بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند، گفت: هر چه اصلاح طلبان دلسرد شوند و خود را به حاشیه ببرند زمینه برای حضور رقیب در عرصه بیشتر مهیا می‌شود. بنابراین ضروری است که اصلاح طلبان بسیار مسئولانه‌تر در صحنه انتخابات حاضر شوند. اگرچه ناملایماتی نیز وجود دارد اما باید از همین فضا نیز حداکثر استفاده را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حضور دو کاندیدای اصلاح طلب در میان سایر کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری فرصت خوبی برای اصلاح طلبان محسوب می‌شود، گفت: احساس من این است که نیاز به نظرسنجی‌های بیشتری در روزهای آینده داریم نتایج نظرسنجی‌ها فعلا ضد و نقیض است و فکر می‌کنم در اوایل هفته آینده کاندیدای نهایی جریان اصلاحات از دل نظرسنجی‌ها بیرون آید.

قنبری افزود: کاندیداهای اصلاح طلب قطعا نتایج نظرسنجی‌ها را خواهند پذیرفت چرا که پایگاه جمیعتی هر دو از میان اصلاح طلبان است و باید به نظرات آن‌ها تمکین کنند. درست است که هم اکنون کاندیدای حداکثری اصلاح طلبان در انتخابات حضور ندارد اما همه کاندیدا‌ها در یک حد و اندازه هستند و دو کاندیدای جریان اصلاحات در مقایسه با کاندیداهای رقیب چیزی کم ندارند. نباید مایوس شد که کاندیدای جریان اصلاحات درجه یک نیست همه کاندیدا‌ها هم تراز هم هستند و می‌توان یکی از دو کاندیدای جریان اصلاحات را به نامزد درجه یک اصلاح طلبان تبدیل کرده و در ‌‌نهایت نتیجه را به نفع خود رقم بزنیم.

وی همچنیت در خصوص استراتژی اصلاح طلبان در انتخابات شورا‌ها عنوان کرد: آنچه در این مورد مشاهده می‌کنیم رد صلاحیت گسترده کاندیداهای جریان اصلاحات است که در بسیاری از استان‌ها به زحمت می‌توان کاندیداهای اصلاح طلب را مشخص و لیستی ارائه کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر