کد خبر: 78023 A

قالیباف در جمع هزاران نفر از مردم گلستان:

امروز آنهایی که خانه ندارند باید صددرصد از درآمد خود را برای اجاره خانه پرداخت کنند و بدیهی است دیگر پولی برای غذا، لباس و تفریح باقی نمی‌ماند. از این رو اگر بحث مسکن را حل کنیم هشتاد درصد قدرت خرید خانواده‌ها را بالا برده‌ایم وانشاالله این کار انجام می‌شود.

ساخت مسکن در بیابان مشکلی را حل نمی‌کند چراکه می‌توان مسکن را درشهر که آب و گاز و برق و تلفن دارد، ساخت. به خصوص در بافت فرسوده شهرها، با این کار هم مشکل بافت فرسوده حل می شود، هم مردم خانه مناسب در محلی مناسب پیدا می کنند. متاسفانه امروز صددرصد در آمد کسانی که خانه ندارند، صرف اجاره خانه می‌شود.

به گزارش ایلنا، محمدباقر قالیباف با حضور در ورزشگاه آزادی شهر گرگان، در حضور هزاران نفر از مردم استان گلستان به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدا مردم استان گلستان را مردمی متدین، نجیب، شریف، شهیدپرور، ولایتمدار، مقاوم و صبور توصیف کرد و گفت: گلستان استانی پر از مهر، محبت، گذشت، صبر، کار و تلاش است. از دیدن بزرگان، پیشکسوتان، معتمدان، عشایر، روحانیت معظم و اقوام مختلفی که چه از اهل سنت و چه اهل تشییع در اوج وحدت و همبستگی در این استان زندگی می‌کنند خوشحالم و خدا را شکر می‌کنم. همچنین به مهاجران این استان، بانوان، جوانان و به ویژه خانواده معظم جانبازان عرض خیرمقدم دارم. مردان مردی که بر روی زمین و یا روی تخت نشسته‌اند تا کشور و نظام ما در دنیا عزت باقی بماند. همچنین دستبوس یکایک عزیزانی هستم که از راه دور، رنج سفر را تحمل کرده و امروز در این مجلس بسیار باشکوه حضور پیدا کرده‌اند.

گرانی و بیکاری؛ مهم‌ترین چالش‌های کشور

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: با همه وجودم متوجه هستم که امروز مهمترین چالش کشور و مشکلاتی که بعضا کانون‌های گرم خانواده‌ها را دچار سردی کرده، مربوط به مسایل اقتصادی، گرانی، بیکاری و اشتغال است. این از مشکلات جدی ماست و آن را با همه وجودم حس می‌کنم.

وی ادامه داد: امروز تکیه گاه ما، داشتن امکانات اقتصادی، نفت، گاز و معادن و زمین‌های کشاورزی نیست. بدانید که منابع انسانی و نیروی انسانی مهمترین موضوع برای هرکشور به شمار می‌رود. باید به نیروی انسانی توجه شود، به این معنی که تبعیضی وجود نداشته باشد و همه انسان‌هایی که در سایه نظام اسلامی با هرگرایش و سلیقه و قومیتی، چه در مرکز و چه در روستاهای دورافتاده مشغول به کار هستند، از عدالت اجتماعی برخوردار باشند. امروز نیازمند یک همدلی هستیم؛ همدلی به این معنا که وقتی جوانان، بزرگان و اقوام مختلف به دولت نگاه می‌کنند، احساس کنند که در مجموعه دولت و مدیریت اجرایی کشور دیده می‌شوند.

قالیباف خاطرنشان ساخت: مگر نمی‌خواهیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم؟ راه‌حلش این است که همدلی وجود داشته باشد. نخستین نتیجه‌ای که همدلی به دنبال دارد، آن است که اعتماد مردم نسبت به یکدیگر و اعتماد مردم نسبت به مدیران را بالا می‌برد. شرط هر کاری اعتماد است، اگر اعتماد وجود داشت مطمئن باشید که از همه ظرفیت‌های کشور استفاده خواهد شد، در چنین شرایطی در کشور سوءتدبیر پیدا نمی‌شود و افراد لایق در جایگاه خودشان قرار می‌گیرند.

ریشه مشکلات سوء تدبیر است

وی با روایت حدیثی از نبی مکرم اسلام (ص) گفت: پیامبر اکرم می‌فرمایند از فقر امتم احساس نگرانی و خطر نمی‌کنم، اما از سوءتدبیر در امتم نگرانم. معنی‌اش آن است که اگر جامعه‌ای که حتی دارای مشکل است، سوءتدبیر نباشد آن جامعه مشکلات خود را به تدریج حل می‌کند. همچنین اگر جامعه‌ای قوی سوءتدبیر وجود داشته باشد، مشکلات به جای خود باقی خواهد ماند و به مرور رشد خواهند کرد. در مملکت ما، نعمت‌های خداوند بر ما تمام شده است. در نفت و گاز در رتبه دوم جهانی هستیم، در زمینه معادن، ایران بهشت معادن به شمار می‌رود. همچنین ظرفیت‌های کشاورزی در کشور ما بالاست، اما دچار مشکل هستیم.

وی ادامه داد: با وجود این منابع و ظرفیت‌ها در هر خانه‌ای که می‌رویم افراد تحصیلکرده و باسواد بیکاری زندگی می‌کنند که باید پول توجیبی خود را از پدرشان بگیرند و شرمنده شوند. از سوی دیگر شاهدیم که پدر مسن خانواده نیز منتظر کمک فرزند خود است، اما شغلی برای این فرزند وجود ندارد؛ بدین ترتیب پدرها باید شرمنده فرزندان خود باشند و فرزندان نیز در اوج ناتوانی باید شرمنده باشند که نمی‌توانند باری از دوش خانواده بردارند؛ این مسایل ریشه در سوءمدیریت دارد.

عدالت جغرافیایی مبنای کار ماست

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه عنوان داشت: اگر به همت شما توفیق خدمت در دولت را پیدا کنم، به شما اطمینان می‌دهم که ظرفیت‌هایی در استان‌ها و شهرستان‌ها وجود دارد که بسیار مغتنم است. با همان تعهدی که در برنامه تلویزیونی به مردم گفتم، حداکثر ظرف دو سال روند اقتصادی کشور به ثبات و آرامش خواهد رسید. به این معنا که هر عزیزی در هر شغلی و هر محلی- چه در روستاهای دوردست و چه در تهران- طعم عدالت و عدالت جغرافیایی را خواهد چشید. عدالت جغرافیایی نیز مبنای کار ماست. در تهران نیز شما و جنوب شهر وجود دارد که وضع زندگی در آنها متفاوت است، اما حتما در دوره مدیریت ما وضع مناطق محروم بهتر از مناطق برخوردار بوده است. همچنین زمانی که در نیروی انتظامی توفیق خدمت داشتم اگر امکانی به پلیس تهران داده می شد، این امکان در دورترین پاسگاه در فاصله 800-700 کیلومتری تهران نیز فراهم می‌شد.

محمدباقر قالیباف تاکید کرد: نمی‌خواهم بگویم همه مشکلات را حل می‌کنم؛ خیر! اما همه خانواده‌ها باید احساس کنند دولت به آنها کمک می‌کند و آثار مدیریت را در کار، زندگی و شرایط اقتصادی خود ببینند. یکی از مشکلات مدیریت فعلی این است که در یک جاهایی نباید باشد، اما هست. از سوی دیگر در یک جاهایی که باید باشد، نیست! این سوءتدبیر است. در اقتصاد باید اجازه دهیم بخش خصوصی، سرمایه‌گذار و بخش‌های تعاونی به میدان بیایند و دولت روز به روز کوچک‌تر شود، اما دولت هر روز بزرگتر می‌شود. اینجا جایی است که دولت نباید، باشد ولی هست.

وی افزود: از سوی دیگر جای خالی دولت وقتی احساس می‌شود که باید سیاست‌های جبرانی را تامین کند اما این کار را انجام نمی‌دهد. به حوزه درمان نگاه کنید! شاهد هستید که درمان شهری و روستایی و دفترچه تامین اجتماعی و دفترچه خدمات درمانی تا چه حد متفاوت هستند. این کجای عدالت است؟ چه تفاوتی دارد که یک انسان، پیر و جوان یا شهری و روستایی است؟ انسان، انسان است. اگر درد به سراغ او آمد، در هر کجای که باشد باید درمان شود. در اینجا باید یکنواختی ایجاد کنیم و دولت باید دراین حوزه حضور داشته باشد.

مسائل کشاورزی گرگان را دنبال می‌کنم

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویژگی‌های استان گرگان تصریح کرد: در زمان جنگ افتخار داشتم در این استان روحیه شجاعت افرادی چون شهید عسگری، شهید مکتبی و... را در میدان جنگ دیدم. همچنین باید یادی از مرحوم آیت الله طاهری و فرزند شهیدشان، شهید طاهری کنم، ایشان مسئول عقیدتی ما بود و من توفیق همراهی ایشان را داشتم. همچنین رشادت‌ها و مجاهدت‌های مردم این استان را در لشکر 25 کربلا دیده‌ام. پس از دوران دفاع مقدس پیش از اینکه گرگان یک استان مستقل شود نیز در این استان بوده‌ام و مدیریت کرده‌ام. همیشه آرزوی مردم بود که گرگان یک استان مستقل شود. پس از رفتن از این استان نیز دائما مسایل کشاورزی مربوط به استان گرگان را دنبال می‌کردم، حتما دوستان در مناطق مختلف این استان به خاطر دارند که بنده بحث مربوط به کشاورزی، کاشت و داشت و برداشت و مسایل علمی مربوط به حوزه کشاورزی را دنبال می‌کردم. امروز نیز در حوزه کشاورزی با همان سوءمدیریت روبرو هستیم.

چرا از کشاورزان داخلی حمایت نمی‌شود؟

وی خاطرنشان ساخت: یک انسان در روز 2400 کالری نیاز دارد اما 50 درصد از این میزان، معادل 1200 -1300 کالری، درچند قلم کالای اصلی است به کشور وارد می‌شود. وارد شدن این کالاها به معنای ظلم اصلی به حوزه کشاورزی است. امروز کشاورزان ما در خرید تضمینی برای خرید کالاهای اصلی دچار مشکل هستند. آنها نه تنها در روزی که محصول خود را می‌کارند، بلکه در روزی که محصول خود را برداشت می‌کنند نیز نمی‌دانند قرار است دولت چه پولی به آنها پرداخت کند؟ آنها حس می‌کنند در نهادهای کشاورزی هزینه مربوط به بذر، کود، سم، گازوئیل و... افزایش پیدا می‌کند و باید این هزینه را پرداخت کنند اما قیمت محصول خود را نمی‌دانند.

وی افزود: مشکلات بزرگتر وقتی است که شاهدیم در خریدهای خارجی پول بیشتری برای واردات اقلام مهمی همچون گندم پرداخت می‌شود، اما در تولید داخلی پول بسیار کمتری به کشاورز خودمان پرداخت می‌کنیم. معنایش آن است که کارگر خارج از کشور و کشاورزی بیرون از کشور را تقویت می‌کنیم، ولی کشاورزی داخل کشور ما تضعیف می‌شود. این مسایل بستگی به مدیریت دارد و باید به سرعت اصلاح شود.

با نیروی جوانان و کمک پیشکسوتان مشکلات را حل می‌کنیم

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت توجه به حقوق مردم تاکید کرد و گفت: دولت وظایفی در حوزه حاکمیتی دارد و بدیهی است که باید از مردم مطالبه کند، اما دولت باید بداند در کنار مطالبه‌ای که انجام می‌دهد ملت نیز حقی دارند و براساس قانون اساسی دولت مکلف است حقوق مردم را ببیند. من به شما مردم عزیز این قول را می‌دهم از روزی که توفیق خدمت در دولت را پیدا کنم، اجرای قانون اساسی را به دو سال آخر موکول نمی‌کنم و حتما اجرای قانون اساسی را در همه ابعاد و برای همه گروه‌ها و سلایق دنبال خواهم کرد و از روز اول حقوق ملت در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی را در اولویت قرار خواهم داد.

محمدباقر قالیباف ادامه داد: انشاالله به فضل الهی و با کمک جوانان که بزرگترین ظرفیت و پتانسیل کشور هستند مشکلات را حل می‌کنیم. البته نباید بزرگان، پیشکسوتان و مردان باتجربه را فراموش کنیم چراکه بدون آنها حتما به بیراهه می‌رویم اما موتور حرکت کشور نیازمند جوانان عزیز است؛ مخصوصا با یک مدیریت محلی، چراکه اعتقاد دارم نباید تهران برای همه امورات شهرستان‌ها تصمیم بگیرد. باید تفکیک کار ملی و محلی را انجام دهیم و اجازه دهیم ظرفیت‌های استانی و شهرستانی مورد استفاده قرار گیرند.

گلستان ظرفیت‌های بی‌نظیری دارد

قالیباف به ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان گرگان اشاره کرد و گفت: این استان ظرفیت‌ها و زمین‌های کشاورزی مناسبی دارد، هم دریا دارد و هم از شبکه حمل و نقل مناسبی برخوردار است. امیدواریم بتوانیم در بخش صنعت و برای فرآوری تولیدات کشاورزی از ظرفیت‌های استان استفاده کنیم؛ استانی که محل زندگی اقوام، گروه‌ها و مذاهب مختلف است. البته این همدلی به برکت روحانیت معظم استان است که باید از آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری در استان گرگان تشکر کنیم که این فضای دوستی، برادری و اخوت ایجاد شده است.

وی افزود: به جوانان و عزیزان ما که در حوزه کشاورزی فعال هستند عرض می‌کنم که توجه به حوزه کارگری، کشاورزی و صنعت و سیاست‌های جبرانی از اولویت‌های کار ما خواهد بود. امیدوارم ظرف دو سال انضباط و آرامش اقتصادی، کاهش قیمت در نرخ کالاهای اساسی و افزایش قدرت خرید مردم محقق شود.

باید برای مردم در شهر خانه ساخت نه در بیابان

وی با اشاره به برنامه‌های خود در زمینه مسکن ابراز داشت: مسکن مهر از کارهای خوبی است که در دولت گذشته انجام شده، اما اشکال این کار آنجاست که نباید این خانه‌ها را به خارج از شهر می‌بردیم؛ این خانه‌ها باید در داخل شهر و در بافت فرسوده ساخته می‌شد، چراکه تاسیساتی همچون آب، برق، گاز، تلفن و... در بافت فرسوده در دسترس خواهد بود، اما در بیابان مسایل متفاوت است و با مشکل روبرو هستیم.

وی گفت: امروز آنهایی که خانه ندارند باید صددرصد از درآمد خود را برای اجاره خانه پرداخت کنند و بدیهی است دیگر پولی برای غذا، لباس و تفریح باقی نمی‌ماند. از این رو اگر بحث مسکن را حل کنیم هشتاد درصد قدرت خرید خانواده‌ها را بالا برده‌ایم وانشاالله این کار انجام می‌شود.

قالیباف در پایان گفت: اگر توفیق خدمت بود از روز 25 خرداد در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. از همه گروه‌ها، اقوام، و عزیزانی که از شهرستان‌های دور و نزدیک و از اهل شیعه و اهل سنت به محفل گرم و صمیمی آمده‌اند تشکر کرده و دست همه را می‌بوسم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر