کد خبر: 78081 A

محمدعلی نجفی:

کارگروه ۷ نفره وظیفه دارند با مذاکره با تعدادی از بزرگان سیاسی کشور و مذاکره با دو کاندیدای موجود که هرکدام به یک جناحی گرایش دارد نتیجه را اعلام کند.

ایلنا: سخنگوی کارگروه ائتلاف (دو کاندیدای ریاست جمهوری عارف و روحانی) با بیان اینکه بدنبال اجماع و ائتلاف این دو کاندیدا‌ها هستیم گفت: هنوز تصمیم قطعی و نهایی برای ائتلاف و معرفی کاندیدای نهایی گرفته نشده است و قرار است این تصمیم روز شنبه هفته آینده، توسط من به عنوان سخنگو اعلام شود لذا تمامی اخبار در این باره از هر کسی که نقل شود صحت ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی نجفی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هنوز فضای انتخابات برای ریاست جمهوری گرم نشده است اظهار کرد: عملکرد نادرست صدا و سیما نیز در سرد شدن این فضا تاثیرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه جریان اصلاحات بر كاندیداتوری آقای خاتمی و جریان معتدل بر روی آیت اله هاشمی تاکید داشتند افزود: با توجه به شرایط فعلی دو جریان با وضعیت کنونی به سمتی هدایت شد که یک نفر را به عنوان کاندیدا در ریاست جمهوری اعلام کند که در ‌‌نهایت آیت الله هاشمی به عنوان کاندیدای اشتراکی معرفی شد اما متاسفانه با موضع شورای نگهبان حضور ایشان به عنوان کاندیدای مشترک منتفی شد.

نجفی با اشاره به اینکه دکتر عارف و دکتر روحانی به عنوان دو کاندیدای تایید صلاحیت شده در جمع ۸ کاندیدای ریاست جمهوری حضور دارند تصریح کرد: ‌از هفته گذشته تلاش شد تا ساز و کارهایی برای اجماع و ائتلاف این دو نفر در انتخابات فراهم شود البته این تقاضای وسیع مردم از سراسر کشور بود به طوری که با تماس با فعالان سیاسی تهران و ستاد انتخابات این دو کاندیدا همگی خواستار اجماع هستند قطعا با این ائتلاف شانس ما نیز بالا خواهد بود.

وی با بیان اینکه بر این اساس، روز گذشته جلسه‌ای با حضور خاتمی و مشاوران وی به همراه مشاوران آیت الله هاشمی رفسنجانی تشکیل شد ادامه داد‌: براساس این جلسه قرار شد کارگروه ۷ نفره‌ای تشکیل شود براین اساس این کارگروه ۷ نفره وظیفه دارند با مذاکره با تعدادی از بزرگان سیاسی کشور و مذاکره با دو کاندیدای موجود که هرکدام به یک جناحی گرایش دارد نتیجه را اعلام کند.

سخنگوی کارگروه ائتلاف دو کاندیدای جریان اصلاحات و جریان معتدل با اشاره به اینکه ساز و کارهای اجماع کاملا پیش بینی شده است، تاکید کرد: ‌براساس نظرسنجی‌های موجود در کشور این کار در حال انجام است و تا شنبه هفته آینده کاندیدای واحد مورد نظر این کارگروه اعلام می‌شود تا در این باره تعیین تکلیف و اعلام شود کاندیدای مورد حمایت آقایان آیت الله هاشمی رفسنجانی و خاتمی چه کسانی هستند.

نجفی با اشاره به انتشار برخی از اخبار مبنی بر اجماع نهایی بر روی کاندیداتوری حجت الاسلام روحانی گفت: هنوز اجماع بر روی کاندیدای واحدی صورت نگرفته است از این رو هرگونه انتشار اخبار مبنی بر اجماع این دو نفر یا کناره گیری یکی از آن‌ها به نفع دیگری صحت و سقم ندارد بنده به عنوان سخنگوی کارگروه ائتلاف نتیجه نهایی را اعلام می‌کنم و انتشار هر اخباری از کانال فرد دیگری صحت ندارد.

وی با بیان اینکه در جلسه شب گذشته مشاوران نزدیک به آقای هاشمی حضور داشتند در پاسخ به این سوال که دو جریان اصلاحات و جریان معتدل با یکدیگر همسویی ندارند و موازی با یکدیگر عمل می‌کنند، گفت: دو جریان اصلاح طلب و معتدل که فرا‌تر از جریان اصولگرایان است در زمان انتخاب آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری یک بار با یکدیگر به نتیجه رسیده‌اند و این بیانگر آن است که جریان اصلاحات و جریان معتدل موازی نیستند و همسو با یکدیگر فعالیت می‌کنند این دو جریان نگران شرایط جامعه با وضعیت موجود هستند و به دنبال آن هستند تا با ارائه راهکاری کشور را از این بحران نجات دهند.

به گفته نجفی تلاش این دو جریان برای این است که حماسه سیاسی مقام معظم رهبری تحقق یابد و با حضور حداکثری مردم انتخابات برگزار شود.

سخنگوی کارگروه ائتلاف با اشاره به اینکه دو کاندیدای جریان اصلاحات و معتدل دارای توانایی قابل قبولی برای اداره کشور هستند تاکید کرد: این دو کاندیدا اگرچه در شیوه برخورد و رفتار تفاوت دارند اما موضع و رویکردشان برای حل مشکلات کشور در ۸۰ درصد مشترک است بدون شک ائتلاف این دو کاندیدا روش عاقلانه‌ای است.

نجفی در پاسخ به اینکه آیا این ائتلاف با تاخیر انجام نمی‌شود گفت: ما فرصت را یکبار توسط شورای نگهبان از دست داده‌ایم اما بدون شک ائتلاف این دو کاندیدا به نفع است بعد از رد صلاحیت آیت اله هاشمی خیلی از افراد دچار ضربه روحی شدند و اصل شرکت در انتخابات را منتفی می‌دانستند اما با جمع بندی و تحلیل واقعی جامعه بر آن شدیم تا با حضور دو کاندیدا در انتخابات فعالیت کنیم تا کمک کنیم انتخابات پرشوری اعلام شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا اصولگرایان نیز به ائتلاف می‌رسند یا نه گفت: ‌ جریان اصولگرایان با ۵ کاندیدا حضور دارند و پیش بینی ما بر این است که حداکثر سه نفر آن‌ها در دور اول باقی بماند اما اینکه در پایان انتخابات یک نفر از جریان اصولگرایان و یک نفر از جریان اصلاح طلبان باقی بماند خیلی بعید است البته ما آقای غرضی را فارغ از این دو جریان می‌دانیم.

نجفی درباره دو مرحله‌ای شدن انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: با توجه به اینکه بعید می‌دانیم دو نفر در دور اول به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب شود از این رو قطعا انتخابات ریاست جمهوری دو مرحله‌ای خواهد بود و اگر ما نتوانیم به ائتلاف دو کاندیدای اصلاح طلب و معتدل برسیم شانس حضور ما در دور دوم ریاست جمهوری بسیار ضعیف است اما در صورت ائتلاف قطعا کاندیدای ائتلاف به دور دوم کشیده می‌شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر