کد خبر: 78239 A

ولایتی:

ما مشکلی در توسعه روابط خود با دنیا نداریم و می‌توانیم از ظرفیتهای بالای کشور در این زمینه استفاده کنیم. اگر هم تاکنون این روابط به درستی برقرار نشده، ناشی از کم‌کاری ماست.

علی‌اکبر ولایتی، ضمن اذعان به توسعه روابط خارجی، مدعی شد: پایه ریزی همکاری های اکو و دی 8 در زمان وزارت خارجه وی صورت گرفته اما از این همکاری ها به درستی استفاده نشد.

به گزارش ایلنا، علی اکبر ولایتی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که باید چهره آشتی‌جویانه‌ای را از نظام ترسیم کنیم گفت: البته توسعه روابط با دنیا خود به خود حاصل نمی‌شود و باید در این راستا تحرک و طراحی‌های لازم را داشته باشیم.

ولایتی با بیان اینکه "پایه‌ریزی همکاری‌های منطقه‌ای اکو و D8 در زمان وزارت خارجه من صورت گرفته است"، خاطرنشان کرد: از این همکاری‌ها به درستی بهره‌برداری نشد. در حالی که ما مشکلی در توسعه روابط خود با دنیا نداریم و می‌توانیم از ظرفیتهای بالای کشور در این زمینه استفاده کنیم. اگر هم تاکنون این روابط به درستی برقرار نشده، ناشی از کم‌کاری ماست.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس اکثریت قریب به اتفاق میهمانان درخواست دیدار با رهبری را داشتند و ایشان هم عمدتا به این درخواست‌ها پاسخ مثبت دادند پس ما می‌خواهیم با دنیا رابطه داشته باشیم اما خواست ملت ما توسط وزارت خارجه یا دولت عملی نشده است در حالی که این زمینه وجود دارد.

ولایتی با تاکید بر لزوم حذف پول در رابطه بین پزشک و بیمار، خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم توسعه آمده که میزان پرداختی از جیب مردم برای حوزه سلامت تا پایان برنامه به 30 درصد برسد این در حالی است که در حال حاضر 70 درصد هزینه از جیب بیمار پرداخت می‌شود و بیمه‌ها کارآیی لازم را ندارند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: اگر موفق شدیم که سهم پرداختی از جیب مردم برای بخش سلامت را به 30 درصد که در قانون برنامه پنجم پیش‌بینی شده برسانیم معنایش این است که می‌توانیم به جایی برسیم که پرداخت از جیب بیمار به صفر برسد.

ولایتی در ادامه خواستار تامین بیمه کامل، بیمه عمر و بیمه بازنشستگی برای همه اقشار شد و با اشاره به ضرورت فراهم کردن امکانات لازم برای دانشجویان رشته پزشکی گفت: ما باید وجه قابل ملاحظه‌ای را در بودجه برای وام‌های دانشجویی پیش‌بینی کنیم تا ازدواج حین تحصیل برای دانشجویان فراهم شود.

وی با اشاره به تصویب قانونی در مجلس برای ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی تاکید کرد: فشار زندگی و هزینه‌های موجب می‌شود افراد سیستم خصوصی را انتخاب کنند و در این صورت دانشگاه‌ها از اکثر متخصصان رده بالا محروم خواهند شد. ما باید لایحه اصلاحیه‌ای به مجلس بدهیم تا این قانون به شکل خام اجرا نشود. در واقع باید امکاناتی که به پزشک می‌دهیم با توقعاتی که از او داریم تناسب داشته باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر