کد خبر: 80393 A

قائم مقام ستاد حسن روحانی:

با استناد به نظرسنجی روز شنبه می‌گویم بخش عمده‌ای از آرای عارف به سمت روحانی می‌آید ازهمین رو ایشان به طور مسلم در دوره دوم ریاست جمهوری خواهد بود.

ایلنا: رئیس ستاد انتخاباتی روحانی کناره‌گیری محمدرضا عارف به نفع کاندیدای مورد اجماع اصلاح طلبان را تحسین برانگیز عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اکبر ترکان در نشست خبری، گفت: آقای عارف به آنچه قول داده بود وفادارانه عمل کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا آقای عارف تاکنون اعلام نکرده که به نفع آقای روحانی از کاندیداتوری انصراف داده است، افزود: تعهد آقای عارف این نبود که به نفع کسی کنار برود بلکه ایشان متعهد شده بودند که اگر آقای خاتمی بخواهند انصراف می‌دهند.

قائم مقام ستاد حسن روحانی با تاکید بر اینکه تصمیم گیری‌ها در این زمینه اغنایی و نه از بالا به پایین است، افزود: زمانی که خدمت آقای هاشمی رفسنجانی رسیدیم ایشان هم گفتند زمانی نکته‌ای را می‌گویم که همه متقاعد باشند.

ترکان با اشاره به نظرسنجی‌هایی که تاکنون انجام شده است، افزود: تاکنون 49درصد افراد مورد پرسش تصمیم به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گرفته‌اند و حتی می‌دانند به چه کسی می‌خواهند رای دهند.

وی تصریح کرد: امیدواریم افرادی که تاکنون قصد حضور در انتخابات ریاست جمهوری را نداشته‌اند به این نتیجه برسند که باید شرکت کنند چراکه دراین صورت رای آقای روحانی به طورحتم بالا خواهد رفت.

ترکان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ستادهای آقای عارف به ستاد آقای روحانی خواهند پیوست، افزود: گفتمان آقای روحانی وعارف 70درصد مشترکات دارد از همین رو این را رای دهندگان انتخاب خواهند کرد.

قائم مقام ستاد حسن روحانی خاطرنشان کرد: با استناد به نظرسنجی روز شنبه می‌گویم بخش عمده‌ای از آرای عارف به سمت روحانی می‌آید و ایشان به طور مسلم در دوره دوم ریاست جمهوری خواهدبود.

ترکان درپاسخ به این سوال که فکر می‌کنید آقای روحانی با کدام یک از کاندیدا‌ها به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری راه می‌یابد، افزود: نمی‌خواهم از رقیبی که همراه با آقای روحانی به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری راه پیدا خواهدکرد صحبت كنم اما حدس می‌زنم اتفاق دیگری در راه باشد و ائتلافی در اردوگاه اصول گرایان رخ دهد.

ترکان در پاسخ به این سوال که آیا روحانی اعضای کابینه خود را تعیین کرده است، گفت: تاکنون معین نکرده‌اند اما به طورحتم چند تن از همکاران اصلی ایشان همین طور از اصولگرایان در کابینه ایشان حضور خواهند داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سیدحسن خمینی و ناطق نوری از کاندیداتوری آقای روحانی حمایت کرده‌اند، افزود: خانواده حضرت امام نقش ویژه‌ای در کشور دارند و به طور حتم در نزدیک کردن مردم به هم و مشارکت در انتخابات ایفای نقش خواهند کرد ولی نمی‌دانم که آیا قصد دارند از کاندیدای معینی حمایت کنند یا خیر.

قائم مقام ستاد حسن روحانی با تاکید بر اینکه منزلت خانواده امام به گونه‌ای است که دست روی کاندیدای خاصی نخواهند گذاشت، افزود: درمورد آقای ناطق نوری نیز باید بگویم که در مورد حمایت ایشان از آقای روحانی اطلاعی ندارم.

ترکان همچنین در مورد حضور آقای هاشمی در فیلم دوم تبلیغاتی آقای روحانی نیز گفت: آقای هاشمی رفسنجانی نظرشان بر این است از آنجایی که من به آقای روحانی گفتم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنید پس خود را نسبت به ایشان متعهد می‌دانم و به موقع اقدام مناسبی را انجام خواهم داد.

قائم مقام ستاد حسن روحانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درمورد گشت‌های امنیت اخلاقی افزود: بخشی از قوانین جامعه منبعث از اعتقادات دینی و بخشی دیگر متکی به قراردادهای اجتماعی.از همین رو آقای روحانی بر اساس فصل ۳ قانون اساسی که مربوط به حقوق مردم است منشور حقوق شهروندی را تدوین خواهدکرد.

وی با تاکید بر اینکه روش دیندار کردن مردم از طریق راهکارهای انتظامی و بد‌تر از همه با استفاده از لباس شخصی‌ها نیست، افزود: این اتفاق باید در قلب‌های مردم رخ دهد اما متاسفانه بعضی وقت‌ها کارهایی به واسطه علاقه‌مندی به دین انجام می‌دهیم که باعث دوری مردم از دین می‌شود.

ترکان تصریح کرد: در آن زمانی که بر سر چهارراه‌ها مینی بوس می‌گذاشتند من در دولت حضور داشتم اما تجربه نشان داد که این اقدامات موجب دیندار شدن مردم و علاقه‌مندی آن‌ها به دین نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه علاقه‌مند کردن مردم به احکام دینی راهکارهای خود را دارد، افزود: اقداماتی که تاکنون در این زمینه انجام شده جواب نداده است از همین رو باید به دنبال روش‌های دیگر باشیم.

ترکان با اشاره به اینکه برخی از این اقدامات انتظامی حتی باعث زخمی شدن برخی خانواده‌های متدین شده است، افزود: بر این عقیده‌ایم که حتی چنین برخوردهایی به خود نیروی انتظامی نیز آسیب می‌رساند بنابراین ما فکر می‌کنیم موضوع اصلی عفاف است که حجاب جزیی از آن است..

قائم مقام ستاد حسن روحانی در پاسخ به این سوال که آیا آقای روحانی برای تبلیغات خود اسپانسر مالی دارد، افزود: ایشان اسپانسر مالی خاصی ندارد اما هزینه‌ها از مردم، تاجران، صنعتگران گرفته و به حسابی ریخته می‌شود و در پایان برگزاری انتخابات خواهیم گفت چه میزانی پول گرفته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه جریان مالی انتخابات باید شفاف باشد، افزود: اگر کاندیدا‌ها توافق کنند بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترازنامه هزینه و درآمد خود را به دادستانی بدهند که چه میزان کمک گرفته‌اند و چه میزان خرج کرده‌اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر