کد خبر: 80903 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

افرادی كه بیان می كنند رأی ما تأثیری ندارد و یا هنوز تردید دارند، باید به آنها گفت كه حركت شما در مسیر اشخاصی است كه رأی مردم را زینتی خوانده و اعتقادی به آن ندارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از فعالان سیاسی كشور از احزاب مختلف، با تبریك اعیاد شعبانیه، به خصوص ولادت حضرت امام حسین(ع) گفت: قیام این حضرت دین اسلام و نام پیامبر(ص) را در جهان اسلام و دنیا زنده كرد.

به گزارش ایلنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی در مورد بیانات امام(ره) در مورد نقش و جایگاه مردم در انتخابات گفت: امام(ره) شاگرد واقعی پیامبر(ص) بود و تفكرات و اندیشه‌های ایشان از ابتدای مبارزه، همواره تكیه بر حضور مردم در صحنه و رأی آنان بوده و هیچ‌گاه برخلاف برخی افراطیون، رأی مردم را زینتی نمی‌دانستند.

ایشان افزود: هنگامی كه پیامبر(ص) خطاب به امیرالمؤمنین(ع) می‌گوید كه اگر مردم بعد از عرضه خود، شما را نپذیرفتند، حكومت را به خود آنها واگذار كن، دیگر امروز كسی نمی‌تواند منكر دیدگاه، تفكرات و رأی مردم در جامعه باشد و این امر معنای حقیقی مكتب اسلام است، گرچه علی (ع) با فرمان خدا منصوب شده بودند.

عضو خبرگان رهبری، جمهوری اسلامی را خواست مردم و امام(ره) در زمان مبارزه و پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و افزود: امام(ره) هم بر جمهوریت و هم بر اسلامیت نظام توأمان تأكید داشتند و ساختاری كه برای نظام اسلامی در قانون اساسی تبیین شده است نیز بر همین مبناست و محكم و متقن است.

ایشان افزود: برخی مشكلات و آسیب‌هایی كه امروز در كشور مشاهده می‌شود، ناشی از عملكرد بد و سلیقه‌ای افراد در نحوه اجرای قانون است و نه ساختار، زیرا كه این ساختار با راهنمایی‌های امام(ره) و مردم و نخبگان شكل گرفته، هرچند كه در صورت ضرورت، راههای اصلاح قانون اساسی در خود قانون پیش‌بینی شده است كه البته فعلاً نیازی احساس نمی‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به این موضوع كه نقش زنان در انقلاب، امروز كمتر شده است، بیان كرد: اسلام بالاترین حقوق را برای زنان درنظر گرفته است و زنان تحصیلكرده و مدیر در جامعه كم نیستند، ولی متأسفانه عدم خودباوری زنان، نداشتن تشكّل منسجم و قوی و برخی كج‌اندیشی‌ها، مانع احقاق حقوق كامل زنان شده است.

ایشان افزود: هرچند شرایط زنان جامعه با قبل و اوایل انقلاب اصلاً قابل قیاس نیست، ولی نقش و مشاركت زنان درجامعه بیش از حد كنونی است و استعدادهای بالا و بیشتری دارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مهمترین موضوع روز كشور را شركت همه آحاد مردم در انتخابات دانست و افزود: با وجود كاندیداها از طیف‌های گوناگون، امیدواریم مردم با هر سلیقه‌ای پای صندوق های رأی آمده و با حضور خود، حماسه سیاسی مورد نظر رهبری معظم انقلاب را خلق نمایند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: افرادی كه بیان می كنند رأی ما تأثیری ندارد و یا هنوز تردید دارند، باید به آنها گفت كه حركت شما در مسیر اشخاصی است كه رأی مردم را زینتی خوانده و اعتقادی به آن ندارند.

ایشان افزود: نباید مأیوس بود، باید به آینده امیدوار بود و اصلاح و اعلام نظر اصولی و قانونی، و با مشاركت در انتخابات و اعلام رأی و نظر محقق می‌شود.

ایشان یك بار دیگر با تقدیر از شخصیت آقای عارف و اقدام انقلابی و بزرگوارانه ایشان گفت: انصراف آقای دكتر عارف حركتی جوانمردانه برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی بود و قابل تقدیر است و باید مردم با حضور در پای صندوق‌های رأی، كاندیدای اصلح را انتخاب كنند تا شاهد شكل‌گیری دولتی مقتدر برای حل مشكلات و اصلاح باشیم.

ایشان در پاسخ به سؤال یكی از حاضران گفت: همان‌گونه كه قبلاً اعلام كردم، رأی بنده به آقای دكتر حسن روحانی خواهد بود.

در ابتدای این دیدار، آقای دكتر ایرانی، مطالبی را از امام(ره) در خصوص انتخابات بیان كردند.

در ادامه، آقای دكتر حق‌شناس و خانم دكتر رضایی به ایراد سخنانی در خصوص انتخابات و جایگاه زنان در انقلاب اسلامی پرداختند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر