کد خبر: 8574 A

باهنر در نشست خبر صبح امروز:

دولت اعلام می‌کند برخی از مسئولین و دستگاه‌ها و سازمان‌ها و مردم علیه دولت اقداماتی را انجام می‌دهد كه این توهم است/لاریجانی قصد ندارد که در انتخابات شرکت کند/یکشنبه هفته آینده وزیر ورزش در صحن حاضر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمدرضا باهنر صبح امروز با حضور در جمع رسانه‌ها ضمن تبریک میلاد هشتمین امام شیعیان امام رضا (ع) و گرامی داشت هفته دفاع مقدس گفت: ملت ایران در ۸ سال دفاع مقدس تمام توان خود را به کار بردند و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک کشور به دست متجاوزین بیفتد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نظر شما در رابطه با گرانی‌های اخیر ارز در کشور چیست گفت: رئیس جمهور با راه اندازی اتاق ارزی ظرف یک ماه گذشته به کالاهای غیر ضروری هیچ ارزی را تخصیص نداد و این در صورتی بود که کشور نیازهای متنوعی داشت اما دولت تنها توزیع ارز را به یک یا دو کالا خلاصه می‌کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در رابطه با کالاهای پزشکی ارز هزارو ۲۲۶ تومان را در اختیار واردکنندگان و صادرکنندگان قرار داده و در این زمینه مشکلی را در کشور نداریم اما دولت باید تصمیم بگیرد که در واگذاری ارز به کالاهای دیگر نیز توجه شود.

باهنر با بیان این مطلب که تاسیس اتاق مبادلات ارزی حرکت مثبت دولت است گفت: دولت با تخصیص اتاق ارزی در ماه‌های گذشته توانست تا صد میلیون دلار معامله انجام دهد و در ماه قبل نیز نزدیک به صد میلیون دلار معامله انجام داده است.

وی گفت: دولت باید در زمینه ارائه ارز به دیگر کالاهای اساسی دیگر که مورد نیاز کشور است توضیحات روشن و شفافی را ارائه دهد و بیان کند که چگونه بازار غیر رسمی ارز می‌خواهد بازار رسمی را رهبری کند تا مشکلی در کشور ایجاد نشود.

باهنر با بیان اینکه دولت باید برای نیازهای غیر اولویت دار نیز فکری کند گفت: قیمت‌های ارزی که اکنون در بازار شاهد آن هستیم تماما مصنوعی هستند و اگر معامله‌ای نیز با این نرخ ارز در کشور انجام شود این معامله بسیار اندک است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: درست است که تحریم‌ها فشارهای زیادی را بر اقتصاد ما آورده است اما واقع این قضیه این نیست که این تحریم‌ها بتواند بازار ارز را این چنین در کشور آشفته کند و دولت باید حرکتی کند تا جلوی نظام گسیختگی ارز گرفته شود.

دبیرکل جامعه مهندسین در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه حضور کاندیدا‌ها و حمایت جامعه مهندسین از چه کاندیدایی در انتخابات ریاست جمهوری است گفت: حضور فعالان سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری امروزه غبارآلود است و تنها یک یا دو جریان هستند که کاندیدای مطرح خود را انتخاب کرده‌اند اما دیگر جریانات سیاسی در کشور در تلاشند تا کاندیدای مطلوب خود را از میان کاندیداهای مطرح انتخاب کنند.

وی افزود: برخی از کاندیداها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و با سفر به استان‌ها کارهای تبلیغاتی انجام می‌دهند اما برخی دیگر خود را لایق این می‌دانند که می‌توانند مسئولیت اجرایی کشور را در اختیار بگیرند اما منتظر این هستند که گروه‌های سیاسی آن‌ها را برای ورود به عرصه انتخابات دعوت کنند.

وی با بیان این مطلب که تنها یک و یا دو گروه سیاسی کاندیدای خود را اعلام کرده‌اند گفت: جامعه مهندسین در حال بررسی کاندیدای اصلح خود است و برای انتخاب کاندیدای بر‌تر خود کارگروهی را تشکیل داده تا براساس شاخص‌ها مصادق نامزد‌ها کاندیدای مطرح خود را انتخاب کنند و هر زمان که این کارگروه به نتیجه برسد قطعا اعلام خواهیم کرد که جامعه مهندسین از چه کاندیدایی حمایت می‌کند.

باهنر در ادامه در رابطه با حضور ناطق نوری درعرصه انتخابات نیز گفت: اصولگرا‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا با وحدت حداکثری وارد انتخابات شوند اما در رابطه با حضور ناطق نوری در عرصه انتخابات حرفی از ایشان نشنیده‌ایم چراکه وی اظهار کرده است که آمادگی این را ندارد تا در انتخابات حضور یابد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با دستگیری مهدی و فائزه هاشمی رفسنجانی نیز گفت: طبق قانون اساسی همه افراد در مقابل قوانین مساوی هستند اما افراط و تفریط هایی برای برخورد با برخی افراد صورت می‌گیرد.

وی خطاب به هاشمی رفسنجانی گفت: هاشمی رفسنجانی باید اقدامات سیاسی خود را از بچه‌هایش جداکند.

باهنر با بیان این مطلب که از دستگاه قضا انتظار داشتیم تا زود‌تر از این در رابطه با دستگیری مهدی و فائزه هاشمی وارد عمل می‌شد گفت: از دستگاه قضا امنیتی و اطلاعاتی انتظار داریم عادلانه در این زمینه برخورد کنند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در رابطه با دستگیری جوانفکر نیز گفت: دستگاه قضا به رئیس جمهور اعلام کرده است که اگر راه‌های حقوقی و قانونی را که می‌شناسد و تشخیص می‌دهد که می‌تواند از این راه‌ها جوانفکر را ازاد کند می‌تواند اقدام کند.
وی با بیان این مطلب که جوانفکر باید دوران محکومیت خود را طی کند گفت: هر فردی که بتواند فردی از زندان آزاد کند آزاد است به دستگاه قضا مراجعه و از اقداماتی که در اختیار دارد برای آزادی افراد انجام دهد.

باهنر در رابطه با اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: قانون انتخابات در کشور ما تاکنون چندین بار تغییر کرده است و ما باید قانونی را در اختیار مردم بگذاریم که مردم بتوانند کاندیداهای مطرح خود را انتخاب کنند.

وی افزود: در رابطه با اصلاح قانون انتخابات تلاش کرده‌ایم که این قانون از دسترس نمایندگان مجلس نیز دور باشد تا مردم راحت‌تر بتوانند در انتخابات شرکت کنند و حتی در اصلاح قانون انتخابات تمهیداتی اندیشیده‌ایم که دولت نیز کمتر بتواند در قانون انتخابات ورود پیدا کند.

باهنر اصلاح قانون انتخابات را بالا‌ترین کار نمایندگان دانست و گفت: مقام معظم رهبری حتی در حکمی برای اعضای مجمع نیز صادر کرده و در آن حکم ابلاغ کرده که مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با سیاست‌های کلی در انتخابات کشور نیز کارهایی را انجام دهد در این زمینه مجلس طرحی را امضا کرده که در هیات رئیسه نیز اعلام وصول شده است.

وی افزود: من فکر نمی‌کنم که طرح مجلس بتواند برای انتخابات ریاست جمهوری آماده شود.

باهنر در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه مهم‌ترین دشمن پیش روی دولت چیست گفت: توهمات دولت دشمن اصلی دولت است چرا که دولت اعلام می‌کند پنهان و پیدا از سوی برخی از مسئولین و دستگاه‌ها و سازمان‌ها و مردم علیه دولت اقداماتی را انجام می‌دهد به گونه‌ای که رئیس جمهور در پایان سال ۱۳۸۸ طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری اعلام کرده است که مجلس ۱۷ و ۱۸ مورد به کارهای خود عمل نکرده و در مقابل برنامه‌های دولت سنگ اندازی می‌کند که در این زمینه کارگروه ویژه‌ای تشکیل شد و حدود یک سال در رابطه با این موضوع بررسی‌هایی انجام گرفت که در پایان مشخص شد که هیچ یک از این ۱۸ مورد که رئیس جمهور از آن به عنوان تخلفات مجلس علیه دولت برشمرده است صحیح نبوده و تنها یک یا دو تذکر کوتاه به مجلس توصیه شد.

وی گفت: باید در زمینه کشورداری دست از توهمات برداریم چراکه قانون اساسی بیان کرده که همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید قوانین خاص خود را اجرایی کنند اما می‌توان با دوستی و همدلی و وحدت رقابت را ایجاد کرد تا به اهداف اصلی نظام دست پیدا کنیم. بر همین اساس من دشمن اصلی دولت را توهمات دولت می‌دانم.

باهنر در رابطه با سوال خبرنگاری مبنی براینکه با توجه به اینکه در قانون انتخابات آمده است که هر فردی که می‌خواهد کاندیدای ریاست جمهوری شود باید ۶ ماه قبل از برگزاری انتخابات از کار خود استعفا بدهد آیا این قانون در قانون جدید نیز اجرایی می‌شود گفت: چگونه ما می‌توانیم قانون مصوبه‌ای را اجرا کنیم که ۵ ماه به انتخابات مانده ولی از کاندیدا‌ها بخواهیم که ۶ ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری یا هر انتخابات دیگری از کارش استعفا بدهد.

وی گفت: قانونی که تصویب می‌شود باید لازم الاجرا باشد و گرنه نمی‌توان قوانین مصوب را اجرایی کرد.

باهنر در رابطه با کاندیداتوری لاریجانی در ریاست جمهوری نیز گفت: آقای لاریجانی قصد ندارد که در انتخابات شرکت کند اما اگر نظر شما به غیر از این است بهتر است از خودش این موضوع را سوال کنید.

نایب رئیس دوم قوه مقننه در رابطه با تشکیل دولت وحدت ملی نیز گفت: اگر کسی واژه‌ای را بیان می‌کند باید به درستی آن را معنا کند چراکه اگر واژه‌ها به درستی معنا نشود قطعا برداشت‌های متفاوتی نیز در کشور خواد داشت و این جز دور کردن مردم از یکدیگر کاری انجام نخواهند داد بهگونه‌ای که زمانی اصلاح طلبان خواستند به عرصه انتخابات بیایند به دلیل اینکه تعریف درستی از اصلاحات نشده بود برداشت‌های متفاوتی در این زمینه انجام شد.
همچنین در رابطه با اصولگرایی نیز این مشکل را داشتیم تا اینکه در انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایی را در ۱۲ بند باید‌ها و نباید‌ها تعریف کردیم.
وی گفت: وحدت ملی باید زمانی انجام پذیرد که تمام اهداف نظام و قوانین قانون اساسی و فرایندهای ضروریت دار نظام در آن استفاه شود.
باهنر در رابطه با اظهار خبرنگاری مبنی بر اینکه اژه‌ای در دو سه مورد از صحبت‌هایش بیان کرده است که مهدی هاشمی باید سریعا خود را به دستگاه قضا معرفی کند گفت: به نظر من اظهارات اژه‌ای به گونه‌ای دیگر است چراکه وی بار‌ها اعلام کرده است که اگر مهدی هاشمی خود را به دستگاه قضا معرفی کند و به سوالات و ابهامات پاسخ دهد به نفع خود است.

وی با بیان این مطلب که تفسیر قانون تنها به عهده شورای نگهبان است گفت: اگر مجلس بر مصوبه خود اصرار داشته باشد می‌توانند از ماده ۴۳ قانون اساسی استفاده کند و قانونی که به تصویب رسیده به مجمع تشخیص ارجاع دهد تا ایرادات میان شورای نگهبان و مجلس در مجمع تشخیص برطرف شود.

وی در رابطه با استیضاح وزیر ورزش و سوال از رئیس جمهور نیز گفت: استیضاح وزیر ورزش هفته گذشته در هیات رئیسه اعلام وصول شده است و یکشنبه هفته آینده وزیر ورزش در صحن حاضر خواهد شد.

دبیرکل جامعه مهندسین در ادامه گفت: اگر هیات رئیس بداند که در رابطه با استیضاح وزیر امضا کنندگان به حدنساب کافی نرسیده است رایزنی خواهد کرد تا استیضاح انجام نشود اما اگر ۱۵ و ۲۰ نفر استیضاح وزیر را امضا کرده باشند و متقاضی استیضاح وزیر باشند و از تصمیم خود کوتاه نیایند استیضاح پس از اعلام وصول در هیات رئیسه اجرایی می‌شود.

وی همچنین در رابطه با سوال از رئیس جمهور نیز گفت: برای سوال از رئیس جمهور باید یک چهارم نمایندگان یا ۷۳ نماینده طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کنند.

وی با بیان اینکه من هم شنیده‌ام نمایندگان مجلس به دنبال جمع آوری سوال از رئیس جمهور هستند گفت: اگر این ۷۳نفر بخواهند سوال از رئیس جمهور انجام شود پس از اعلام وصول در هیات رئیسه مجلس یک ماه سوال‌های مطرح شده به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده می‌شود اگر باز سوال شوندگان از پاسخ‌ها قانع نشده باشند یک ماه دیگر سوالات به دولت ارجاع داده می‌شود و در آنجا یک رئیس جمهور یک ماه فرصت دارد که سوالات را کار‌شناسی کرده و با حضور در صحن علنی به آن‌ها پاسخ دهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر