کد خبر: 87118 A

منصوری در گفت‌وگو با ایلنا:

به نظر می‌رسد مخالفین دولت روحانی تلاش می‌کنند با پررنگ کردن مشکلات و مطالبات مردم، دولت آینده را دچار چالش کنند اگرچه این مطالبات جدی است اما باید در مدت زمانی معین حل شود

یک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: هر گونه اقدامی که به نوعی بستن دست رئیس جمهور منتخب و تنگ کردن اختیارات او در انتخاب وزرا تلقی شود به معنای کاهش تعامل مجلس با دولت تعبیر خواهد شد بنابراین بهتر است مجلس پیش از آغاز کار دولت برای آن تکلیف معین نکند.

آذر منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص تلاش برخی نمایندگان در مورد ایجاد محدودیت برای رییس‌جمهور منتخب درمعرفی وزرای کابینه عنوان کرد: رئیس جمهور مستقیما از سوی مردم انتخاب می‌شود و معرفی وزرای دولت نیز با رئیس جمهور است. در انتخابات اخیر ما با مشارکت بالای ۷۰ درصد مواجه بودیم كه بیش از ۵۰ درصد آن رای به روحانی بود. این مساله مهمی است که باید به عنوان مهم‌ترین عامل در انتخاب وزرا به آن توجه شود.

وی با بیان اینكه مجلس دست دولت منتخب را در تعیین كابینه باز بگذارد، ادامه داد: البته چالش‌هایی در زمینه معرفی وزرا به مجلس همواره و در همه دولت‌ها وجود داشته است که ممکن است در این دوره نیز روحانی دچار این جنس چالش‌ها شود. اگر بنا بر تعامل میان دولت و مجلس نباشد آقایان می‌توانند از راهکارهای مختلفی برای بستن دست دولت استفاده كنند. به نظر من هر گونه اقدامی که به نوعی بستن دست رئیس جمهور منتخب و تنگ کردن اختیارات او در انتخاب وزرا تلقی شود کاستن از تعامل میان دولت و مجلس خواهد بود.

منصوری با بیان اینکه نمی‌توان صرف تاکید روی مدرک تحصیلی کار‌شناسی ارشد یا برخی شرایط دیگر، فردی را وزیر کرد، گفت: قطعا با توجه به تجربه دولت‌های گذشته ملاحظاتی در زمینه انتخاب وزرا مد نظر رئیس جمهور منتخب و کارگروه‌هایی که تعیین کرده است قرار خواهد گرفت اما بهتر است مجلس پیش از آغاز کار دولت برای آن تکلیف معین نکند.

وی همچنین در خصوص ساز و کار افزایش اعتماد مردم به دولت و حاكمیت نیز عنوان کرد: افزایش اعتماد مردم نیاز به مشارکت گسترده آن‌ها در تصمیم گیری‌های دولت آینده دارد که به نظر می‌رسد مهم‌ترین ساز و کار برای این مساله در دولت آینده باید فعال نمودن ارکان جامعه مدنی و ایجاد دیالوگ رسانه‌ای و همچنین گسترش احزاب واسطه‌ای میان مردم و دولت و گردش آزاد اطلاعات باشد. لازمه همه این کار‌ها این است که مردم احساس کنند همانطور که رایشان در انتخابات تعیین کننده بوده است نیاز‌ها و مطالباتشان نیز در عملکرد و فعالیت‌های دولت منتخب تبلور یافته است.

منصوری افزود: نکته قابل توجه اینکه در مقطع فعلی با توجه به مشکلاتی که سر راه دولت یازدهم قرار دارد باید توجه داشت که شرایط فعلی چیست و واقعیت‌ها چه چیزی را مطرح می‌کند به عبارت دیگر مشکلاتی بر سر راه دولت یازدهم قرار دارد که در کوتاه مدت نمی‌توان آن‌ها را حل کرد. کار رسانه‌ها در این مقطع این است که شاخص‌هایی که طی هشت سال گذشته رو به افول رفته است برای مردم به شکل شفاف بیان کنند البته مردم با انتخاب خود نشان دادند که به خوبی نسبت به این مساله واقف هستند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد مخالفین دولت روحانی تلاش می‌کنند با پررنگ کردن مشکلات و مطالبات مردم، دولت آینده را دچار چالش کنند اگرچه این مطالبات جدی است اما باید در مدت زمانی معین حل شود چرا که پیش از انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور دولت یازدهم حرف تمام کار‌شناسان این بود که دولت آینده کار سختی را پیش رو خواهد داشت بنابراین نیاز است تا واقعیت‌ها به شکل شفاف گفته شود و راه برون رفت از این مشکلات نیز بیان شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر