کد خبر: 91007 A

جلال جلالی زاده در گفت‌وگو با ایلنا:

برخی تلاش می‌کنند با روش‌های پوپلیستی و ضد دموکراتیک در معرفی کابینه اعمال نظر کنند/اگر قرار باشد هر گروه و جناحی افراد مورد نظر خود را به دولت تحمیل کنند دولت نمی‌تواند به اهداف خود برسد.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: کسانی که در اهداف خود در انتخابات شکست خوردند تلاش می‌کنند با روش‌های پوپلیستی و ضد دموکراتیک در معرفی کابینه اعمال نظر کنند و رئیس جمهور منتخب را از تحقق اهداف و برنامه‌هایی که مردم به این خاطر به او رای دادند باز بدارند.

جلال جلالی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به ویژگی‌های دولت آینده عنوان کرد: رئیس جمهور باید در تعیین افراد کابینه آزادی کامل داشته و قادر باشد کابینه‌ای همدل و همفکر با روش‌های خود تشکیل دهد. تجربه دولت آقای خاتمی نشان داد که برخی وزرا که همراه وی نبودند باعث شدند دولت نتواند به شکل کامل به اهداف خود دسترسی پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه رئیس جمهور نباید تحت تاثیر فضای تهدید و ملاحظات جانبی قرار گیرد، گفت: رئیس جمهور در تعیین و انتخاب افراد کابینه باید استقلال کامل داشته باشد چراکه در معرفی آن‌ها مسئول است اگر قرار باشد هر گروه و جناحی افراد مورد نظر خود را به دولت تحمیل کنند دولت نمی‌تواند به اهداف خود برسد.

جلالی‌زاده با اشاره به اینکه گروه‌های زیادی در پیروزی روحانی در انتخابات نقش داشتند، عنوان کرد: رئیس جمهور منتخب باید به همه این گروه‌ها به یک اندازه اهمیت بدهد نمی‌توان از نقش کسانی که در پیروزی روحانی در انتخابات نقش موثری داشتند چشم پوشی کرد. دولت آینده باید از کسانی که مقبولیت همگانی داشته و در زمینه‌های کاری خود متخصص هستند، استفاده کند. اما کسانی که در اهداف خود در انتخابات شکست خوردند تلاش می‌کنند با روش‌های پوپلیستی و ضد دموکراتیک در معرفی کابینه اعمال نظر کنند و رئیس جمهور منتخب را از تحقق اهداف و برنامه‌هایی که مردم به این خاطر به او رای دادند باز بدارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه مردم با رای خود پاسخ محکمی به افراطیون دادند، گفت: همین باعث می‌شود که رئیس جمهور منتخب وام دار مردم باشد نه افرادی که در کشور جایگاهی ندارند و می‌خواهند با تیره کردن فضا و فشار به دولت سهم خواهی کنند. روحانی باید با پشتوانه مردم در مقابل افراطیون بایستد چراکه آنچه باید مدنظر روحانی قرار گیرد مطالبات مردم است.

جلالی‌زاده همچنین با تاکید برضرورت به کارگیری نیروهایی که طی این سال‌ها خانه نشین شده‌اند، گفت: وقتی مردم به درخواست و دعوت شخصیت‌های بزرگ به میدان انتخابات آمدند باید از این شخصیت‌ها چه در کابینه و چه در قالب اتاق فکر استفاده کرد. رئیس جمهور نباید از آشوب طلبان و افراطیون ترسی به دل راه بدهد آنچه مهم است پشتوانه مردمی است.

وی افزود: رئیس جمهور منتخب باید از کسانی که بخاطر دوری آن‌ها از مراکز تصمیم گیری، امروز کشور به این روز افتاده است، استفاده کند تا بتوانیم به جایگاه قبلی خود و حتی پیشرفت‌های بیشتری دست پیدا کنیم قطعا این جایگاه بدون حمایت فکری و معنوی بزرگان کشور محقق نخواهد شد.

این فعالی سیاسی اصلاح طلب در خصوص انتظارات از دولت آینده عنوان کرد: روحانی باید به مسائلی همچون مساله قومیت‌ها که طی این سال‌ها مغفول مانده است بیشتر توجه کند من امیدوارم با توجه به آرای قابل توجهی که در مناطق اهل سنت به دکتر روحانی داده شد این طلسم شکسته شود و از صاحب نظران امر در همه قومیت‌ها برای اجرای شایسته قانون اساسی در کشور انتخاب شود چراکه این بیش از هر چیز موجب وحدت و تقویت کشور می‌شود.

جلالی‌زاده با انتقاد از ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان دفتر رئیس جمهوری قبلی در نهاد ریاست جمهوری عنوان کرد: این هم یک حرکت بدعت آمیز از سوی آقای احمد‌ی‌نژاد است رئیس جمهور منتخب حق دارد زیر بار چنین حرفی نرود رئیس جمهور در بهره گیری از تخصص افراد مستقل است و قطعا نیاز به ایجاد چنین تشکیلاتی در نهاد ریاست جمهوری نیست چراکه به نظر من این حرکت یک اهانت به رئیس جمهور منتخب و دولت آینده است و تصور منفی در اذهان عمومی ایجاد می‌کند و نوعی دخالت در کار رئیس جمهور آینده تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی احمدی‌نژاد از تجربه هیچ یک از مسئولان قبلی کشور استفاده نکرده است نمی‌تواند طراح ایجاد چنین تشکیلاتی در نهاد ریاست جمهوری نیز باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر