کد خبر: 91346 A

دادستان کل کشور:/1/

تعدادی از بدهکاران با بانک‌ها توافق کردند که بدهی خود را تقسیط کنند و آن را در زمان مشخص بپردازند.

دادستان کل کشور گفت:مجموع پرونده‌های ارزی که اواخر سال گذشته اعلام شدند سنگین هستند هم مبالغ آن‌ها زیاد است و هم تعداد متهمین آن.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص پرونده بدهکاران بانکی عنوان کرد: تعدادی از بدهکاران با بانک‌ها توافق کردند که بدهی خود را تقسیط کنند و آن را در زمان مشخص بپردازند این کار در حال انجام است.

وی ادامه داد: توصیه من به بانک‌ها این است که نسبت به دریافت بدهی‌ها کوتاهی نکنند. اینکه امروز افراد این مقدار بدهی به بانک‌ها دارند بخش زیادی مقصر خود بانک‌ها هستند که در موقع مشخص اقدام به دریافت طلبشان نکردند.

اژه‌ای گفت: در خصوص بدهکاران بانکی همه دست به دست هم دادند و قوه قضاییه هم کمک می‌کند تا بدهی‌ها پرداخت شود اما نباید جوری توافق صورت گیرد که چند ماه دیگر بگوییم این توافق هم غیر قانونی بوده است انشاالله این توافقات در جهت منافع کشور و مردم صورت گیرد.

دادستان کل کشور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه پرونده بزرگ ارزی که دادستان تهران چندی پیش راجع به آن صحبت کرد چه وضعیتی دارد؟ گفت: در خصوص مسائل‌ ارزی تنها یک پرونده وجود ندارد تعدادی در خصوص اتهام اخلال در نظام ارزی دستگیر شده‌اند که حدود ۵۰ یا ۶۰ نفر در بازداشت به سر می‌برند و برخی با قرار آزاد شده‌اند. پرونده برخی از آن‌ها تکمیل شده و مابقی در حال تکمیل است.

وی با بیان اینکه سه نفر پیرامون پرونده ارزی در حال محاکمه هستند، گفت: ‌ برخی دیگر نیز متهم به اخلال در نظام ارزی هستند اما مقوله آن‌ها جدا است این‌ها افرادی هستند که در جهت ال سی‌هایی که باید باز می‌شده تخلف ارزی داشتند و یا کسانی بودند که تعهد داشتند در ازای صادرات ارز به کشور بازگردانند اما این کار را نکردند.

اژه‌ای با بیان اینکه من دقیقا نمی‌دانم پرونده مورد نظر شما در خصوص اتهامات ارزی چه موردی بوده است؟ گفت: فردی که بخشی از فعالیت‌های ارزی خود را در استان‌های مرزی و بخشی دیگر را در خارج از کشور و در کشورهای همسایه انجام می‌داده است بازداشت شده و متعاقب آن درتهران و غیر تهران نیز چند نفر دستگیر شده‌اند و پرونده همچنان در حال رسیدگی است اما هنوز به دادگاه نرفته است.

وی افزود: از دادستان خواسته شده تا پرونده‌های موجود در استان‌های مرزی نیز احاله شود تا این مساله یک جا رسیدگی شود اما هنوز مراحل احاله این پرونده طی نشده است. بخشی از اتهامات این پرونده مربوط به تهران و بخشی مربوط به خارج از تهران بوده اما این پرونده هنوز به مرحله دادگاه نرسیده است و در تهران سه نفر متهم بازداشت شده‌اند که عامل اصلی این پرونده نیز در میان آن‌ها قرار دارد و هنوز نیز در بازداشت به سر می‌برند.

وی ادامه داد: مجموع پرونده‌های ارزی که اواخر سال گذشته اعلام شدند سنگین هستند هم مبالغ آن‌ها زیاد است و هم تعداد متهمین آن؛ اما همچنان نمی‌دانم پرونده مورد نظر شما کدام است.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده سایت مثقال عنوان کرد: در زمان نوسانات بازار سکه و طلا سایتی بود که اخبار قیمت سکه و طلا را اعلام می‌کرد و سازمان‌های ذیربط در آن زمان یکی از عوامل افزایش قیمت‌ها را این سایت تشخیص دادند و درخواست شد تا از فعالیت این سایت جلوگیری شود این کار انجام شد و افراد آن تحت تقیب هستند اما هنوز دستگیر نشده‌اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر