کد خبر: 91967 A

عارف:

در زمینه حوادث سال 88 بارها با دوستان اصولگرا صحبت داشته‌ایم که باید یک درصد خطای خود را بپذیرند و همچنین به جریان اصلاحات نیز یک درصد حق دهند، اما آنان قبول نکردند.

محمدرضا عارف با انتقاد شدید از مصادره آرای مردم توسط برخی گروه‌ها و رسانه‌های خاص، گفت: کسانی که هیچ نقشی در پیروزی گفتمان اصلاح‌طلبی - اعتدال‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری نداشتند در تلاشند رای مردم را در رسانه‌های کذایی خود مصادر کنند که البته با شکست مواجه خواهند شد.

به گزارش ایلنا، معاون اول دولت اصلاحات در همایش «سپاس عارف» که به منظور تجلیل از مقوله خردورزی سیاسی و تقدیر از فعالان ستاد انتخاباتی عارف در مجتمع فرهنگی نصر مشهد برگزار شد، با تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع)، با بیان اینکه "افتخار بزرگی است که در جوار بارگاه امام رضا(ع) در جمع اصلاح طلبان قرار دارم"، افزود: همواره در میان استان‌ها به خراسان‌رضوی نگاه ویژه‌ای داشته و دارم. در زمان تبلیغات انتخابات نیز با وجود اینکه تعداد زیادی از استان‌ها را نتوانستم بروم اما افتخار سه سفر به خراسان‌رضوی را داشتم و هر بار که می‌آمدم انگیزه مضاعف در من حاصل می‌شد.

وی با بیان اینکه "در سالیان اخیر فضای تنگ‌نظرانه‌ای بر کشور حاکم بود"، خاطرنشان کرد: فضای تنگ‌نظرانه بر کشور هیچ ارتباطی با جهت‌گیری اصلی نظام و انقلاب نداشت و ایجاد فضای اینچنینی و برخوردهایی که با اصلاح‌طلبان شد سبب توهم شکست بر جریان اصلاح‌طلبی را وارد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تفکر اصلاح‌طلبی را تفکر انقلاب اسلامی دانست و افزود: من تفکر اصلاح‌طلبی را همان تفکری می‌دانم که در بهمن سال 57 سبب پیروزی انقلاب اسلامی شد.

عارف با اشاره به اینکه بارها اعلام کرده‌ام که در فضایی که توهم شکست بر جریان اصلاح‌طلب وارد بود تنها راه برون رفت از این شرایط حضور در انتخابات است، تصریح کرد: غرور کاذب مقدمه شکست یک جریان سیاسی است. نباید یک جریان سیاسی بعد از پیروزی در انتخابات دچار غرور شود.

وی با یادآوری حوادث انتخابات 88 یادآور شد: در زمینه حوادث سال 88 بارها با دوستان اصولگرا صحبت داشته‌ایم که باید یک درصد خطای خود را بپذیرند و همچنین به جریان اصلاحات نیز یک درصد حق دهند، اما آنان قبول نکردند.

عارف با بیان اینکه به اینکه "جان بی‌ارزش و یک شخصیت ناقابل خود را در خدمت انقلاب گذاشته‌ام"، تصریح کرد: با وجود مشکلات فراوان تاکید بر این داشتم که باید حضور داشت تا گفتمان اصلاح‌طلبی با عنوان گفتمان انقلاب معرفی شود. اصلاح‌طلبان در استان‌های کشور از حیث حاکمیت توهم شکست و یا هزینه‌هایی که بابت این هواداری داده بودند، نسبت به برپایی ستادهای انتخاباتی در ابتدا بی‌رغبت عمل می‌کردند که در مدت زمان کوتاهی مرتفع شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: خدا را شکر حماسه سیاسی در انتخابات 92 خلق شد و حضور بیش از 70 درصدی مردم پای صندوق‌های رای استنادی بر ادعای خلق حماسه سیاسی است.

عارف با بیان اینکه "سد ناامیدی اصلاح‌طلبان در انتخابات 92 شکسته شد"، خاطرنشان کرد: ایجاد امید دوباره به منزله سرمایه اجتماعی بوده و اکنون باید از این سرمایه اجتماعی محافظت شود.

وی با ابراز خرسندی از اینکه "یکی از حسن‌های انتخابات 92، احساس پیروزی در تمام بخش‌ها و جریان‌هاست"، تصریح کرد: پس از انتخابات 92 شاهد آن هستیم که هیچ فرد و جریان سیاسی احساس شکست نمی‌کند و همه خود را پیروز میدان رقابت می‌دانند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تاکید بر لزوم آسیب شناسی دوران اصلاحات این پرسش را مطرح کرد که چرا دوم خرداد 76 به سوم تیر 84 تبدیل شد؟

وی در پاسخ به این پرسش، عدم حفاظت از سرمایه اجتماعی خلق شده در دوم خرداد 76 را دلیل حادث شدن سوم تیر 84 دانست و تاکید کرد پیروزی بدست آمده در انتخابات 92 اگر با درایت مدریت شود مطمئنا در انتخابات های بعدی تکرار خواهد شد.

معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه مسیر 8 ساله اخیر قابل تکرار نیست تاکید کرد: هیچ راهی جز بسط و گسترش گفتمان اصلاح طلبی نداریم. اصولگرایان با تمام قدرت 8 سال زمام امور کشور را بر عهده داشتند نتیجه اش اخلاق گریزی در نسل جوان بود.اصولگرایان با بی اخلاقی تمام در اواخر عمر دولت فعلی سعی کردند حساب خود را از دولت جدا کنند ولی با مردانه پای دولت می ایستادند و پاسخگوی افکار عمومی بودند.

عارف در بخش دیگری از صحبتهای خود با بیان اینکه تحلیل‌های مردم حتی در روستاها از بسیاری از مدعیان اهل سیاست عمیق و پخته تر بود، اظهار کرد: دولت یازدهم باید به طور جدی به مطالبات مردمی توجه و پیگیری کند؛ البته انتظار معجزه نیست باید قبول کرد برخی مشکلات ظرف یک ماه و دو ماه حل نمی‌شود و مساله مهم این است که باید به دولت آقای روحانی کمک کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: باید بگذاریم آقای روحانی با عنوان رئیس دولت افراد مورد نظر خود را در سطوح مختلف انتخاب کند و هر فردی که وارد کابینه یازدهم شد باید وحدت و انسجام را در راس اهداف خود قرار دهد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در بخش دیگری از صحبتهای خود، یکی از چالش‌های مهم در عرصه انتخابات گذشته را جوانان و دانشگاه‌ها معرفی کرد و افزود: با راه‌اندازی ستاد «پویش» بخش مهمی از مطالبات ما در عرصه دانشگاه‌ها محقق شد و توانستیم جوانانی که از ارزش‌ها عبور و لج کرده بودند را به آغوش نظام برگردانیم.

عارف همچنین از انتشار کتابی با محوریت ایمیل‌ها، پیام‌ها و نامه‌های رسیده به وی در یک ماه انتخابات خبر داد و گفت: این کتاب را منتشر می‌کنم تا توده مردم درباره من قضاوت کنند.

وی اظهار کرد: جریان‌های سیاسی نباید به دنبال حضور حداکثری مردم باشند بلکه باید به دنبال حضور 100درصدی باشد؛ باید برای 27 درصدی که رای نداده‌اند چاره‌اندیشی کرد.

معاون اول دولت اصلاحات با تاکید بر نهادینه شدن آزادی بیان در کشور از اینکه طی سالیان اخیر نویسندگان و اساتید دانشگاه برای بیان دیدگاه‌های خود با محدودیت های روبرو بودند انتقاد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر بها دادن به تشکلهای مردم نهاد در کشور، خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای انتخابات ریاست جمهوری این بود که نشان داد تحزب یک ضرورت در کشور است. در کشور ما نه حاکمیت دنبال تحزب است نه مردم و اگر بخواهیم قانون اساسی به درستی اجرا شود هیچ راهی جز تحزب نداریم.

عارف با اشاره به تحلیل کشورهای غربی از نتایج انتخابات 88 و 92 گفت: به اعتقاد کشور های غربی انتخابات 88 امنیت ملی کشور را تهدید کرده و انتخابات 92 سبب تقویت امنیت ملی شد که باید این تحلیل‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه شرایط کشور ایجاب می کند تحزب در کشور شکل بگیرد، گفت:بعد از برگزاری انتخابات یکی از مطالبات گروه های مختلف از اینجانب تشکیل حزبی فراگیر در کشور که دوستان ما در حال بررسی هستند که آیا ضرورت دارد حزب جدیدی تشکیل شود و یا اینکه احزاب موجود را تقویت کنییم که ان‌شاءالله نتیجه این بررسی ها به اطلاع مردم عزیز کشور خواهد رسید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر