کد خبر: 9749 A

حجت الاسلام دعاگو در خطبه‌های نماز جمعه:

باید سردمداران جریان انحراف با شفافیت تمام، غیرقابل تحمل بودن توطئه سازی و خیانت ورزی را برای رهبری و ملت بزرگ ایران بدانند و نگران مسئولیت‌شناسی نهاد قانونگذاری برای پاکسازی عرصه‌های اجرایی از شیطنت سیاسی، خیانت ورزی، ناکارآیی و بی‌کفایتی باشند.

امام جمعه شمیرانات تاکید کرد: در شرایطی که دولت بیشترین ارز خارجی را در اختیار دارد و فضای عرضه و تقاضا را با میزان ارز مورد نیاز ملت و دستگاه‌های مختلف حکومت کنترل می‌نماید نوسانات نگران ساز قیمت‌ها نماد بی‌تدبیری، ناکارآیی و توطئه علیه اعتماد ملت به نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایلنا، امام جمعه شمیرانات هفته نیروی انتظامی را به آفرینندگان نظم و امنیت تبریک گفت، و خطبه اول را به مبحث امامت اختصاص داده و اظهار داشت: امامت؛ رهبری است، به پیشوا و رهبر، امام می‌گویند، در فرهنگ دینی منشأ رهبری، ولایت خداست، خداوند به عنوان آفریدگار جهان، انسان و همه موجودات هستی بر همه آفریده‌هایش ولایت دارد و از طریق قوانین و سنن موجود در جهان آفرینش بر همه آن‌ها حکومت و فرماندهی می‌کند (ولایت تکوینی)، حکومت خدا در حوزه آزادی و اراده انسان‌ها به ولایت تشریعی آفریدگار هستی شکل می‌دهد و منشأ ولایت‌ها و رهبری‌ها در عرصه‌های رسالت نبوی در زندگی همه پیامبران، ولایت تشریعی خداست.

وی افزود: ولایت علوی ادامه رسالت نبوی و رهبری امامان معصوم، استمراربخش رهبری پیامبر گرامی (ص) است و ولایت علوی پس از رسالت نبوی، ولایت خدا بر انسان‌ها را واقعی می‌سازد و به استثناء نزول وحی، همه مسئولیت‌های رسول گرامی (ص) را بر عهده دارند، امامت؛ عرصه تجلی ارزش‌های دینی و منش‌های الهی در جامعه انسانی پس از رسول گرامی (ص) است، معصومین پاک‌‌ همان نقش هدایتگری قرآن را در دو حوزه راهنمایی و به هدف رسانی (ارائه الطریق و ایصال الی المطلوب) بی‌کم و کاست بر عهده دارند.

حجت الاسلام والمسلمین دعاگو فرمان خدا را مبنای رسالت انبیاء برای هدایت انسان‌ها نامیده گفت: هرگز امامان از خدامداری و حق معیاری فاصله نمی‌گیرند و جز فرمان خدا هیچ مبنایی برای انجام مسئولیت‌ها و رسالت‌هایشان نمی‌شناسند (وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا - انبیاء ۷۳)، جریان امامت علوی با تشیع فاطمی، استمرار رسالت نبوی را تضمین می‌کنند و راه‌های تکامل و تمدن حقیقی را بر روی انسان می‌گشایند و با هدایت مردم به حق ستایی، حق گرایی و حق معیاری، شایستگیشان را برای رهبری و قرار گرفتن در مدار پیروی اثبات می‌کنند (أَفَمَن یَهْدِی إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَن یُتَّبَعَ أَمَّن لاَّ یَهِدِّیَ إِلاَّ أَن یُهْدَى فَمَا لَکُمْ کَیْفَ تَحْکُمُونَ – یونس ۳۵).

دعاگو اضافه کرد: کسانی که مردم را زهراگونه به راه توانخواهی و توانیابی هدایت و از ولایت علوی حمایت می‌کنند در مسیر اسلام‌شناسی و خداسپاسی به کمترین لغزش آلوده می‌شوند و به تناسب ایمان و صداقتشان، به خدامنشی آراسته می‌شوند، از ظلمت نادانی، کج فهمی و ناهجارگرایی نجات می‌یابند و از موهبت آگاهی، هوشمندی و رستگاری برخوردار می‌گردند (اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّوُرِ – بقره ۲۵۷) نقش ولایت علوی و تشیع فاطمی در جامعه انسانی، انسان سازی با عیار و معیار خدایی و متعالی است.

ناطق جمعه شمیرانات زندگی در پرتو ولایت علوی و تشیع فاطمی را بستر حقیقی تکامل انسان‌ها و رشد و رویش اسوه‌ها توصیف نموده گفت: خداوند به امت بهره‌مند از امامت عدل برآمده از اراده و فرمان خدا، وعده بخشش می‌دهد و خطا‌هایشان را با توفیق توبه و بهره‌مندی از نورانیت هدایت یابی با کاهش، فرسایش و اصلاح مواجه می‌سازد (لأعفون عن کل رعیه دانت بولایه کل امام عادل من الله و ان کانت رعیه فی انفس‌ها ظالمه مسیئه – اصول کافی) و بر عذاب امت مطیع امام جائر، تأکید می‌ورزد و اعمال نیک شکل گرفته در ولایت امام جائر را نادیده می‌انگارد (... و ان کانت الرعیه فی اعمال‌ها بره تقیه).

وی در پایان خطبه اول تأکید کرد: فضاهای ملکوتی حرم امامان و زیارتگاه‌های نورانی عاشقان عارف و زائران مخلص، فضاهای اعتلای معنویت و رشد و شکوفایی انسانیت است، نقش آفرینان عرصه‌های احداث و بازسازی در فضای عتبات عالیات، بستر انسان سازی را پویا و شکوفا می‌سازند و به تعالی و تکامل خود می‌پردازند.

خطیب جمعه شهرستان شمیرانات در خطبه دوم به مبحث تعادل اقتصادی در مناسبات داخلی تحت عنوان «کنترل قیمت‌ها» پرداخته اظهار داشت: آشفتگی اقتصادی و نوسان حیرت انگیز قیمت‌ها، ارتباط قابل ذکری با تحریم‌های اقتصادی ندارد و نگرش کار‌شناسانه و تحلیلگرانه، نمودار اثرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد داخلی در مقیاسی کمتر از ۱۰ درصد است. صاحب اختیار بیشترین ارز خارجی و توزیع کننده آن در بازار داخلی برای مبادلات اقتصادی، امور علمی، پزشکی و فنی، نهاد اجرایی است و مسئول کنترل ورود و خروج ارز خارجی، نهاد اجرایی است، نوسان در بازار تأمین و توزیع ارز خارجی، بازار را با آشفتگی روبرو می‌سازد، افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را به دنبال دارد و تأمین ارز در این فضای سازمان یافته و آشفته، ریال برخاسته از افزایش قیمت‌ها را به مدیران بحران ساز منتقل می‌نماید.

حجت الاسلام دعاگو توطئه گران اقتصادی و نگران سازان ملت انقلابی را خیانت کاران ناساز و با دشمن هم ساز توصیف نموده گفت: کسانی که با التهاب آفرینی در مناسبات اقتصادی ما به التفاوت قیمت‌های حقیقی و قیمت‌های مصنوعی را در اختیار می‌گیرند به اقتصاد ملی خیانت می‌کنند و سرمایه ملت را بی‌هیچ مجوزی به یغما می‌برند. در شرایطی که دولت بیشترین ارز خارجی را در اختیار دارد و فضای عرضه و تقاضا را با میزان ارز مورد نیاز ملت و دستگاه‌های مختلف حکومت کنترل می‌نماید نوسانات نگران ساز قیمت‌ها نماد بی‌تدبیری، ناکارآیی و توطئه علیه اعتماد ملت به نظام جمهوری اسلامی است.

امام جمعه شمیرانات رهاسازی بازارهای مبادلات اقتصادی را در بی‌نظمی، آشفتگی و ضعف شدید کنترل قیمت‌ها را یک فاجعه تأسف بار سیاسی و اقتصادی نامیده گفت: قیمت گذاری و کنترل قیمت‌ها در همه کشور‌ها از مؤثر‌ترین عوامل تنظیم مناسبات اقتصادی و آفرینش تعادل قیمت‌ها در خرید و فروش کالاهای مورد نیاز اقشار ملی است، متأسفانه شرایط کنونی، بازاری آزاد از کنترل حکومت را نمودار می‌سازد و صدای ناله و فغان ملت نگران از سوء مدیریت و ضعف تدبیر مجریان را با تلخی و سختی تمام بلند‌تر می‌سازد. سیاستمداران فرهیخته و هوشمند نمی‌توانند رابطه تنش آفرینی‌ها و بحران سازی‌های اخیر را با شیفتگان رابطه با آمریکا نادیده بگیرند و ادعاهای رئیس جمهور آمریکا را مبنی بر اثرگذاری تحریم‌ها بر ملت ایران و ترغیب جمهوری اسلامی برای عقب نشینی از مواضع هسته‌ای بی‌ارتباط بدانند.

دعاگو در پایان عمده‌ترین بحران‌های اقتصادی را ناشی از فتنه‌گری و ضعف تدبیر و مدیریت جریان انحرافی دانسته تأکید کرد: باید سردمداران جریان انحراف با شفافیت تمام، غیرقابل تحمل بودن توطئه سازی و خیانت ورزی را برای رهبری و ملت بزرگ ایران بدانند و نگران مسئولیت‌شناسی نهاد قانونگذاری برای پاکسازی عرصه‌های اجرایی از شیطنت سیاسی، خیانت ورزی، ناکارآیی و بی‌کفایتی باشند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر