کد خبر: 10082 A

لاریجانی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان مرکزی:

به اعتقاد بنده مشکلات اساسی ما در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها به عدم تدوین طرح آمایش سرزمین برمی‌گردد و نمایندگان مجلس با کمک مرکز پژوهش‌ها روی این مساله کار‌شناسی کرده و با بررسی و مطالعه آن، ساختار اولیه را ارائه دهند.

رییس مجلس با تاکید بر لزوم تدوین طرح آمایش سرزمین، گفت: به اعتقاد بنده مشکلات اساسی ما در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها به عدم تدوین طرح آمایش سرزمین برمی‌گردد و نمایندگان مجلس با کمک مرکز پژوهش‌ها روی این مساله کار‌شناسی کرده و با بررسی و مطالعه آن، ساختار اولیه را ارائه دهند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان مرکزی که با هدف بررسی مشکلات این استان تشکیل شده بود، اظهار داشت: استان مرکزی از نظر صنعتی و کشاورزی ظرفیت بالایی دارد و به همین دلیل می‌توان درآمد قابل توجهی داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به مشکل کمبود آب در استان مرکزی که باعث کاهش سطح تولیدات کشاورزی شده است، متذکر شد: کم آبی مشکل همه نقاط کشور است و مربوط به یک یا دو استان خاص نمی‌شود و باید آن را در سطح کلان بررسی کرد.

رییس قوه مقننه یادآور شد: برخی از سدهایی که در مناطق مختلف احداث شده اصولی نیست و در عین حالی که باعث تجمع آب در پشت سد‌ها می‌شود اما خیلی از شهر‌ها و روستا‌ها را با بحران کم آبی مواجه می‌سازد که برای رفع این مشکل و بحث حقابه باید چاره‌ای اندیشیده شود که آن هم منوط به همین مبحث آمایش سرزمین است.

لاریجانی با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر تولیدات ملی، خاطرنشان کرد: اگر مسوولان شرکت کارخانه‌های واگن پارس اراک توانایی تولید واگن‌های مترو را دارند دیگر نیازی به واردات از کشورهای مختلف نمی‌باشد و ساخت این واگن‌ها در داخل مانع خروج مبالغ هنگفتی ارز از کشور می‌شود.

وی در پایان درخصوص لزوم توجه به تولیدات کشاورزی و صنعتی، تاکید کرد: محصولات پسته زرندیه ارزآوری قابل توجهی دارد و باید با کمک وزرات نیرو مشکل کمبود آب این باغات را حل کنیم.

در ابتدای این دیدار نمایندگان استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی با بیان مشکلات و کمبودهای حوزه انتخابیه خود از جمله، کمبود آب و موضوع حقابه، کاهش شدید کشت محصولات کشاورزی، استاندارد نبودن جاده‌ها، آلودگی هوا به دلیل کارخانه‌های صنعتی، بالا بودن نرخ بیکاری، تعطیلی برخی از کارخانه‌ها، عدم حمایت مالی از تولیدکنندگان و اجرایی نشدن مصوبات استانی رییس جمهور پرداختند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر