کد خبر: 15668 A

پیام لاریجانی به چهارمین همایش تخصصی تعزیه؛

استاد رضا حیدری هنرمند برجسته و ممتاز دینی و ملی کشورمان که از شهرستان تفرش پا به این عرصه و طریق عاشقی و شیدانی نهاده از سرآمدان و بزرگان تعزیه خوانی ونام آوران، هنر مقدس در ذکر اهل بیت می‌باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی به چهارمین همایش تخصصی تعزیه، آئین‌های بزرگداشت تکریم و یادآوری سرگذشت، مبارزات و مجاهدت اهل بیت را بخش مهمی از فرهنگ وهنر ملی و دینی ملت ایران عنوان کرد.

به گزارش ایلنا متن پیام علی لاریجانی به شرح زیر است:


بسم‌الله الرحمن الرحیم


پیوند تاریخی و تمسک ملت شریف و بزرگ ایران به اهل بیت و استعانت به خاندان عصمت و طهارت و آستان مقدس نبوت و امامت سنت دیرین و عهدی ناگسستنی می‌باشد که همواره در همه احوال با زندگی مردم عجین گشته است.


آئین‌های بزرگداشت تکریم و یادآوری سرگذشت، مبارزات و مجاهدت اهل بیت بخش مهمی از فرهنگ وهنر ملی و دینی ملت ما را شامل می‌شود و هنر مقدس تعزیه و نمایش‌ حماسی یکی از زیبا‌ترین و جذاب‌ترین عرصه‌های تجلی این فرهنگ می‌باشد که استاد رضا حیدری هنرمند برجسته و ممتاز دینی و ملی کشورمان که از شهرستان تفرش پا به این عرصه و طریق عاشقی و شیدانی نهاده از سرآمدان و بزرگان تعزیه خوانی ونام آوران، هنر مقدس در ذکر اهل بیت می‌باشد.


ایشان در خانواده‌ای مذهبی که هنر تغزیه خوانی و ذاکری اهل بیت نسل به نسل در بین آنان منتقل شده بود پرورش یافت و از‌‌ همان دوران نوجوانی خواندن تعزیه و شبیه خوانی را زیر نظر اساتید بزرگ فرا گرفت و توانست به تدریج در این مکتب رشد پیدا کند و با تبحری که داشت، هنرشان به سرعت در سراسر کشور مورد استقبال قرار گرفت.


استاد رضا حیدری با همت و تلاشی که داشته‌اند تمام عمر خود را صرف تصحیح نسخ و تعزیه و شبیه خوانی کرده‌اند و توانستند با ابتکار و دقت نظر خویش به سبک‌های جدیدی در زمینه‌ این هنر دینی دست یابند و علاوه بر آن همچنین در امر شناخت و کاربرد ردیف‌های موسیقی سنتی ایران در تعزیه نیز نظریات خوبی را عرضه کنند که از این منظر آثار استاد همواره مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفته است.


اینجانب ضمن تقدیر از اقدام شایسته برگزاری آئین نکوداشت استاد رضا حیدری ذاکر توانمند اهل بیت از سوی دست اندرکاران آن اعتقاد دارم این برنامه‌ها رسم پسندیده‌ای است که می‌تواند الگویی مناسب برای همگان باشد که ضرورت تجلیل و سپاس از ذخایر فرهنگی و ارزشمند کشور را باری خود یک اصل و ضرورت بدانند.


در پایان آرزوی سلامتی طول عمر و توفیق خدمت را برای استاد حیدری از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی


بر این اساس، این پیام پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در محل همایش در شهرستان تفرش توسط عباس صلاحی نماینده مردم تفرش و آشتیان قرائت شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر