کد خبر: 277 A

لاریجانی ضمن گرامیداشت روز قدس:

هر چقدر طرح‌های سازش رنگارنگ بود اما بدون استثنا هیچ خاصیتی برای احقاق حقوق فلسطینیان نداشت/در راهبرد انقلاب اسلامی مجاهدانی تربیت یافتند که اولین ضربه را در سال ۲۰۰۰ بر پیکر رژیم مغرور صهیونیستی در لبنان زدند.

ایلنا: رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راهبرد اصلی مقاومت اسلامی باید قطع غده سرطانی اسرائیل باشد، نه چانه‌زنی در متراژ سرزمین، ‌ گفت: این‌‌ همان نکته‌ای بود که رهبر معظم انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای در کنفرانس فلسطین سال ۹۰ بر آن تاکید نمودند و فرمودند مبنای هر طرح عملیاتی باید همهٔ فلسطین برای همه مردم فلسطین باشد و فلسطین از نحر تا بحر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به سالروز بازگشت آزادگان به وطن اظهار داشت: بی‌شک مبارزات این عزیزان پس از مجاهدت در صحنه دفاع مقدس با راهبری آزاده بلندمقدار مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی در اردوگاه‌های غیرانسانی صدام چهره استقامت اسلامی رزمندگان را در درون سیستم حاکمیت سفاک صدام با عزتمندی بی‌نظیری نشان داد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین اشاره به اینکه در آستانه روز جهانی قدس قرار داریم، اظهار کرد: این ابتکار هوشمندانه، امام خمینی (ره) است که سال ۵۸ در پیامی فرمودند همه مسلمانان جهان را دعوت می‌کنم در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که از ایام قدر است و می‌تواند تعیین‌کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین‌المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: این ندای حق‌طلبانه گرچه در بد و امر به خاطر دست‌نشاندگان بی‌مقدار که بر کشورهای اسلامی سلطه داشتند به خوبی شنیده نشد اما امروز جایگاه خود را یافته و شاهد تحقق آرمان‌های آن پیر فرزانه مسلمانان هستیم و بعد از بیداری اسلامی در منطقه، ملت‌های مسلمان به وظیفه خود آگاه شده و تحولات چشمگیری را رقم زده و می‌زنند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین در ۲۵ مرداد‌‌ همان سال امام (ره) در سخنانی فرمودند روز قدس روز اسلام است، ‌ روزی است که اسلام را باید احیا کرد، روزی است که باید به همه ابرقدرت‌ها هشدار دهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما به واسطه اعمال خبیث شما واقع نخواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در سال ۱۹۴۸ با بیانیه رسمی موجودیت دولت اسرائیل اعلام شد و هرتزل مرزهای دولت یهود رااز نیل تا فرات در نظر گرفته بود اما در طرح کمیته انگلیسی پیل و کتاب سفید مک‌ دونالد وزیر مستعمرات انگلیس در سال ۱۹۳۹ و نهایتا در قطعنامه شماره ۱۸۱ سازمان ملل این نیت پلید مخفی نگاه داشته شد اما نحوه برخورد صهیونیست‌ها حتی با قطعنامه سازمان ملل و تقسیم مناطق به نحوی بود که به هیچ وجه نه تنها قصد اجرای مصوبه سازمان ملل را نداشت، بلکه به دنبال گسترش سرزمین‌های تحت سلطه و پیگیر هدف نیل تا فرات بود.

وی در ادامه اظهار داشت: از سال ۱۸۷۹ میلادی و کنگره بال به ریاست تئودور هرتزل موسس صهیونیسم مدرن که ایجاد کشور یهودی را دنبال کرد، انگلستان، سرزمین‌هایی نظیر آرژانتین، قبرس، صحرای سینا و اوگاندا را برای این امر پیشنهاد کرد و سرانجام سازمان جهانی صهیونیسم در سال ۱۹۰۵ فلسطین را برای چنین امری برگزید، نطفه یک غده سرطانی در خاورمیانه شکل یافت.

وی افزود: در جنگ ۱۹۶۷ صهیونیست‌ها عملا توانستند با شکست ارتش سه کشور عربی بقیه خاک فلسطین، کرانه باختری و نوار غزه را به اشغال خود درآورند و صحرای سینا و بلندی‌های جولان سوریه را نیز اشغال کنند. جنگ ۶۷ فاجعه دردناکی بود که دولت‌های عربی عملا امید خود را برای آزادی سرزمین فلسطین از دست دادند از این تاریخ به بعد خط سازش با طرح‌های متعدد دیگری پیگیری شد.
لاریجانی افزود: از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۷ طرح‌های سازش متعددی ارائه شد. حدود هشت طرح که توسط مقامات کشورهای غربی و یک طرح توسط رییس‌جمهور تونس در ۱۹۶۵ ارائه گردید و غالبا با تغییرات مختصری در اراضی عملا به تحکیم اسرائیل می‌پرداخت.

وی ادامه داد: همچنین طرح شامیر در سال ۱۹۸۹ که اسحاق شامیر مطرح کرد و طرح صلح مادرید که توسط جرج بوش بعد از جنگ خلیج‌ فارس به اخراج عراق از کویت مطرح شد و توافقنامه قاهره در ۱۹۹۴، ‌توافقنامه اسلو در ۱۹۹۵، توافقنامه الخلیل در ۱۹۹۷ و توافقنامه ریور در ۱۹۹۸ و نیز توافقنامه شرم‌الشیخ در ۱۹۹۹ و ادامه مذاکرات سازش در کمپ‌دیوید در سال ۲۰۰۰ و طرح صلح کلینتون در دسامبر ۲۰۰۰ و طرح امیر عبدالله که در کنفرانس مارس ۲۰۰۰ اتحادیه عرب ارائه شد همه این‌ها همان‌طور که اگر در مفاد آن‌ها دقت شود همگی بر این هستند که جهان عرب به این نتیجه رسیده که این ناتوانی تا ابد دامن‌گیرش خواهد بود و به دلیل منافع حکومتی خود با تغییرات جزئی عملا تثبیت اسرائیل را مهر تایید می‌زدند.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: طرح آلون وزیر خارجه وقت اسرائیل، قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت که عملا بنیاد تمامی طرح‌های سازش و صلح شد و حتی در آن عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از مناطق اشغالی سال ۶۷ نیز ذکر شد، طرح راجرز وزیر خارجه وقت آمریکا، طرح کشور متحد عربی در سال ۱۹۷۲ مبتنی بر تشکیل کشوری تلفیقی متشکل از فلسطین یعنی کرانه باختری و اردن، ‌قطعنامه ۳۳۸ شورای امنیت مبتنی بر پایان بخشیدن به جنگ و اجرای قطعنامه‌های گذشته تا توافقنامه کمپ‌دیوید میان مصر و رژیم صهیونیستی و دیدار انورسادات از فلسطین اشغالی و بعد‌ها طرح خالدالحسن از اعضای کمیته مرکزی جنبش فتح و طرح ریگان در سال ۱۹۸۲ که پس از حمله وحشیانه اسرائیل به لبنان ارائه شد، طرح صلح عربی فاس در سال ۱۹۸۲ که فهد آن را مطرح کرد و طرح صلح برژنف در سال ۱۹۸۲ و طرح کنفدرالی اردن ـ فلسطین در سال ۱۹۸۴ و طرح صلح فلسطین در نوامبر ۱۹۸۸ که توسط سازمان آزادی‌بخش فلسطین ارائه شد با این ایده که خود را طرف اصلی روند سازش جا بزند.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این موضوع یک استراتژی به شمار می‌رفت، گفت: این استراتژی‌ای بود که عملا جریان غرب به رهبری آمریکا و شرق به رهبری شوروی سابق و کشورهای عربی همگی در آن مشارکت داشتند و بعد از این همه به‌اصطلاح تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای چون اساسش بر استقرار اسرائیل و از طرفی پذیرش ناتوانی کشورهای اسلامی در مصاف با اسرائیل بود عملا هیچ دستاوردی برای ملت مظلوم فلسطین نداشت.

لاریجانی تاکید کرد: بد‌تر از همه، سازمان آزادی‌بخش فلسطین که خود را جریان مبارز فلسطین معرفی کرده بود به دلیل ناباوری در توانمندی خود به سازش کشیده شد که ضربه دیگری بر پیکره مبارزه فلسطین وارد کرد.

لاریجانی تصریح کرد: حال نتیجهٔ این استراتژی را با استراتژی سازش مقایسه کنید. هر چقدر طرح‌های سازش رنگارنگ بود اما بدون استثنا هیچ خاصیتی برای احقاق حقوق فلسطینیان نداشت اما در راهبرد انقلاب اسلامی مجاهدانی تربیت یافتند که اولین ضربه را در سال ۲۰۰۰ بر پیکر رژیم مغرور صهیونیستی در لبنان زدند و این رژیم مجبور شد با خفت جنوب لبنان را‌‌ رها و عقب‌نشینی کند.
وی در ادامه افزود: استراتژی دیگر پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با ابتکار امام شکل گرفت و روز قدس نماد این راهبرد بود. امام با تیزهوشی و توجه به مبانی اصیل اسلامی ریشه مشکل را هدف‌گیری نمود و آن دو چیز بود؛ یک تقویت این باور که قدرت اسلام و مسلمانان آنقدر ظرفیت دارد که اگر همگرا شوند این غده سرطانی را به راحتی از بین خواهد برد و فرمودند اگر مسلمانان هر کدام سطلی آب در دست گیرند اسرائیل را غرق خواهند نمود. او بود که روحیه خودباوری را در مسلمانان زنده نمود و جهاد اسلامی را مبنای این حرکت معرفی کرد.

لاریجانی ادامه داد: ضربه بعدی در سال ۲۰۰۶ در جنگ ۳۳ روزه بود که رژیم صهیونیستی با توافق راهبردی با آمریکا قصد داشت ذلت خود را به سیطرهٔ مجدد بر خاورمیانه بدل نماید که با شکست مفتضحانه و به صورت استثنایی با مقاومت مواجه شد. این شکست هیمنهٔ رژیم صهیونیستی را در هم کوبید.
رییس مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: شکست بعدی در جنگ ۲۲ روزه غزه و مقاومت حماس نصیب رژیم صهیونیستی شد. این شکست‌های پی در پی آنگونه بود که رییس‌جمهور آمریکا مجبور شد اعلام کند امنیت اسرائیل خط قرمز آنان است. همین جمله نشانگر عجز اسرائیل از تامین امنیت خود است که آمریکا را مجبور به خط و نشان کشیدن کرده است.

لاریجانی تصریح کرد: نتیجه بعدی این راهبرد در حرکت عظیم بیداری اسلامی هویدا گردید که رژیم صهیونیستی در چنبره انزوای سیاسی قرار گرفت و اگر امروز این رژیم هر از چند گاهی رجزی می‌خواند از فرط ناعلاجی و ضعف است، نه قدرت. اینک نتیجه این دو راهبرد را مسلمانان درک کردند و فرصت برای آمریکا و اسرائیل تنگ شده است و انشاءالله حرکت مسلمانان به هدف نهایی و حذف غده سرطانی اسرائیل می‌انجامد.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ گفت: نکته دیگری که نظیر داستان غم‌انگیز فلسطین و تحمیل رژیم صهونیستی در کارنامه آمریکا و انگلیس محسوب می‌شود کودتای ۲۸ مرداد است، گرچه آمریکا چند دهه خیانت کودتا علیه دولت ملی مصدق را رد نمود اما در دهه اخیر آلبرایت وزیر خارجه آمریکا صراحتا به خاطر کودتای ۲۸ مرداد عذرخواهی کرد که نشان داد آمریکا یک رژیم شرور در صحنه بین‌المللی است و چون قدرت نظامی دارد آن را مبنای مشروعیت و شرارت خود می‌داند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: البته کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ معلول طراحی آمریکا و انگلیس و اختلافات و ناشی‌گری‌های داخلی و خیانت برخی گروه‌ها بود که عملا حکومت استبدادی وابسته پهلوی صغیر را با اختناق وحشتناک باعث گردید.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ثانیا حزب توده با کمال وقاحت به دلیل علاقه‌ شوروی به نفت شمال با ملی شدن صنعت نفت مخالفت می‌کرد و عملا به اختلافات داخلی دامن می‌زد و ثالثا بی‌توجهی مصدق به وحدت درونی مخصوصا وحدت درون صفوف روحانیون و ملیون عمل دیگر این ماجرا بود. مصدق اصرار داشت که لایحه اختیارات دولت برای قانونگذاری تمدید شود و عملا حق قانونگذاری از مجلس سلب شود.

وی افزود: اولا بعد از ملی شدن صنعت نفت و خارج شدن انگلیس از سلطه بر نفت ایران، آمریکا ارائه جدی نمود تا جایگزین انگلیس شود و نبض نفتی منطقه را در دست گیرد و ملی شدن صنعت نفت را مانع جدی در این راه می‌دید لذا لازم می‌دید کل سیستم حکومتی ایران یعنی دولت مصدق و مجلس ملی را تغییر دهد تا راه برای سلطهٔ نفتی آمریکا باز شود.

لاریجانی اظهار داشت: وزیر کشور مصدق به او گفت به چند دلیل نباید مجلس را منحل کنید؛ نخست اینکه این مجلسی است که خود شما در دولت خود انتخابات آن را برگزار کردید و گفت که هشتاد درصد نمایندگان منتخب واقعی مردم هستند و این مجلس تمام لوایح و نظرات شما را تاکنون تصویب کرده و شما نباید آن را منحل کنید. دوم اینکه پس از رفراندوم و انحلال مجلس، شاه شما را با فرمان خود عزل می‌کند که مصدق در جواب این صحبت گفت شاه جرات این کار را ندارد.

رییس قوه مقننه خاطر نشان کرد: دیگر ملیونی که مدت‌ها همراه مصدق بودند نظیر دکتر سنجابی و خلیل ملکی و دیگران نیز با طرح رفراندوم و انحلال مجلس مخالف بودند ولی روحیه یک‌دندگی مصدق و اعتماد زیاد برخی اطرافیان مثل سرتیپ دفتری که نسبتی با مصدق داشت و رییس شهربانی شد و نقش موثری در کودتا داشت، مانع پذیرش نصایح آن‌ها شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود اظهار داشت: این‌ها گوشه‌هایی از دلایلی است که چرا در گفتمان امام (ره) آمریکا شیطان بزرگ نامیده شد و چرا مجلس در راس امور معرفی شد و چرا در قانون اساسی، جمهوری اسلامی چنان اهمیتی برای مجلس قائل شد که هیچ مقامی حق انحلال مجلس شورای اسلامی را ندارد که از تحلیل تاریخ گذشته ایران می‌توان بدان دست یافت و باید انقلابیون امروز دریافت دقیقی از این مهم داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: در واقع استعمار آمریکا که به قصد سلطه درازمدت بر منطقه نیازمند سرنگونی دولت ملی و مجلس ملی در ایران بود با بهره‌ جستن از اینگونه اختلافات داخلی و دور شدن مردم از صحنه، کودتای آمریکایی را با هزینه کم محقق نمود و استبداد را حاکم کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر