کد خبر: 40178 A

لاریجانی در دیدار با نایب ‌رئیس اول مجلس الجزایر:

‌ در آینده این دست از دخالت‌ها مشکلاتی را برای منطقه ایجاد کرده و برخی از کشور‌ها به دلیل منافع زودگذر اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند.

لاریجانی در دیدار با نایب ‌رئیس اول مجلس الجزایر با تأکید بر اینکه مسائل و مشکلات داخلی کشور‌ها باید از طریق مذاکره و گفت‌وگو حل و فصل شود، گفت: دخالت بیگانگان در مسائل کشور‌ها سبب بروز مشکلات در منطقه می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شب گذشته پس از اتمام هشتمین اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی با محمد الجمیعی نایب ‌رئیس مجلس الجزایر دیدار کرد.

الجمیعی در این دیدار ضمن ابراز ارادت به رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان گفت: مردم ایران و الجزایر مشترکات فراوانی دارند، اما با وجود این مشترکات برخی از عرصه‌ها به تحقق عملی وحدت منجر نشده است.

این مقام مسئول کشور الجزایر افزود: امیدواریم این توفیق را داشته باشیم که روابط خود را با ایران در همه زمینه‌ها گسترش دهیم و در صورتی که نگاهی به تراز بازرگانی میان دو کشور داشته باشیم این مسئله یک روند صعود به خود گرفته که در صورت همکاری دو کشور محقق می‌شود.

الجمیعی حضور تروریسم در الجزایر را موجب ضربه زدن به زندگی مردم این کشور توصیف کرد و ادامه داد: بی‌ثباتی و حضور تروریسم یکی از عواملی است که ما نتوانسته‌ایم روابط خود را در سطح مطلوب افزایش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه جنایتکاران این کشور در قالب تروریسم هر اقدامی را برای خدشه‌دار کردن چهره واقعی اسلام می‌کنند، خاطرنشان کرد: بقایای تروریست‌ها در تلاشند که در کشور باجگیری کنند و افرادی را می‌ربایند و در قبال آزادی آن‌ها طلب غرامت می‌کنند.

نایب‌ رئیس مجلس الجزایر تصریح کرد: آن‌ها از شرایطی که در لیبی پیش آمده بود ‌‌نهایت استفاده را کردند.

الجمیعی همچنین در خصوص دخالت‌های فرانسه در کشور مالی گفت: الجزایر با یک دیپلماسی فعال تلاش کرد تا از طریق مسالمت‌آمیز این مشکل را حل کند و ما از ابتدا مخالف هرگونه دخالت نظامی بودیم.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار ضمن تأیید دیدگاه نایب ‌رئیس اول مجلس الجزایر در خصوص دخالت فرانسوی‌ها در مالی گفت: معمولا دخالت بیگانگان هیچ نتیجه مطلوبی در پی ندارد و این موضوع در مورد افغانستان، عراق و لیبی تجربه شده است.

وی با تأکید بر لزوم اتخاذ راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز و گفت‌وگو برای حل مسائل و مشکلات کشور‌ها بیان داشت: ‌ در آینده این دست از دخالت‌ها مشکلاتی را برای منطقه ایجاد کرده و برخی از کشور‌ها به دلیل منافع زودگذر اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مسئله سوریه با دخالت نظامی حل نشده و تنها راه مذاکره و گفت‌وگو است.

رئیس مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر