کد خبر: 43422 A

مشروح سخنان احمدی‌نژاد در جلسه استیضاح وزیر کار:

همه در یک جبهه‌ایم چرا یکدیگر را متهم می‌کنیم/3 سال است تحت فشاریم/کجای قانون آمده رییس مجلس می‌تواند بخشنامه‌های رییس‌جمهور را باطل کند؟/مبنای همه چیز قانون است/ نواری از جلسه بین فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی دارم

رییس دولت دهم گفت:کجای این قانون نوشته رئیس مجلس می‌تواند بخش نامه دولت را باطل کند. اگر قرار بود رئیس مجلس به دولت حاکم شود این رئیس مجلس بود که مستقیم انتخاب می‌شد. اگر قرار است قانون اساسی را عوض کنیم قانون اساسی راهش را نشان داده است.

محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت دهم عصر امروز یکشنبه (۱۵ بهمن ماه) در صحن علنی مجلس در جریان استیضاح وزیر کار در دفاع از وی گفت: نمایندگان حق استیضاح دارند و وزرا و دولت هم موظف به پاسخگویی و به تعبیری دفاع کردن از خود هستند. نه استیضاح کنندگان باید بدنبال اعمال نظر خاص خود باشند و نه دولت دنبال این باشد که ناحق را حق جلوه دهد یا از ناحق دفاع کند.

وی ادامه داد: میان دولت و مجلس هیچ فاصله‌ای وجود ندارد و من به عنوان نماینده دولت به همه شما ارادت دارم. مبنای همه چیز قانون است. قانونی که از مقبولیت حداکثری در کشور برخوردار است. مسائلی که اینجا مطرح می‌شود ربطی به رابطهٔ مجلس و دولت ندارد بلکه مسائل کلان کشور است. اگر به این‌ها توجه نشود مشکلاتی از قبیل همین استیضاح به وجود می‌آید و همه از آن رنج می‌بریم.

احمدی‌نژاد با اشاره به جلسات اخیر مجلس و دولت بیان کرد: همه نیت‌ها باید حل مسائل کشور باشد. اخیرا جلساتی میان دولت و مجلس داشتیم و توافقاتی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم به عمل آمد که انشاالله در اوایل اسفند ماه اجرایی می‌شود. من نمی‌خواهم بگویم استیضاح کنندگان اشتباه می‌کنند. چرا دائما یکدیگر را متهم می‌کنیم. ما در یک جبهه هستیم و یک ماموریت داریم.

وی افزود: در موضوع استیضاح جناب وزیر توضیحات کامل را دادند. آقای شیخ الاسلام از بهترین‌های کابینه است. ایشان را ۲۷ سال هست می‌شناسم و به وی ارادت دارم. ما کجا خواستیم خلاف قانون عمل کنیم. ما همه یک خواسته داریم و این خواسته بایستی از طرف دولت عملی شود. وقتی همه در یک جهت قرار بگیریم مشکلات آسان‌تر حل می‌شود. امروز کشور تحت شدید‌ترین فشار‌ها است. دشمن تمام توان خود را بسیج کرده اما برخی عوامل باعث شده مشکلاتی به وجود آید.

رئیس دولت دهم ادامه داد: دولت سه سال است تحت سنگین‌ترین فشار‌ها قرار دارد همین الان شما می‌دانید بولتن‌هایی را علیه دولت چاپ می‌کنند و در هزاران نسخه میان مردم پخش می‌کنند. این روند به ملت و کشور آسیب می‌زند. من چاره‌ای ندیدم که برخی از مطالب را اینجا عنوان کنم. سازمان تامین اجتماعی یک نهاد غیردولتی متعلق به کارگران و بازنشستگان است. نه ما و نه شما حق نداریم چیزی را به این سازمان تحمیل کنیم. امروز همه باید به سازمان تامین اجتماعی کمک کنیم. پشتیانی کنیم و موانع را برداریم.

وی با اشاره به حکم دیوان عدالت اداری درباره سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: دیوان عین همین شکایت را در سال ۸۷ علیه رئیس سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده بود اما پاسخ دیوان این بود که چون این سازمان یک نهاد عمومی غیر دولتی است، ما صلاحیت رسیدگی به عزل و نصب‌هایش را نداریم و تازه دوسال و نیم طول کشیده بود که این حکم را داده بودند. در مورد برخی موضوعات دیگر نیز شاید ۵ سال طول می‌کشید که دیوان عدالت حکم دهد اما در این شکایت به سرعت عمل کرده است.

رئیس دولت دهم در ادامه با تاکید بر لزوم رعایت قانون اساسی اظهار داشت: یک اشتباهی اتفاق افتاده و تا برطرف نشود مشکلات ادامه خواهد داشت و هر روز تنش داریم. آخر در کجای این اصل به شما اجازه می‌دهد مصوبات هیات دولت لغو شود. این جلسه در محضر مردم و تاریخ است. کجای این قانون نوشته رئیس مجلس می‌تواند بخش نامه دولت را باطل کند. اگر قرار بود رئیس مجلس به دولت حاکم شود این رئیس مجلس بود که مستقیم انتخاب می‌شد. اگر قرار است قانون اساسی را عوض کنیم قانون اساسی راهش را نشان داده است.

احمدی نژاد با بیان اینکه نمی‌شود انتصابات دولت را لغو كرد؛ گفت:اگر قدرت عزل و نصب از دولت گرفته شود دیگر دولت قادر به اداره کشور نیست.

وی با بیان اینکه باید برای این مساله راه حلی پیدا شود گفت: مادامی که این مسائل حل نشود اتهام زنی ها به صورت متقابل وجود خواهد داشت.

احمدی نژاد با بیان اینکه همه باید در چارچوب قانون حرکت کنند گفت: معلوم نیست از عملكرد نادرست دیوان عدالت اداری باید به چه مرجعی شکایت کرد و اینکه بخواهیم به خود دیوان شکایت کنیم دور بسته است.

وی گفت: من امروز در اینجا از موضع رئیس جمهور و از حقوق اساسی مردمی صحبت می کنم که به رئیس جمهور رای داده اند.
احمدی نژاد گفت: اینکه دیوان عدالت اداری همچنان در مصوبات و انتصابات دولت مداخله کند هم در تاریخ و قیامت ثبت خواهد شد و بنابراین باید به قانون اساسی بازگشته و مسائل را به صورت ریشه‌ای حل کنیم.

وی گفت: من در اینجا از شخص مرتضوی دفاع نمی‌کنم بلکه از حقوق اساسی دفاع خواهم کرد.

احمدی نژاد با بیان اینکه باید استقلال قوه مجریه در میان سایر قوا مشخص شود گفت: وقتی انتصابات دولت توسط مجلس و قوه قضاییه لغو شود این کشور است كه ضرر خواهد کرد.

وی گفت: آقای شیخ الاسلام را همه می شناسیم و برای معرفی ایشان نیازی به توضیح نیست، همینطور آقای مرتضوی هم فردی مانند همه افراد جامعه هستند اما معلوم نیست چرا در رابطه با این موضوع این همه حساسیت وجود دارد.

وی گفت: فکر می کنم مسائلی در پشت صحنه وجود دارد که مجلس و دولت از آن بی خبرند اما وقتی که این مساله مطرح می شوند باعث می شود تا میان دولت و مجلس دعوا و اختلاف ایجاد شود.

وی گفت: حتی اگر این مسائل به نزدیکان ما مربوط شود باید به این مسائل رسیدگی شود.

محمود احمدی‌نژاد در جریان بررسی استیضاح شیخ‌الاسلامی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ویدئویی از ملاقات فاضل لاریجانی (برادر علی لاریجانی) و سعید مرتضوی در صحن علنی مجلس پخش کرد.

به گزارش ایلنا، احمدی‌نژاد در خلال سخنان خود گفت: من نواری دارم که آقای سالک گفت که آن را پخش نکنید.

رییس مجلس در واکنش به اظهارات وی گفت: اگر نواری دارید پخش کنید تا بعدا چیزی نماند.

رییس‌جمهور این ویدئو را در صحن علنی مجلس پخش کرد، اگرچه این ویدئو کیفیت بسیار پایینی ازنظر صدا داشت و مکالمات فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی در این ویدئو به خوبی قابل شنیدن نبود. پخش این ویدئو در صحن علنی مجلس جنجال زیادی به پا کرد.

نماینده مردم آبادان با صدای بلند فریاد می‌کشید و نسبت به این موضوع اعتراض می‌کرد که با مداخله سیدشریف حسینی عضو هیات رییسه مجلس، به بیرون از صحن علنی هدایت شد.

بعد از پخش ویدئو هم تعداد بسیار زیادی از نمایندگان نسبت به این موضوع انتقاد داشتند که علی لاریجانی در واکنش به شلوغی صحن علنی گفت: امروز روز مهمی است اجازه بدهید حرف‌هایشان را بزنند. اگر موضوعی راجع به بستگان ما بوده بگذارید در این باره حرف بزنند.

وی خطاب به رییس‌جمهور گفت: شما چیزی در جامعه بیندازید و بعد مردم فکر کنند مسائلی بوده لذا وقتی گفتید نواری دارم، گفتم هر نواری دارید پخش کنید چرا سوء تفاهم ایجاد می‌کنید. 

محمود احمدی نژاد گفت: هدف من از پخش این نوار این بود که به این مسائل رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه اگر چنانچه رئیس و نمایندگان مجلس آمادگی داشته باشند حاضر هستم شرح کامل این مسائل و مشکلات را برای رسیدگی در اختیار مجلس بگذارم گفت: استیضاح و اعلام نظر حق نمایندگان است و ما نیز به قانون احترام می گذاریم اما چرا باید آدم خوبی مانند شیخ الاسلام امروز در اینجا محاکمه شود.

استیضاح وزیر کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر