کد خبر: 46959 A

در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

مسئولان برگزارکننده مراسم قم غفلت کرده‌اندو بدون تردید اگر مدیریت می‌شد و برنامه‌ریزی دقیق می‌شد هرگز این اتفاق نمی‌افتاد و این غفلت، غفلت کوچکی نیست و درخواست من این است که کمیته ویژه‌ای از کمیسیون برای بررسی موضوع تشکیل و حادثه مذکور دقیق بررسی شود..

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عصر امروز با تشکیل جلسه‌ای با حضور نائب رئیس مجلس و تعدادی از معاونان دستگاه‌های اجرایی موضوع حادثه روز ۲۲ بهمن قم را بررسی کردند.

به گزارش ایلنا، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عصر امروز (چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه)‌ برای بررسی واقعه روز ۲۲ بهمن قم تشکیل جلسه داد.

بر اساس این گزارش در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ابتدا مصطفی محمد نجار وزیر کشور شرایط کلی و امنیت برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن را تشریح و اشاره ای کلی به حادثه قم کرد.

عبداللهی معاون امنیتی وزارت کشور نیز با اشاره به جلسات شورای تامین استان وتمهیدات امنیتی برگزاری مراسم توضیحاتی در این‌باره بیان کرد.

همچنین معاون وزارت اطلاعات و مدیرکل اطلاعات قم به پیش زمینه‌های حادثه قم اشاره کرد و روند اقدامات لازم جهت تامین امنیت از سوی مسئولان قم را تشریح کرد.

در این جلسه فیلم‌های متعددی از مراسم راهپیمایی و سخنرانی دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به نمایش گذاشته شد.

سید حسین نقوی حسینی در تشریح جزئیات این جلسه، گفت: در این جلسه که با حضور سید محمد حسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی برگزار شد و معاونان وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شد، نائب رئیس مجلس، بیان کرد که حادثه بسیار زشتی در قم بود و حماسه بزرگ ملت ایران را در چشم جهانیان تحت تاثیر قرار داد.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی افزود: نائب رئیس مجلس در این جلسه گفت که در قم توصیه‌ها و بیانات مقام معظم رهبری نادیده گرفته شد که نباید از کنار آن به سادگی گذشت و اتفاق قم نشان‌دهنده ضعف مدیران استان و مسئولان برگزارکننده مراسم بود در حالی که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی کشور در اوج اقتدار است، مسئولان برگزارکننده مراسم قم غفلت کرده‌اندو بدون تردید اگر مدیریت می‌شد و برنامه‌ریزی دقیق می‌شد هرگز این اتفاق نمی‌افتاد و این غفلت، غفلت کوچکی نیست و درخواست من این است که کمیته ویژه‌ای از کمیسیون برای بررسی موضوع تشکیل و حادثه مذکور دقیق بررسی شود.

ابوترابی‌فرد در این جلسه از زحمات دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی کشور که در اوج ناامنی اغلب کشورهای جهان، ایران را در حالت یکی از امن‌ترین کشورها حفظ کردند، تقدیر و تشکر کرد.

نقوی حسینی تصریح کرد: در ادامه این جلسه من، احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس، محمد رضا محسنی ثانی رئیس کمیته امنیت، مهدی دواتگری رئیس کارگروه مطالبات ملی، اسماعیل کوثری رئیس کمیته دفاعی کشور و حسن کامران دستجری دیدگاه‌های خود را در ارتباط با حادثه قم مطرح کرده و همگی حادثه روز ۲۲ بهمن قم را محکوم کردند و معقتقد بودند که این اقدام کار سازمان‌یافته و از قبل طراحی شده‌ای بود چرا که این اقدام برای اولین بار نبوده که اتفاق می‌افتاد و متاسفانه مشابه این اتفاق در صحن مطهر حضرت امام رضا (ع)، در صحن مطهر حضرت امام (ره) و در صحن مطهر حضرت فاطمه معصومه (س)رخ داده بود که به درستی ریشه‌یابی نشده بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم در ادامه تشریح جزئیات این جلسه، تاکید کرد: در این جلسه بیان شد که در روز برگزاری مراسم و به ویژه سخنرانی سخنران جلسه تمهیدات لازم صورت نگرفته است و ملت ایران اقدامات اهانت‌آمیز به ساحت مقدس مقدسات خود را نمی‌پذیرند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، یادآور شد: در پایان این جلسه علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی جزئیات مطرح شده درباره حادثه روز ۲۲ بهمن شهر مقدس قم را جمع‌بندی کرد.

جمع‌بندی نهایی این کمیسیون عبارت بود از:

موضع رویداد قم برای نظام مهم است. اقدام خودسرانه عده‌ای هزینه سنگینی را برای نظام در پی داشت.از کلیه دستگاه‌های امنیتی و انتظامی انتظار می‌رود ریشه‌یابی دقیق صورت بگیرد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته ویژه بررسی حادثه در قم را با ریاست منصور حقیقت‌پور و عضویت سید حسین نقوی حسینی، جواد جهانگیرزاده، حسن کامران دستجردی و مهدی دواتگری تشکیل تا موضوع را با دقت بررسی کنند و نتیجه را به کمیسیون گزارش کنند.همچنین انتظار کمیسیون این است که برنامه‌ریزی و طراحی لازم صورت گیرد به صورتی که چنین اتفاقاتی در هیچ سطحی رخ ندهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر