کد خبر: 50491 A

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز خود با بررسی یک فوریتی طرح الزام دولت به حمایت از استان‌هایی که مورد هجوم پدیده ریزگردها قرار دارند موافقت کردند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز خود با بررسی یک فوریتی طرح الزام دولت به حمایت از استان‌هایی که مورد هجوم پدیده ریزگردها قرار دارند موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، متن کامل به شرح زیر است:

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراما طرح ذیل که به امضای 40 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌گردد.

مقدمه (دلایل توجیهی):

نظر به اینکه در چند سالا خیر هجوم ریز‌گردها وقوع پدیده گرد و غبار بخش‌های وسیعی از نواحی شمال، شمال غرب، غرب و جنوب غربی سیستان و بلوچستان را تحت‌تاثیر مخرب خود قرار داده است به طوری که کیفیت هوا و عمق دید را کاهش داده و اثرات سوئی بر سلامت انسانها به خصوص افرادی که دارای مشکلات تنفسی مانند آسم، برونشیت و مشکلات حاد برای بیمار قلبی، کودکان و نوجوانان، زنان باردار و سالمندان می‌گذارد و تماس طولانی مدت سایر افراد با ذرات گرد و غبار منجر به مشکلات ریوی، تنفسی، قلبی و عروقی می‌گردد. به عنوان مثال بررسی تجزیه و تحلیل اطلاعات اخذ شده از دستگاه‌های سنجش آلاینده‌های هوای سازمان محیط زیست استان کرمانشاه و نتایج تحقیقات اعضای هیئت در دانشگاه‌های رازی و علوم پزشکی کرمانشاه در رابطه با این پدیده حکایت از آن دارد که در سالهای گذشته به ویژه در طول سال 1390 در شهر کرمانشاه تنها شصت و چهار روز کیفیت هوا با وضعیت خوب داشته‌ایم و در بیش از سیصد روز غلظت ذرات معلق از استاندارد میانگین روزانه این ذرات که پنجاه میکروگرم بر متر مکعب می‌باشد چندین برابر شده است و اثبات گردیده است ریزگرداه با مسدود‌سازی روزنه‌ها مبادلات گاز بین گیاه و هوا را کاهش داده و موجب اختلاف در فتوسنتز و به تبع آن کاهش عملکرد بین سی تا چهل درصدی (30% تا 40%) می‌شود و همچنین این پدیده بر روی زنبورهای عسل نیز تاثیر‌گذار بوده است. بنابراین با توجه به مطالب صدر‌الذکر طرح ذیل با قید یک فوریت تقدیم می‌گردد.

حیدری طیب _ محبی_ ملکشاهی_ قائیدرحمت_ فتح‌اله حسینی_ سوهانی_ منوچهری_ بیگلری_ قاضی‌پور_ محجوب_ خضری_ سعدون‌زاده_ عبدالکریم حسین‌زاده_ آصفری_ خجسته_ وحید احمدی_ دهدشتی_ آقاجری_ دامادی_ ندیمی_ بهروز نعمتی_ سودانی_ نادران_ سید‌هادی حسینی_ کائیدی_ مصری_ انصاری_ عالی_ بهمنی_ سید‌مهدی موسوی نژاد_ بگلریان_ خانلری_ منصوری آرانی_ بهمنی_ الهویردی دهقانی_ مقتدای خوراسگانی_ موسی‌ احمدی_ فلاحی باباجان_ محمد‌ابراهیم رضائی_ حسین فتاحی و سه امضای ناخوانا.

عنوان طرح:

الزام دولت به حمایت از استان‌هایی که مورد هجوم پدیده ریزگردها قرار دارند.

ماده 1_ مراکز بهداشت، درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف هستند در مناطقی که مورد هجوم ریزگردها قرار دارند ماسک‌های فیلتر‌دار حسب درخواست در اختیار عموم شهروندان قرار داده و بیماران ناشی از این پدیده را تحت درمان رایگان قرار دهند.

ماده 2_ سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است در اماکن عمومی مسقف نسبت به نصب تجهیزات تهویه آلاینده‌های هوا اقدام نماید.

ماده 3_ دولت مکلف است فوق‌العاده بدی آب و هوای جاری پرداختی به کارکنان شاغل را در این مناطق صرف‌نظر از مقررات استخدامی به میزان دو برابر افزایش دهد.

ماده 4_ دولت موظف به پرداخت خسارت ناشی از این پدیده به کشاورزان، باغداران، زنبورداران، دامداران و امثالهم مطابق نظر کارشناسی سازمان جهاد کشاورزی استان مربوط می‌باشد.

ماده 5_ سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به رایزنی و همکاری با کشورهای عراق، سوریه، اردن و عربستان سعودی با به کارگیری تمامی امکانات و روش‌های مختلف از قبیل درختکاری، مالچ‌پاشی و غیره نسبت به مهار نمودن کانون این پدیده در کشورهای موصوف مبادرت نمایند.

ماده 6_ هزینه‌های ناشی از اجرای این قانون از محل منابع هر دستگاه ذی‌ربط منظور در قانون بودجه سال 1391 کل کشور و سالهای اتی و بند (س) ماده (224) و بند (ج) ماده (216) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15/10/1389 پس از تایید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و بند (ب) ماده (34) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ماده (2) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بندهای (22) و (82) قانون بودجه سال 1391 کل کشور و ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران و صندوق توسعه کشاورزی پرداخت خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر