کد خبر: 54136 A

میرتاج‌الدینی:

اجرای قانون اساسی پیش از ریاست هیات دولت مطرح شده و این یعنی این مسئولیت امری جدا از ریاست دولت بوده و اجرای قانون اساسی بالا‌تر از ریاست دولت شمرده شده است.

ایلنا: معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی اظهار داشت: اگر هر اصلی از قانون اساسی اجرا نشود، باید از رییس جمهور سوال شود که چرا این اصل اجرا نشده و همه آحاد مردم می‌توانند این سوال را از رییس جمهور مطرح کنند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی در مراسم تقدیر از دست اندرکاران برگزاری اولین نمایشگاه دستاوردهای نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی با افتخارآمیز و غرورانگیز توصیف کردن دستاوردهای ارائه شده در این نمایشگاه گفت: داده‌های مربوط به دستاوردهای نظام اسلامی که در این نمایشگاه ارائه شد، نشان داد که می‌توانیم کارنامه‌ای قابل قبول در راستای پیاده سازی اهداف عالیه قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی در ۳۴ سال سپری شده از عمر این نظام بویژه در ۸ سال گذشته ارائه دهیم.

وی با اشاره به این‌که زمان برای تمهید مقدمات کافی در برگزاری این نمایشگاه کم بود و حوزه ارائه دستاورد‌ها نیز محدود به قوه مجریه بود، افزود: امیدوارم بزودی قوای دیگر نیز عملکرد خود در راستای اجرای قانون اساسی را به مردم ارائه دهند.

معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی با بیان اینکه قوه مجریه در زمینه ارائه گزارش عملکرد خود در زمینه اجرای قانون اساسی پیشگام شده و پرچم این حرکت مبارک را برافراشته است، اظهار داشت: دستگاه‌های نظام باید ارائه گزارش عملکرد خود در اجرای قانون اساسی را یک وظیفه ملی محسوب کرده و همه ساله و همواره عملکرد خود را بر اساس قانون اساسی بعنوان یک معیار و میزان ثابت، صریح و روشن به مردم ارائه نمایند.

میرتاج الدینی اضافه کرد: هیچ معیار و محکی برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های نظام بالا‌تر از قانون اساسی نیست و این کار باید عمومی شده و استمرار داشته باشد و تلاش شود تا به یکی از مطالبات مردمی تبدیل شود.

وی در ادامه سخنان خود اولین وظیفه رییس جمهور را اجرا و پاسداری از قانون اساسی و صیانت از حقوقی که قانون اساسی برای مردم شناخته است، دانست و تصریح کرد: همه کارگزاران نظام باید در این راستا خود را پاسخگو بدانند.

معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی خاطرنشان کرد: ایجاد معاونت اجرای قانون اساسی اگر چه دیر هنگام صورت گرفت، اما حداقل کاری بود که باید برای ایفای این وظیفه ریاست جمهوری انجام می‌شد.

می‌رتاج الدینی با اشاره به اظهارات برخی افراد برای ایجاد تردید درباره ضرورت و جایگاه معاونت اجرای قانون اساسی زیر نظر رییس جمهور گفت: شورای نگهبان در تفسیر جدید خود از اصل ۱۱۳ قانون اساسی اگر چه نسبت به چنین معاونتی اظهار نظر نکرده، اما آن را نفی نیز نکرده است، اما برخی فرا‌تر از نظر شورای نگهبان اظهار نظر و اساساً موضوع را کاملا سیاسی کرده و مطالبی برای زیر سوال بردن معاونت اجرای قانون اساسی و هیات نظارت بر ا جرای قانون اساسی مطرح کرده‌اند.

وی با بیان این‌که عده‌ای مباحث را بگونه‌ای مطرح کرده‌اند که حرف زدن از قانون اساسی و دفاع از آن کاملاً سیاسی تفسیر شود، ادامه داد: این افراد فضا را بگونه‌ای پیش برده‌اند که هر کس وارد عرصه دفاع از قانون اساسی شود، انگار کار اشتباهی کرده است.بالا‌ترین مدافعان قانون اساسی و اصلیترین حامیان آن در طول تاریخ انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری بوده‌اند و هر کس بخواهد در خط رهبری باشد، باید همین گونه عمل کند؛ اما برخی رسانه‌ها آنچنان فضای سنگینی درست کرده‌اند که نشود این حرف حق را بیان کرد.

معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی با اشاره به اصل ۱۱۳ قانون اساسی، اظهار داشت: این اصل به ۳ حکم و ۲ وظیفه برای رییس جمهور تصریح دارد؛ حکم اول این‌که رییس جمهور پس از مقام معظم رهبری عالیترین مقام رسمی کشور است و حکم دوم رییس جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی معرفی می‌کند و بنا به حکم سوم رییس جمهور رییس هیات دولت است.

میرتاج الدینی تصریح کرد: بر این اساس اجرای قانون اساسی پیش از ریاست هیات دولت مطرح شده و این یعنی این مسئولیت امری جدا از ریاست دولت بوده و اجرای قانون اساسی بالا‌تر از ریاست دولت شمرده شده است.

وی تاکید کرد: اگر هر اصلی از قانون اساسی اجرا نشود، باید از رییس جمهور سوال شود که چرا این اصل اجرا نشده و همه آحاد مردم می‌توانند این سوال را از رییس جمهور مطرح کنند.

معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی با بیان این‌که رییس جمهور برای اجرای قسمت دوم وظایف خود به عنوان رییس هیات دولت ۱۸ وزیر و چندین معاون دارد، خاطرنشان کرد: آیا رییس جمهور برای اجرای مسئولیت اول خود یعنی اجرای قانون اساسی نمی‌تواند یک معاون داشته باشد.

میرتاج الدینی گفت: بنظرم در دولت‌های آینده و برای روسای جمهور آینده هم اگر بخواهند به اجرای قانون اساسی اهتمام داشته باشند و این وظیفه اصلی خود را دست کم نگرفته و آن را محکم و با قوت اجرا کنند، باید ترتیبی اتخاذ شود تا این مسئولیت اول رییس جمهور یک متولی داشته باشد. البته مهم نیست که شکل آن لزوماً معاونت اجرا یا هیات نظارت باشد؛ اما به هر حال باید یک مجموعه‌ای برای کمک به رییس جمهور در اجرای قانون اساسی وجود داشته باشد و این حداقل کاری است که از رییس جمهور برای اجرای قانون اساسی انتظار می‌رود.

وی تاکید کرد: نگاه بنده به این مساله نه از موضع معاون اجرای قانون اساسی رییس جمهور، بلکه کلان و فارغ از مسائل سیاسی است؛ چرا که معتقدم هر قدر اجرای این مسئولیت با قوت بیشتر پیش برود به نفع نظام و مردم خواهد بود.

معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی در ادامه سخنان خود بازخوانی اهداف متعالی جمهوری اسلامی در چارچوب قانون اساسی، ترویج گفتمان قانون اساسی در جامعه، ایجاد تحرک در لایه‌های مدیریتی در توجه به اصول قانون اساسی و پایش و ارزیابی مستمر عملکرد دستگاه‌ها متناسب با وظایف آن‌ها در قانون اساسی را از جمله اهداف برگزاری اولین نمایشگاه دستاوردهای نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی عنوان کرد.

میرتاج الدینی با انتقاد از عملکرد رسانه‌ها در پوشش اخبار این نمایشگاه اظهار داشت: متاسفانه رسانه ملی، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها به سادگی از کنار این نمایشگاه عبور کردند و حتی رسانه‌های به اصطلاح اصلاح طلب که بیشترین داعیه دغدغه‌مندی برای اجرای اصول قانون اساسی را داشتند، نسبت به این نمایشگاه بی‌توجه بودند که این نشان‌دهنده سیاسی بودن ادعاهای آن‌ها است.

در پایان این مراسم از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و دست اندرکاران برگزاری اولین نمایشگاه دستاوردهای نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی با اهداء لوح تقدیر شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر