کد خبر: 7171 A

لاریجانی در دیدار اعضای شورای عالی جبهه ایستادگی:

اینکه برخی‌ها می‌گویند ما مفتخریم که هیچ گروه سیاسی را قبول نداریم، اشتباه می‌کنند و این افتخارآفرین نیست/اگر طرفدار عدالت هستیم باید با عقلانیت رفتار کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش حضور احزاب مختلف در عرصه سیاسی گفت: اساس یک کشور باید بر اساس احترام به علایق و سلایق مختلف باشد و از بنیه فکری همه تا جایی که ممکن است، استفاده شود.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در دیدار با اعضای شورای عالی جبهه ایستادگی ایران اسلامی گفت: در کشور ما به خاطر برخی حوادث تاریخی و همچنین به دلیل اینکه عده‌ای دغدغه دارند که در نبود احزاب کارشان بهتر پیش می‌رود، احزاب نتوانستند تاکنون آنچنان که شایسته است در عرصه سیاسی فعالیت کنند.

وی افزود: مهیا کردن احزاب در کشور نیاز به فرهنگ‌سازی و صبر و حوصله تشکیلاتی دارد که در مجلس هشتم در این خصوص اقداماتی صورت گرفت و در این دوره از این مساله را پیگیری می‌کنیم که به احزابشان درخور داده شود.

لاریجانی با اشاره به مباحثی که در عرصه بین‌المللی در مورد ایران مطرح است، خاطرنشان کرد: برخی از مواضع‌گیری غربی‌ها مربوط به مسایل هسته‌ای و قسمت اعظم آن مربوط به مسایل غیرهسته‌ای است که از طرف آنان به طور شفاف مطرح نمی‌شود.

وی در مورد وضعیت ایران در سطح منطقه یادآور شد: ایران نقش نسبتا ممتازی در منطقه دارد و در هر جایی که کاستی وجود دارد، ایران با تدبیر پیش رفته و اگر در جایی هزینه‌ای پرداخت کرده‌ایم برای دستیابی به هدفی بوده که ارزش پرداخت آن هزینه را داشته است.

رییس مجلس با اشاره به مسایل و مشکلات موجود در کشور اظهار داشت: مسلما همه معضلات را یکجا نمی‌شود حل کرد و باید در این زمینه اولویت‌بندی داشته باشیم، ما نظام ارزیابی روندی از وضعیت موجود نداریم ولی به طور طبیعی نیاز به مراکزی داریم که ارزیابی مستمری از شرایط موجود داشته باشند تا مدیران کشور بتوانند بر اساس آن کار‌ها را پیش ببرند.

نماینده مردم قم با تقسیم‌بندی مسایل داخلی به اقتصادی، امنیتی و سیاسی، اظهار داشت: ما باید بیشتر تمرکزمان را روی مباحث اقتصادی بگذاریم و نقایص را که دیگر نقطه‌ای نیست و جنبه روندی پیدا کرده است با تغییر روند، اصلاح کنیم.

لاریجانی گفت: برخی از مشکلات اقتصادی مانند تورم و رشد بیکاری از آنجا ناشی می‌شود که فضای پرتحرک کار در کشور وجود ندارد و رشد نقدینگی بالا رفته است.

وی تاکید کرد: اگر بحث هدفمندی یارانه‌ها آنگونه که در مجلس به تصویب رسیده بود اجرا می‌شد و به هر بخش، آن مقدار که در نظر گرفته شده بود اختصاص می‌یافت و یا برخی کارهای غیرقانونی که مجلس به طور دائم متذکر می‌شود، کشور الان دچار این تورم نمی‌شد.

لاریجانی با تاکید بر افزایش تولیدات داخلی و نقش آن در خودکفایی اقتصادی، ‌یادآور شد: یک کارخانه با ظرفیت ۲۵ درصد نباید کار کند بلکه با سه شیفت کار هم تولیدات را می‌تواند افزایش دهد و هم اشتغال‌زایی صورت گرفته است.

رییس قوه مقننه در ادامه گفت: اگر با استفاده از نخبگان در حوزه‌های مختلف، ابتکارات در عرصه تولیدات داخلی را افزایش دهیم، مانند اتفاقی که در خودروسازی کشور رخ داده و فضای رقابت را به وجود آوردیم، می‌توانیم مشکلات اقتصادی را پشت سر بگذاریم.

لاریجانی در خصوص برخی بداخلاقی‌های سیاسی متذکر شد: اگر طرفدار عدالت هستیم باید با عقلانیت رفتار کنیم وگرنه فقط در این حوزه دچار شعارزدگی شده‌ایم، ولی مدیران ارشد کشور باید در هر شرایطی کشور را به سمت اعتدال و شرایط مطلوب پیش ببرند.

وی افزود: نظم‌پذیری نهادهای مردمی از جمله اقداماتی است که باید صورت پذیرد و اینکه برخی‌ها می‌گویند ما مفتخریم که هیچ گروه سیاسی را قبول نداریم، اشتباه می‌کنند و این افتخارآفرین نیست.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با انتقاد از برخی رسانه‌ها متذکر شد: متاسفانه سیاسی‌کاری رسانه‌ها بالا رفته است و شلوغ‌کاری مشی برخی از آنان شده است که کار اخلاقی نیست.

لاریجانی به احزاب مختلف در کشور توصیه کرد به یک منطقی برسند که بر اساس آن منطق با یکدیگر در ارتباط باشند و تکثر‌ها به سوی همگرایی حرکت کند و سعی کنند به دنبال تربیت کادر و برنامه‌ریزی که دو کار اصلی احزاب است، باشند.

وی افزود: دکتر بهشتی در حزب جمهوری اسلامی چنین کاری را انجام دادند که آثارش هنوز با وجود گذشت چندین سال همچنان نمایان است.

گفتنی است در ابتدای این دیدار مسئولان و اعضای این حزب به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و خواستار توجه به مواردی همچون نهادینه کردن مشارکت و نقش احزاب در تصمیمات سیاسی کشور، استفاده از توانمندی‌های احزاب و پرهیز از تاثیرگذاری اغراض شخی در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری شدند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر