کد خبر: 75911 A

با موافقت نمایندگان مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را موظف به تضمین پیش بینی و پرداخت ما به التفاوت سود بانکی به بانک های عامل کردند.

صحن - ۰۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۵

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را موظف به تضمین پیش بینی و پرداخت ما به التفاوت سود بانکی به بانک های عامل کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۵ خرداد) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش هزینه ای بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور با بند ۶۷ این لایحه موافقت کردند.

براساس این بند مبلغ تسهیلات مزبور به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک‌میلیون نفر، ششصدمیلیون(۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، مراکز استانها، پانصد میلیون(۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، سایر شهرها چهارصد میلیون(۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، روستاها دویست میلیون(۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان و با نرخ چهاردرصد(۴%) با مدت بازپرداخت بیست ساله بدون رعایت الگوی مصوب مسکن و نوساز بودن تعیین می‌شود.

براساس تبصره ۱ این بند دولت موظف است نسبت به تضمین پیش‌بینی و پرداخت مابه‌التفاوت سود بانکی تا سقف نرخ مصوب نظام بانکی به بانک‌های عامل با تأیید وزارت راه و شهرسازی(‌سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام و اعتبار مورد نیاز را در ردیف‌های مربوطه منظور نماید. همچنین بانک‌های عامل موظفند نسبت به ارزیابی ملک، محاسبه و أخذ تضامین بازپرداخت لازم به میزان اصل تسهیلات و سود سهم ایثارگر(چهار درصد) اقدام نمایند.

همچنین در تبصره ۲ آمده است ایثارگرانی که در سالهای گذشته از تسهیلات مسکن تا سقف پنجاه میلیون(۵۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال استفاده نموده‌اند و همچنین افرادی که وام دریافتی قبلی خود را بدون در نظر گرفتن سقف مبلغ طی مدتی کمتر از سه سال تا پایان سال ۱۳۹۱ تسویه نموده‌اند و جانبازان هفتاد درصد(۷۰%) و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب می‌باشند با تأیید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند مجدداً از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

تبصره ۳ این بند نیز اذعان دارد وامهای حمایتی غیر ایثارگری از قبیل وامهای کارمندی و شرکتی و نظایر آن مانع دریافت این تسهیلات نمی‌شوند. افراد مشمول می‌توانند مشترکاً از تسهیلات بانکی متعلقه برای یک واحد مسکونی استفاده نمایند.

تبصره ۴ تصریح دارد اوراق واگذاری از قبیل برگه یا قرارداد واگذاری توسط اداره کل راه و شهرسازی ملاک ارائه تسهیلات نزد بانک‌های عامل می‌باشد. همچنین مشمولینی که از طریق تعاونی‌های معتبر همانند نیروهای مسلح و همچنین مشمولین ساکن روستاها و شهرهایی که اکثریت املاک و منازل مسکونی آنها فاقد سندرسمی هستند تأمین مسکن شوند و می‌توانند با وثیقه و یا تضمین معتبر بدون ارائه سند ملکی رسمی و یا ثبتی تسهیلات مقرر را دریافت و در همان محل احداث یا خرید نمایند.

براساس تبصره ۵ بانک‌های عامل مجازند برای احداث واحدهای مسکونی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ایثارگران مشمول این بند تسهیلات مربوطه را پرداخت کنند تا پس از احداث به افراد واجد شرایط مذکور که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی می‌شوند فروش اقساطی نمایند.

در تبصره ۶ این بند آمده است بانک مرکزی موظف است از طریق بانکهای عامل به ایثارگرانی که دارای مسکن نامناسب یا ناتمام می‌باشند و در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن کمتر از سقف وام مصوب در سال ۱۳۹۱ استفاده کرده‌اند فقط برای یک‌بار با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران‌، مابه‌التفاوت وام قبلی و یا با فک رهن و تسویه از یک فقره وام مسکن در قالب تسهیلات ساخت با همان وثیقه قبلی و یا وثیقه جدید پرداخت نماید.

همچنین تبصره ۷ مشخص می کند زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانکهای عامل از ابتدای تیرماه ۱۳۹۲به مدت یک‌سال ملاک تاریخ صدور معرفی نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر