کد خبر: 78137 A

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، روندهای سیاسی – امنیتی عراق را از منظر برگزاری انتخابات شورای استانی و تشدید درگیریهای امنیتی در آن کشور مورد ارزیابی قرار داد.

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، روندهای سیاسی – امنیتی عراق را از منظر برگزاری انتخابات شورای استانی و تشدید درگیریهای امنیتی در آن کشور مورد ارزیابی قرار داد.

به گزارش ایلنا، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: انتخابات محلی- شوراهای استانی عراق در دو مرحله برگزار شد، این انتخابات که اهمیت و جایگاه مهمی در این کشور دارد با اعلام نتایج نهایی‌اش می‌تواند تاثیرات مهمی در اداره امور داخلی عراق با توجه به قدرت و اختیارات شوراهای استانی داشته باشد.

در این میان وقوع درگیری‌های شدید در استان صلاح الدین، الانبار و نینوا در عراق همزمان با برگزاری انتخابات استانی که بوی نوعی فتنه قومی – مذهبی را می دهد، بر اهمیت رویدادهای عراق و تاثیرات داخلی، منطقه‌ای و بین المللی آن کشور افزوده است.

این گزارش در پی آن است تا اهمیت و جایگاه این انتخابات، تاثیرات و پیامدهای درگیری‌های داخلی عراق را بررسی کند و نشان دهد آنچه در عراق در حال جریان است، تلاش برخی کشورهای منطقه برای تغییر معادله قوا به نفع خود از طریق بر هم زدن نظم موجود با حمایت از گروه های تروریستی – تکفیری و در نهایت ابزار قومی – مذهبی است.

این گزارش می‌افزاید: آن چه از تحولات اخیر عراق بر می‌آید در دو سطح قابل بررسی و نگرش است: برگزاری موفق انتخابات شوراهای استانی و پیروزی جریان های شیعی در بیشتر استان ها نشان داد که در سال های آینده همچنان جریان های ملی و مذهبی در عراق توان تاثیرگذاری مستقیم دارند و در سطح دوم نیز باید گفت که آنچه در بعد امنیتی روی داد، بیش از آن که به ضرر دولت مرکزی و به نفع دو جریان کردی و عرب سنی تمام شود، به سود دولت نوری مالکی تمام شد.

مالکی نشان داد که قصد ندارد دردرگیری ها بی طرف باشد، کما این که بر آن هم نیست تا شهر کرکوک و دیگر مناطق مورد منازعه در عراق را به طرف کردی واگذار کند و سهم خواهی کردها از بغداد در نهایت به ضرر آنها تمام می شود.

همانگونه که گفته شد، خطر فراگیر شدن القاعده و تفکر تکفیری در عراق با توجه به حمایت‌های کشورهای منطقه از آن زیاد است، بازماندگان حزب منحله بعث نیز توان و نیروی کافی برای سازماندهی خود ندارند کما این که مردم عراق از سه دهه جنگ و ویرانی و ناامنی خسته شده و به دنبال زندگی بدون دغدغه و آرامی می گردند که دولت عراق باید از همین مسئله استفاده کرده و با برقراری امنیت گسترده و برخورد قاطع با گروه های مخل امنیت و سران آنها در همه سطوح، عملا راه را برای هرگونه فتنه مذهبی ببندد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر