کد خبر: 82235 A

نمایندگان برای تامین نظر شورای نگهبان خصوصیات فهرست و ارزش کالاهای قاچاق خروجی مربوط به فرآورده های نفتی و پتروشیمی را مشخص کردند.

نمایندگان برای تامین نظر شورای نگهبان خصوصیات فهرست و ارزش کالاهای قاچاق خروجی مربوط به فرآورده های نفتی و پتروشیمی را مشخص کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان اصلاح برخی از بندهای لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از سوی شورای نگهبان با ۱۶۹ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر خصوصیات فهرست و ارزش کالاهای قاچاق خروجی مربوط به فرآورده های نفتی و پتروشیمی را مشخص کردند.

بنا بر بندهای (ح)، (خ)، (د)، (ذ)، (ر)، (ص) و (ض) ماده یک لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به شرح ذیل است:

ح- ارزش کالای قاچاق ورودی: عبارت است از ارزش سیف کالا (قیمت خرید کالا در مبدأ به اضافه هزینه بیمه و حمل ونقل)، به اضافه حقوق ورودی زمان کشف و سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا محل کشف تعلق می‌گیرد که براساس بالاترین نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی در زمان کشف محاسبه می‌شود.

خ- ارزش کالای قاچاق خروجی: عبارت است از قیمت آزاد کالا در نزدیکترین بازار داخلی عمده‌فروشی محل کشف به اضافه هزینه حمل و نقل و هزینه‌هایی مانند عوارض ویژه صادراتی و کلیه یارانه‌هایی که به آن کالا تعلق می‌گیرد.

تبصره- فهرست و ارزش کالای قاچاق خروجی مربوط به فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی حسب مورد متناسب با بالاترین قیمت خرید کالا در بازارهای هدف و یا براساس بالاترین نرخ ارز رسمی کشور و سایر عوامل مؤثر توسط وزارت نفت و ستاد اعلام می‌شود.

د- بهای ارز: بالاترین نرخ اعلامی ارز که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان کشف اعلام می‌گردد.

ذ- شناسه کالا: شناسه‌ای چند رقمی که مبتنی بر یک نظام جامع طبقه‌بندی کالا ایجاد شده است و مشخصات ماهوی هر قلم کالا احصاء و در یک سامانه ثبت می‌شود و به صورت رمزینه (بارکد) و یا نظایر آن بر روی کالا نصب یا درج می‌گردد.

ر- شناسه رهگیری: شناسه‌ای است چند رقمی که مبتنی بر شناسه کالا به منظور منحصر به فرد نمودن هر واحد کالا به کلیه کالاهای دارای بسته¬بندی با ابعاد مشخص اختصاص می‌یابد. ماهیت، مالکیت و موقعیت کالا در هر نقطه از زنجیره تأمین مبتنی بر این شناسه قابل استعلام و رهگیری است و در قالب یک رمزینه بر روی کالاهای مزبور نصب یا درج می‌شود.

ص- دستگاه کاشف: دستگاه اجرائی موضوع ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری است که به موجب این قانون و سایر قوانین و مقررات، وظیفه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کشف آن را به عهده دارد.

ض- دستگاه مأمور وصول درآمدهای دولت: هر یک از دستگاههای اجرائی که به موجب قوانین یا شرح وظایف مصوب، موظف به وصول درآمدهای دولت است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر