کد خبر: 89977 A

با تصویب نمایندگان؛

با تصویب نمایندگان اتحادیه ها مکلف به پرداخت ۲۰ درصد درآمد حاصل از صدور و تمدید پروانه کسب به اتاق اصناف شهرستان ها شدند.

با تصویب نمایندگان اتحادیه ها مکلف به پرداخت ۲۰ درصد درآمد حاصل از صدور و تمدید پروانه کسب به اتاق اصناف شهرستان ها شدند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 26 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور با ماده 20 این لایحه موافقت کردند.

براساس تبصره ۱ ماده ۲۰ لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور اتحادیه‌ها مکلفند هنگام صدور و تمدید پروانه کسب مبالغی را از افراد صنفی وصول و درصدی از آن را به حساب اتاق اصناف شهرستان و درصد دیگری را به حساب اتاق اصناف ایران واریز کنند. میزان مبالغ دریافتی و درصد سهم اتاق‌های اصناف شهرستان و ایران و نحوه وصول وجوه مزبور و سایر بندهای این ماده متناسب با وضعیت اتحادیه، نوع شغل و شهر، فقط در چهارچوب آیین‌نامه‌ای مجاز است که‌ به‌پیشنهاد اتاق اصناف ایران و با همکاری اتاقهای اصناف استانها توسط دبیرخانه هیأت عالی نظارت تهیه می‌شود و حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون به‌تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌رسد.

همچنین براساس تبصره ۲ اتحادیه‌ها موظفند بیست درصد (۲۰%) مبالغ دریافتی به موجب این‌ماده را به حساب اتاق اصناف شهرستان واریز کنند. مبالغی که جهت تهیه ساختمان و برگزاری دوره‌های آموزشی در قالب کمک‌های دریافتی از اعضاء أخذ شده است با تأیید اتاق اصناف شهرستان از حکم این تبصره مستثنی است.

لازم به ذکر است در جریان بررسی ماده مذکور نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس پیشنهاد حذف تبصره ۲ این ماده را مطرح کرد که این پیشنهاد با ۷۷ رأی موافق، ۹۹ رأی مخالف و ۲۵ رأی ممتنع تصویب نشد.

همچنین در پایان بررسی این ماده از لایحه قانون اصلاح مالیاتی کشور اصل ماده نیز به رأی گذاشته شد و با ۱۸۱ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع به تصویب رسید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر