کد خبر: 954 A

اسفنانی در گفتگو با ایلنا مطرح کرد

قانون مجازات اسلامی مراحل قانونی خود را طی کرده است/با تصویب این لایحه بصورت موردی اتباع ایرانی که در کشورهای دیگر حبس هستند با اتبا‌‌ع همان کشور که در ایران حبسند مبادله می‌شوند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: شورای نگهبان در زمان ابلاغ به دلیل اشکالات شکلی این قانون را برگشت داده است. 

محمد علی اسفنانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با برگشت قانون جدید مجازات اسلامی توسط شورای نگهبان گفت: قانون مجازات اسلامی مراحل قانونی خود را طی کرده بود اما شورای نگهبان در زمان ابلاغ به دلیل اشکالات شکلی این قانون را برگشت داده است. 

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بحث حبس زدایی را نیز در بخش حدود دیات و قصاص آورده‌اند. 

وی افزود: قانون مجازات اسلامی را که در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده در بخش تعزیرات نمایندگان نباید ورود پیدا می‌کردند اما نمایندگان این بخش را نیز به دنبال بخش حدود دیات و تعزیرات و قصاص آوردند و شورای نگهبان در همین مورد اشکال گرفته است. 

سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شورای نگهبان ۲ راهکار درراستای قبول یا رد قانون جدید مجازات اسلامی در اختیار دارد یا در وهله اول قانون جدید را به همین شکل بپذیرد و به رئیس جمهور برای ابلاغ ارسال کند تا ظرف ۱۵ روز پس از انتشار در روزنامه رسمی بصورت قانون در کشور اجرا شود و یا اینکه جهت بررسی بیشتر قانون جدید مجازات اسلامی را به کمیسیون ارجاع دهد تا تغییرات ایجاد شده اصلاح شود. 

وی افزود: کمیسیون حقوقی قضایی، ۲ ماده قانون حمایت از خانواده را که از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفته اصلاح کرده‌ و در پایان تعطیلات مجلس شورای اسلامی ماده واحده باقی مانده را نیز اصلاح خواهد کرد تا پس از تصویب در صحن علنی برای ابلاغ به شورای نگهبان ارجاع شود. 

سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اعضا کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی در نظر دارند لایحه همکاری قضایی بین المللی را بررسی کنند و با تصویب این لایحه بصورت موردی اتباع ایرانی که در کشورهای دیگر حبس هستند با اتبا‌‌ع همان کشور که در ایران حبس است تبادل می‌شوند. 

وی گفت: اعضا کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی در نظر دارند تا لایحه توقف اجرای احکام خلع ید و قلع وقمع ورزشگاه‌ها را به تصویب برسانند.

قانون مجازات اسلامی لایحه حمایت از خانواده خلع ید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر