کد خبر: 98721 A

لاریجانی در مراسم افتتاح فاز دوم میدان امام علی اصفهان:

اقتصاد کشور باید در اختیار مردم باشد/رشد اقتصادی و عدالت در سیاست اعتدالی کنار هم دیده می‌شوند/ هر‌هری مسلکی در سنت اسلامی و تفکر امام خمینی (ره) وجود ندارد/خیلی از کارخانجات به بخش نیمه‌دولتی سپرده شد، از این‌رو دولت جدید باید این مشکلات را حل کند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه سیاست اعتدالی نیازمند توسعه اقتصادی است، ادامه داد: هم‌اکنون مشکلات اقتصادی به ویژه در حوزه تولید وجود دارد از طرف دیگر اشتغال و تورم از مشکلات و دغدغه‌های مردم است که باید مسئولان به این موضوع توجه کنند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح فاز دوم میدان امام علی (ع) شهر اصفهان با بیان اینکه امام خمینی (ره) یک فرهنگ بزرگ را در جامعه اسلامی ایران ایجاد کرد، گفت: این فرهنگ عناصر مختلفی دارد که اعتقاد و تعهد از مهمترین و باارزش‌ترین این عناصر به شمار می‌آید و از این‌رو خیلی از نابسامانی‌های اخلاقی و مدیریتی کشور به این مسئله مربوط می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه رودخانه زاینده‌رود یکی از مظاهر زیبایی و حیات شهر اصفهان است، گفت: متاسفانه سیمای کنونی این رودخانه بسیار دردآور بوده و مشکلات جدی‌ای را برای کشاوران اطراف اصفهان به وجود آورده است.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای حل مشکل رودخانه زاینده‌رود افزود: برخی طرح‌ها در این رابطه مطرح شد، اما نتایج مناسبی حاصل نشد، از طرف دیگر امروز صحبت‌هایی با مدیران شهر شد و این افراد پیشنهاداتی را مطرح کردند، اما این طرح‌ها نیازمند منابع مالی بوده لذا باید در اسرع وقت به این موضوعات توجه کرد.

لاریجانی ادامه داد: از طرف دیگر قرار شد که کارشناسان مربوط به این حوزه مطالعات خود را در اختیار ما قرار دهند تا ما در تهران با کمک دولت تدبیر راه حلی را برای احیای زاینده‌رود پیدا کنیم.

وی با اشاره به پروژه ساخت میدان امام علی (ع) در اصفهان گفت: این پروژه ارزشمند از سوی فرزندان انقلاب اجرایی شده است، از طرف دیگر اینگونه پروژه‌ها نماد بزرگی برای انقلاب ما بوده که فرزندان با درایت و تیزبینی این اقدامات را انجام داده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای من افتخار است که در این مکان باشکوه در میان مردم برای دومین بار حاضرم، گفت: در فاز نخست پروژه میدان امام علی (ع) نیز من حضور داشتم و امروز میدان بزرگ و زیبایی از سوی مسئولان تدارک دیده شده است، از این‌رو باید به عملکرد مهندسان ایرانی آفرین گفت، چون در خلق این میدان مشارکت داشته و برای این کار همت بلندی داشته‌اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه اصفهان شهری باسابقه و دارای قدمتی هزار ساله است، تصریح کرد: قبل از اسلام هم شهر اصفهان، شهری مقتدر بوده و در آن زمان زاینده‌رود مسیری بود که مردم در دو بخش جی و یهودیه گردهم آمده و شهر اصفهان را به وجود آوردند. از طرف دیگر در دوران آل بویه در قرن چهارم، اصفهان به‌عنوان مقر مهم شناسایی شده و در قرن پنجم و ششم در دوره سلجوقیان نیز خدمات بزرگی را برای این شهر در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی به وجود آوردند به طوری که همه آثار تاریخی اصفهان به عنوان نگین تمدن اسلامی و ایرانی شناخته می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه مسئولان و افراد نباید تنها به سابقه گذشته تکیه کرده و در گذشته زندگی کنند، افزود: این موضوع به این معنی است که افراد نباید تماماً به گذشته توجه کنند اما از طرف دیگر گذشته پرافتخار علمی، هنری و فرهنگی فواد بسیاری برای کشور دارد که باید آن را مورد توجه قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه گذشته پرافتخار ایران که مجموعه‌ای از صفات و روحیات مانند تفکر، عقلانیت، علم‌پروری و استقلال‌خواهی را برای امروز ایران ایجاد می‌کند، افزود: به طور حتم این مسئله ژست گرفتن ایرانی نیست، از این‌رو همانطور که یک انسان باید ریشه خود را بشناسد و آن افراد باید در زندگی یک مسیر رشد را دنبال کنند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه برای یک جامعه مقوله ریشه‌دار بودن بسیار مهم و بااهمیت است، گفت: روحیه جمعی یک جامعه به شناخت ریشه‌های آن است، از این‌رو این امر یک نقطه مهم در توسعه پیوسته است، بنابراین فهم و درک ریشه‌های جامعه برای مردم امروزی بسیار مهم است.

لاریجانی با تشکر از شهرداری و شورای شهر اصفهان برای اجرای طرح‌های عمرانی به ویژه پروژه میدان امام علی (ع) ادامه داد: یقیناً اگر چند سال قبل به این نقطه از شهر اصفهان سفر می‌کردیم این مکان یک نقطه تاسفبار برای شهر تاریخی اصفهان بود و گاهاً مشکلاتی را برای شهر به وجود می‌آورد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم با تاکید بر اینکه توسعه عمرانی شهر موجب شکوفایی اقتصادی می‌شود، افزود: به طور حتم مسئولان می‌توانند با همت بلند خود کارهای بزرگی را خلق کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس تفکرات امام راحل، عناصر و ارزش‌های اخلاقی نباید لقلقه لسان افراد باشد، افزود: افراد باید دین‌مدار و خداترس بوده و هیچ وقت خلاف و گناه نکنند. از طرف دیگر باید در راه آرمان و مسلک‌شان اهل مجاهدت باشند که فرهنگ امام خمینی (ره) هم برپایه این تفکر بوده است.

وی با اعلام اینکه مقوله مجاهدت در کشور موجب عزتمندی و سرافرازی ایران شده است، تاکید کرد: خیلی از کشورهای اسلامی منطقه دارای منابع مالی و نفتی هستند، ولی با یک تلفن کشورهای غربی باید کاخشان را ترک کنند که این موضوع به علت بی‌هویتی این کشورها است، اما از طرف دیگر می‌بینیم که شاخصه‌ مجاهدت ملت ایران موجب عزتمندی مردم شده است.

لاریجانی با بیان اینکه تفکر، عقلانیت و علم از شاخصه‌های افراد باید باشد، گفت: طی مسیر علم از تولد تا مرگ به طور قطع یکی از سنت‌های اسلامی است، از این‌رو بخشی از آثار تاریخی ریشه در فکر و اندیشه اسلامی دارد و دانشمندان دوران صفویه و سلجوقیه با اتکای به این دانش کار کرده‌اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با اعلام اینکه اقدامات امروز کشور بدون اتکا به علم و دانش امکانپذیر نیست، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در رابطه با تولید و توسعه علم تاکیدات بسیاری داشتند، از این‌رو شاهدیم که حرکت‌های بعد از انقلاب حرکت‌های ارزشمندی بوده است. از طرف دیگر شاید دشمنان موانعی را بر سر راه ملت ایران گذاشته‌اند، ولی ملت ایران را شرافت و اتکا به علم خود از سد این موانع گذشته‌اند.

وی با بیان اینکه به طور حتم در اداره امور انسان، عقلانیت باید حاکم باشد، گفت: هر‌هری مسلکی در سنت اسلامی و تفکر امام خمینی (ره) وجود ندارد، از این‌رو در تمام امور این موضوع باید حاکم باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عقلانیت باید چراغ درونی هر انسان باشد، افزود: در مسیر زندگی، یک انسان باید همه مولفه‌ها و ارزش‌ها را ببیند و یک انسان موفق در سنت اسلامی باید همه ارزش‌ها را رشد دهد که علامه طباطبایی و شهید مطهری در آثارشان به این موضوع اشاره کردند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم با اعلام اینکه توجه به اقتصاد شکوفا به میزان تکامل معنوی دارای اهمیت و ارزش است، گفت: فقر یک عیب بوده و همه باید تلاش کنند این عیب برطرف شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه اعتدال در زینت فردی نشان‌دهنده این است که افراد باید همه ارزش‌ها را داشته باشند، تصریح کرد: اگر به دنبال تحقق اعتدال در جامعه هستیم باید این ارزش‌ها را رشد دهیم.

وی با بیان اینکه در سیاست اعتدالی، رشد اقتصادی، معنوی و عدالت در کنار هم باید وجود داشته باشد، بیان کرد: خوشبختانه دولت جدید به این موضوع توجه کرده است. از طرف دیگر اگر به موضوع چندساحت بودن توجه شود، یقیناً جامعه دارای رشد و تکامل می‌شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه کشور هم‌اکنون در مقابل ستم بین‌المللی قرار دارد، افزود: اگر رفتار ما مجاهدانه باشد، به طور حتم دشمنان نمی‌توانند به ملت ایران فشار وارد کنند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه سیاست اعتدالی نیازمند توسعه اقتصادی است، ادامه داد: هم‌اکنون مشکلات اقتصادی به ویژه در حوزه تولید وجود دارد از طرف دیگر اشتغال و تورم از مشکلات و دغدغه‌های مردم است که باید مسئولان به این موضوع توجه کنند.

وی با بیان اینکه شکوفایی در تولید اشتغال می‌آفریند، افزود: یک جامعه اگر دارای روحیه معنوی باشد، پایدار می‌ماند و اگر این موضوع محقق نشود، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با اعلام اینکه حضور علما در میان مردم و هدایت آنها موجب ترویج معنویت در کشور می‌شود، افزود: خوشحالیم دولت جدید که کابینه آن از سوی مجلس رأی آورده است، می‌تواند به تحقق این امور کمک کند. از طرف دیگر در کابینه چهره‌های فعال و باسابقه‌ای وجود دارد که این افراد باید از تجربه خود استفاده کرده و مشکلات را حل کنند. همچنین دولت باید به موضوع رونق تولید توجه بسیاری داشته باشد، در ضمن باید از ابتکارات مردم در جهت توسعه اقتصادی استفاده کرده و کارها را به مردم سپرد.

لاریجانی با بیان اینکه استفاده مردم در حوزه اقتصاد موجب رشد کشور و توسعه کارآفرینی می‌شود، افزود: باید پذیرفت که اقتصاد باید در اختیار مردم باشد، اما متاسفانه شاهدیم که در چندسال اخیر مسئولان در اجرای اصل 44 قانون اساسی و سیاست‌های رهبر معظم انقلاب به خوبی عمل نکرده‌اند و خیلی از کارخانجات به بخش نیمه‌دولتی سپرده شد، از این‌رو دولت جدید باید این مشکلات را حل کند.

وی با اعلام اینکه متاسفانه به اسم اجرای اصل 44 قانون اساسی کارخانه‌ها را به بنگاه‌های متورم شبه‌دولتی سپرده‌اند، بیان کرد: دولت جدید باید با برنامه‌ریزی این مشکلات را مرتفع کرده و مجلس هم از این موضوع حمایت می‌کند. از طرف دیگر مجلس شورای اسلامی هم‌اکنون آماده تصویب قوانین مناسب برای حمایت از شوراهای شهر است، چون در گذشته سابقه خوبی برای تصویب این نوع قوانین نداشتیم.

رئیس مجلس نهم ادامه داد: در آن دوران شاهد بودیم که مجلس قانون افزایش اختیار شوراها را تصویب کرد اما شورای نگهبان به دلایلی آن را رد کرد، حال در شرایط کنونی فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس می‌تواند با تلاش طرح افزایش اختیارات شوراها را کلید بزند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر