کد خبر: 98873 A

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد؛

مسئله هسته‌ای و تحریم‌ها در هم تنیده شده و احتمالا راه حل یکسانی خواهد داشت/سیاست خارجی دولت یازدهم نیاز به آرامش دارد و باید مواضعی مثبت و سازنده از خود به نمایش بگذارد و سعی کند همکاری‌های بین المللی چند جانبه و مؤثر داشته باشد.

مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن تبیین مسائل سیاست خارجی دولت یازدهم اعلام کرد: سیاست خارجی دولت یازدهم نیاز به آرامش دارد و باید مواضعی مثبت و سازنده از خود به نمایش بگذارد و سعی کند همکاری‌های بین‌المللی چند جانبه و مؤثر داشته باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز مهمترین تهدیدات حوزه سیاست خارجی را شامل مسئله هسته‌ای، رویارویی با غرب (تحریم‌ها) و موضوع حقوق بشر دانست و اعلام کرد: در این میان مسئله هسته‌ای و تحریم‌ها در هم تنیده شده و احتمالا راه حل یکسانی خواهد داشت.

مرکز پژوهش‌ها همچنین اصلی‌ترین فرصت‌های پیش روی سیاست خارجی را اوضاع و تحولات منطقه، تغییر جایگاه خاورمیانه در راهبرد ایالات متحده و تغییر ترکیب قدرت جهانی ذکر کرد و افزود: در میان این موارد سمت و سوی تحولات منطقه‌ای، اصلی‌ترین مزیت در اختیار دستگاه سیاست خارجی دولت یازدهم خواهد بود.

همچنین در سطح‌بندی مسائل سیاست خارجی، موضوعاتی مانند نفت و انرژی، رقابت‌های منطقه‌ای و همکاری‌های ضد ایرانی در سطح همسایگان، بحران سوریه، عراق و بحرین در سطح منطقه‌ای و نوع رابطه با آمریکا در سطح بین‌المللی پیش روی دولت یازدهم خواهند بود و دولت آقای روحانی ناگریز است سیاست مخشصی را در قبال آنها پیگیری کند.

در جمع‌بندی این گزارش آمده است: با توجه به این مسائل، سیاست خارجی دولت یازدهم نیاز به آرامش دارد و باید مواضعی مثبت و سازنده از خود به نمایش بگذارد و سعی کند همکاری‌های بین المللی چند جانبه و مؤثر داشته باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر