کد خبر: 99200 A

مجازات قاچاق حرفه ای و سازمان یافته مشخص شد

به طور حتم افزایش مدت زمان حبس برای قاچاقچیان هزینه های بسیاری را به زندان ها تحمیل می‌کند.

با موافقت نمایندگان مجازات جرایم قاچاق حرفه‌ای تعیین و تکلیف شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نمایندگان، در جریان بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش قاچاق حرفه ای و سازمان یافته این لایحه با اصلاح ماده 27 با 143 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع موافقت کردند.

در این نشست شکرخدا موسوی در مخالفت با اصلاحات این ماده با بیان اینکه در ماده 24 و 27 برای مجازات قاچاقچیان موازی کاری انجام شده است گفت: در این دو ماده میان قاچاقچیان برای مجازات تفاوتی قایل نشده است.

همچنین علی محمد احمدی در موافقت اصلاحات ماده 27 با بیان اینکه متأسفانه در این لایحه نگاه پیشگیری به هیچ وجه دیده نشده است گفت: به طور حتم افزایش مدت زمان حبس برای قاچاقچیان هزینه های بسیاری را به زندان ها تحمیل می‌کند.

براساس اصلاحیات جدید ماده 27 کسانی که مطابق این قانون قاچاقچی حرفه‏ای محسوب می‏شوند، علاوه بر ضبط کالا و یا ارز قاچاق، به حداکثر جزای نقدی و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری و مجازات‌های حبس به‌شرح زیر محکوم می‌شوند.

الف- نود و یک روز تا شش ماه حبسبرای کالا و ارز با ارزش تا یک میلیارد (1.000.000.000)ریال

ب- بیش از شش ماه تا دو سالبرای کالا و ارز با ارزش بیش از یک میلیارد (1.000.000.000)ریال

تبصره- مرتکبین قاچاق حرفه‌ای کالاهای ممنوع علاوه بر مجازات‌های مندرج در ماده (19)این قانون حسب موردبه نصف حداکثر حبس مقرر در این مادهمحکوم می‌شوند.

نمایندگان همچنین در جریان بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با 142 رای موافق، 2 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر مجازات قاچاق سازمان یافته را مشخص کردند.

براساس ماده 24 لایحه مذکور درصورتی که کالاهای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای و یا ارز به نحو سازمان‌یافته قاچاق شود، علاوه بر مجازات‌های موضوع ماده (15) این قانون، حسب مورد مرتکب به مجازات‌های زیر محکوم می‌شود.

الف- چنانچه ارزش کالای مجاز یا مجاز مشروط تا یکصد میلیون (100.000.000)ریال باشد به نود و یک روز تا شش ماه حبس و در صورتی که ارزش کالا بیش از مبلغ مذکور باشد به بیش از شش ماه تا دو سال حبس

ب- چنانچه ارزش کالای یارانه‌ای یا ارز تا یکصد میلیون (100.000.000)ریال باشد به دو سال تا پنج سال حبس و در صورتی که ارزش کالا بیش از مبلغ مذکور باشد به حداکثر مجازات مذکور در این بند

براساس تبصره این ماده کسانی که در جرائم فوق نقش سازماندهی، هدایت و یا سردستگی گروه سازمان یافته را برعهده دارند، حسب مورد به حداکثر مجازات‌های مقرر در بندهای(الف) و (ب) محکوم می‌شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر