کد خبر: 10941 A

این کتاب حاصل همکاری نزدیک متخصصان ذیربط ایرانی و ژاپنی است که تلفیقی از یافته های علمی و بررسی موضوعی تاثیرات گازهای شیمیایی بر جانبازان شیمیایی کشورمان را به تصویر کشیده است.

با همکاری و مشارکت دانشمندان ایرانی و ژاپنی، اطلس ضایعات ناشی از گاز خردل به صورت پروژه مشترک میان دو کشور انتشار یافت.
به گزارش ایلنا، این اطلس تحت نظارت پروفسور کوکی اینایی ژاپنی و با اهتمام سازمان های غیردولتی موست از ژاپن و انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی و موزه صلح تهران تالیف و منتشر شد و در واقع اولین تالیف ویژه در زمینه گاز شیمیایی خردل در سطح بین المللی می باشد که به طور خاص به موضوع تاثیرات گازهای شیمیایی پرداخته است.

این کتاب حاصل همکاری نزدیک متخصصان ذیربط ایرانی و ژاپنی است که تلفیقی از یافته های علمی و بررسی موضوعی تاثیرات گازهای شیمیایی بر جانبازان شیمیایی کشورمان را به تصویر کشیده است.

کوکی اینایی، ناظر تالیف کتاب اطلس ضایعات گاز خردل به همراه دوستان و همکاران ژاپنی از انجمن موست در ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، نسخه ای از کتاب منتشره را به صورت نمادین به وی تقدیم کرد و تعدادی نیز جهت ارسال برای نهادهای ایرانی تحویل شد.

پروفسور اینایی در این برنامه، توضیحاتی پیرامون نحوه تالیف کتاب و بخش های مختلف آن و همچنین سهم بسزایی که دانشمندان و پزشکان متخصص ایرانی در تهیه و تدوین این اطلس داشتند، ارائه کردند.

وی همچنین ابراز داشت برخی از مقالاتی که از سوی دوستان ایرانی در این کتاب ارائه شده، مطالب بسیار مفیدی است که حاصل تجربه علمی و عملی پزشکان ایرانی است و بسیار برای اینجانب سودمند بوده است.

به ویژه اطلاعاتی که در بخش ضایعات ریه و صدمات چشمی ارائه شده، اطلاعاتی است که باید جامعه جهانی با آن آشنا شود و ما در زمینه معرفی آن به جهانیان تلاش خواهیم کرد.

تسویا و خانم تسویا رئیس انجمن موست نیز در این جلسه حضور داشتند و ضمن تاکید بر اهمیت ارتباطات میان نهادهای غیردولتی دو کشور، آمادگی خود را برای بسط و گسترش حوزه های همکاری ابرازکردند.

در این نشست همچنین نقش موثر و برجسته دکتر یوکه تاکه از پزشکان مجرب ژاپنی در موضوع تحقیقات گازهای شیمیایی و تاثیر تحقیقات وی بر روند تالیف این اطلس مورد تاکید قرار گرفت.

نظرآهاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو نیز ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته از سوی دانشمندان ایرانی و ژاپنی، کار مشترک میان دو کشور با ریشه مردمی را بسیار با ارزش دانست و ابراز امیدواری کرد که این همکاری ها بیش از پیش گسترش یابد.

انتشار این اطلس برای اولین بار در سطح بین المللی انتشار یافته، بسیار ارزشمند است و انتشار آن به سه زبان ژاپنی، فارسی و انگلیسی، میزان دسترسی به آن را برای مخاطبان افزایش داده و انتشار این اطلاعات برای آگاهی جامعه بین المللی نسبت به آسیب های ناشی از بکارگیری سلاح های شیمیایی مفید خواهدبود و خوشحالیم که این مهم با همکاری دانشمندان ایرانی و ژاپنی انجام پذیرفته است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزودند مناسبات میان کشورها از مولفه های گوناگونی تشکیل یافته است که یکی از همین مولفه ها، نقش موثر گروه های مردمی و سازمان های غیردولتی در پیشبرد روابط کشورهاست و امیدوارم دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ژاپن بتوانند از این ظرفیت در جهت بهبود هرچه بیشتر مناسبات بهره گیری کنند. نوع همکاری خوبی که میان انجمن حمایت از قربانیان شیمیایی جمهوری اسلامی ایران و انجمن غیردولتی موست ژاپن از چندین سال قبل آغاز شده، نمونه خوبی از این گونه همکاری هاست و ما امیدواریم با تلاش طرفین شاهد توسعه زمینه های همکاری میان طرفین باشیم.

سفیر ایران در ادامه آمادگی کشورمان را برای توسعه همکاری ها در این زمینه ابراز داشته و از هرگونه ابتکاری در این زمینه استقبال کردند. نظرآهاری علاقمندی خود را برای سفر به هیروشیما، بازدید از موزه صلح هیروشیما و ملاقات با مقامات محلی ابراز داشت.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر