کد خبر: 12988 A

مهمان‌پرست:

گروه‌هایی که مدعی هستند نظرات مردم را در سوریه دنبال می‌کنند نباید دست به اقدامات غیرانسانی بزنند چرا که این اقدامات ادعاهای آن‌ها را کاملا زیر سوال می‌برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اقدامی که در ربودن زائرین ایرانی انجام شد غیرانسانی است. گروه‌هایی که مدعی هستند نظرات مردم را در سوریه دنبال می‌کنند نباید دست به اقدامات غیرانسانی بزنند چرا که این اقدامات ادعاهای آن‌ها را کاملا زیر سوال می‌برد. تلاش‌ها ادامه دارد، امیدواریم با همکاری کشورهای موثر در سوریه بتوانیم جان زائران خود را نجات دهیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با حضور در نشست خبری در خصوص مذاکرات اشتون با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع هسته‌ای ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران بار‌ها آمادگی خود را بر مذاکرات سازنده اعلام کرده است همچنین در آخرین دیدار در مسکو نیز پیشنهادات خود را به صورت شفاف به کشورهای ۱+۵ ارائه کردیم که به اعتراف خود نمایندگان این کشور‌ها، این پیشنهادات جامع و سازنده بودند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد اشتباه محاسباتی این کشور‌ها، آن‌ها را از رسیدن به یک نتیجهٔ مطلوب دور می‌کند، تصریح کرد: ما توصیه می‌کنیم که به جای رویکرد اشتباه و اصرار بر لج‌بازی و رفتن به سمت فشارهایی که فقط ملت ایران را منجسم‌تر می‌کند، با رویکردی منطقی به گفت‌وگو بازگردند.

مهمانپرست افزود: آن‌ها روحیه ملت ایران را نمی‌شناسند چرا که این اقدامات اشتباه است و هیچ دستاوردی برای آن‌ها نخواهد داشت. این فشار‌ها غیرمنطقی، غیراصولی و غیرانسانی است.

سخنگوی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، خاطرنشان کرد: تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اروپا علیه ایران اقدامی غیرقانونی، بی‌منطق و غیرانسانی است که علیه ملت ما و به بهانه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی کشور ما انجام می‌شود. چرا که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری آن‌ها تنها به دنبال بهانه برای فشار آوردن به ملت ما برای استقلال کشور ما هستند. اگر روزی بحث هسته‌ای ما به نتیجه برسد همین کشور‌ها تلاش می‌کنند تا با بهانه‌های دیگری به ملت فشار آورند.

وی ادامه داد: اگر واقعا همه این اقدامات به خاطر فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشور ما صورت می‌گیرد آن‌ها باید به افکار عمومی ملت ما و همهٔ ملت‌ها پاسخگو باشند که چرا از ۳۲ سال پیش که هیچ فعالیت هسته‌یی در کشور ما انجام نمی‌شد تحریم‌ها را دنبال می‌کردند، آیا تحریم هواپیماهای مسافربری و قطعات آن جنبهٔ خطرناک نظامی داشت که ۳۲ سال است آن را دنبال کرده‌اند.

مهمانپرست با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد مقامات دولت‌های غربی با این اقداماتشان خود را در مقابل ملت‌ها روسیاه می‌کنند، گفت: مشکل اصلی آن‌ها این است که کشور بزرگ و قدرتمندی مانند ایران بر استقلال خود ایستادگی می‌کند و برای تامین منافع ملی‌اش قدم برمی‌دارد و اجازه دخالت قدرت‌ها را در مسائل داخلی نمی‌دهد و اقتدارش را در اختیار کشورهای منطقه برای توسعه و پیشرفت و امنیت آن‌ها قرار داده است. بنابراین آن‌ها چنین رویکردی را نمی‌پسندند. چرا که همواره عادت داشتند که در مسائل داخلی کشورهای مختلف و منطقه ما دخالت کنند و امروز قدرت‌های مستقل در منطقه که به پشتوانهٔ ملتشان ایستاده‌اند را مانع اصلی می‌دانند و فکر می‌کنند با فشار به ملت می‌توانند آن‌ها را وادار به تسلیم کنند تا دست از استقلالشان بردارند.

وی با بیان اینکه اگر دشمنان شناخت درستی از ملت ایران داشتند، اقدامات اشتباه خود را تکرار نمی‌کردند، گفت: اینگونه اقدامات غیرمنطقی ملت ما را در راهی که در پیش گرفته است مستحکمتر می‌کند. اگر کشوری برای اقداماتش توجیه منطقی داشته باشد، با منطق صحبت می‌کند اما وقتی اقدامات غیرمنطقی را در دستور کار قرار می‌دهد به معنی این است که توانایی رویارویی منطقی با یک ملت بزرگ مانند ایران را ندارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در توضیح برخی اظهارات اخیر مبنی بر انعطاف ایران در بحث مذاکرات هسته‌ای، تصریح کرد: مواضع هسته‌ای ما کاملا روشن است و مکررا به صورت شفاف ارائه شده است، بنابراین آنچه که تلاش برخی رسانه‌ها برای تحریف اظهارات مسوولان کشورمان نشان می‌دهد که سازماندهی برای ایجاد جنگ روانی علیه کشور ما در حال پیگیری است.

وی همچنین تاکید کرد: همانگونه که بار‌ها اعلام کرده‌ایم بحث بهره‌مند شدن از دانش هسته‌یی برای اهداف صلح‌آمیز حق همهٔ کشور‌ها است و استفاده از سوخت هسته‌ای کاملا مطابق با معاهده ان‌. پی‌. تی و حقوق کشورهای عضو است. اما نباید فراموش کرد که موضوعی که در مورد ایران در بحث هسته‌ای دنبال می‌شود تنها یک برخورد سیاسی استچرا که جنبه‌های فنی و علمی آن کاملا روشن است و هیچ ابهامی را باقی نمی‌گذارد.

مهمانپرست با اشاره به اینکه برای سوخت راکتور تحقیقاتی تهران نیاز به اورانیوم غنی‌ شده داریم که جزو حقوق ما است، تصریح کرد: همه شاهد موانع غرب بر سر راه ایران بودند شابد آن‌ها با انگیزه تحت فشار قرار دادن بیماران سرطانی در ایران و توقف فعالیت راکتور تحقیقاتی تهران چنین موانعی را ایجاد کرده اما نتیجه اهداف آن‌ها در ‌‌نهایت منجر به روشن شدن بیشتر توانایی‌های جوانان کشور ما شد.

وی در خصوص بسته جدید غرب برای دور بعدی مذاکرات نیز تصریح کرد: ما پیشنهادات خود را در اجلاس مسکو مطرح کرده‌ایم که از نظر کشورهای ۱+۵ نیز جامع و سازنده توصیف شد در مقابل آن‌ها هم برای پاسخ به این پیشنهادات فرصت خواستند اما هنوز پاسخی ارائه نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با انتقاد از اینکه غرب همچنان اصرار بر ادامه اشتباهات گذشته دارد، تاکید کرد: توصیه ما به آن‌ها این است که دست از اشتباهات خود بردارند و با رویکرد منطقی به مذاکرات باز گردند. چرا که پیشنهادات نمایندگان کشورمان به روشنی ارائه شده است و زمینهٔ حل مسائل به گونه‌ای است که هم ما به حقوق کامل خود دسترسی پیدا کنیم و هم نگرانی‌های ‌این کشور‌ها برطرف شود.

در ادامه خبرنگاری نظر مهانپرست در مورد اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا را جویا شد که وی گفت: معیارهایی که برای جایزه صلح نوبل در نظر گرفته شده است کاملا دارای تردید‌هایی است در حالیکه بایدمزیت اتحادیه اروپا را از مردم آن پرسید چرا که در حال حاضر کشورهای اروپایی که با بحران‌های اجتماعی و اقتصادی مواجهند، بهتر می‌توانند قضاوت کنند که اینجایزه چقدر مناسبت داشته است.

مهمان‌پرست همچنین در پاسخ به اظهارات اخیر مقامات رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: مقامات رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند که علیه جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه اقدامات خصمانه‌ای را دنبال کنند. این اقدامات نیز دور از انتظار نیست، آن‌ها همواره به دنبال ناامنی، بی‌ثباتی و ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه بوده‌اند و در وضعیت بدی قرارگرفته‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: مقامات رژیم صهیونیستی فکر می‌کنند که با این اقدامات می‌توانند فرصتی برای احیای مجدد ایجاد کنند. این رژیم بی‌آبرو‌تر از این حرف‌هاست که نظراتش بتواند در مواضع کشور‌ها تاثیر بگذارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره احضار کاردار ایران در بحرین توسط وزارت خارجه این کشور، گفت: موضع کشورمان درباره بحرین کاملا روشن است. جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که توجه به خواست مردم می‌تواند ثبات و اقتدار ایجاد کند و سرکوب مطالبات مردم فقط مشکلات آن‌ها را پیچیده‌تر می‌کند.

وی در ادامه اظهاراتش بیان کرد: اینکه اتهام به کشورهای دیگر زده شود تا مطالبات مردم برآورده نشود هیچ دستاوردی برای این کشور‌ها نخواهد داشت. ما موضع خود را قبلا در این زمینه اعلام کرده‌ایم، بهترین راه این است که به لحاظ سیاسی فرصت مشارکت مردم در اداره کشور داده شود و به جای برخورد امنیتی باید به مطالبات مردم توجه کرد، در این هنگام دیگر نیازی به اتهام به کشورهای دیگر وجود ندارد.

مهمان‌پرست درباره پیشنهاد ایران برای حل مساله سوریه در جریان سفر اخضر ابراهیمی به تهران، اظهار کرد: ‌ موضع ما از ابتدا حمایت از نمایندگان سازمان ملل متحد بود. ما معتقدیم که بهترین راهکار برای سوریه، کمک همه کشور‌ها برای توقف درگیری‌ها و عدم ارسال سلاح برای گروه‌هایی که مسلحانه جان مردم را به خطر می‌اندازند. ایجاد زمینه گفت‌وگوی میان مخالفان و نمایندگان دولت، آماده کردن بستری برای انجام اصلاحات لازم توسط دولت و مراحل مختلفی که مردم می‌توانند مشارکت خود را در اداره کشور تثبیت کنند و نهادهای مختلف با آرای مردم می‌توانند اصلاحات را به نتیجه برسانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: این چارچوب کلی پیشنهادی بود که مراحل جزئی آن نیز به اخضر ابراهیمی ارائه شد و وی از این پیشنهاد استقبال کردند. جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که باید یک فضای تفاهم میان همه کشور‌ها ایجاد شود تا مشترکاتی که مورد توافق است باعث شود که درگیری‌ها در سوریه هر چه سریع‌تر متوقف شود و زمینهٔ اقدامات اصلاحی فراهم شود.

مهمان‌پرست در پاسخ به این پرسش که در طرحی که از جانب ایران و سازمان ملل دنبال می‌شود جایگاه بشار اسد چگونه پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: در مرحله اول باید در سوریه اقدامات اساسی برای توقف درگیری‌ها صورت گیرد و اینکه هر تحولی بخواهد در سوریه صورت گیرد باید با خواست و اراده ملت باشد و نه با تحمیل کشورهای مختلف از بیرون منطقه.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان توضیح داد: بهترین کمکی که می‌توانیم انجام دهیم، این است که زمینه مناسب را فراهم کنیم تا مردم در سوریه بتوانند انتخاب آزاد و مستقلی برای آینده کشورشان داشته باشند. اگر بخواهیم از بیرون از سوریه شرایطی را برای آغاز این اصلاحات تحمیل کنیم مشخصا نشان می‌دهد در مسائل داخلی سوریه دخالت صورت می‌گیرد؛ بنابراین مشترکاتی که مورد توافق ما است این است که درگیری‌ها متوقف شود و مانع ارسال سلاح باید شد. نباید انسان‌های بیگناه کشته شوند و مداخله کشورهای دیگر را شاهد باشیم.

وی تاکید کرد: زمینه گفت‌وگوهای ملی بین نمایندگان مخالفان و دولت باید فراهم شود و در مذاکراتی که در کمیتهٔ تشکیل شده بین دو طرف انجام می‌شود می‌توانند در مورد مراحل انجام اصلاحات به توافق برسند که مشخصا می‌تواند در زمان‌بندی مناسبی دنبال شود.

خبرنگاری پرسید آیا پیشنهاد مکتوب ایران به سازمان ملل درباره سوریه حاوی این است که ایران قبول می‌کند که آینده سوریه می‌تواند بدون بشار اسد باشد و رویکرد ایران درباره پیشنهاد قطر مبنی بر اعزام نیروی نظامی برای آتش‌بس چیست؟ که مهمان‌پرست پاسخ داد: انتخاب اصلی را مردم باید انجام دهند. شرط گذاشتن اینکه بشار اسد باشد یا خیر، ارتباط به هیچ کشور بیرونی ندارد. وقتی شرایط مناسب برای انتخاب توسط مردم ایجاد شود مردم تصمیم می‌گیرند. ما باید تلاش کنیم با همکاری هم فضا مناسب برای اینکه مردم بتوانند در کشور خود در فرآیند دموکراتیک برای اداره امور مشارکت داشته باشند ایجاد شود و درگیری‌ها و ارسال سلاح متوقف شود.

او تاکید کرد: باید کمک کنیم زمینه‌ گفت‌وگوی ملی فراهم شود. وقتی با حضور نمایندگان مخالفان و دولت، مراحل مختلف اصلاحات و زمان‌بندی آن مشخص شود به صورت طبیعی مردم در انتخاب خود تصمیم می‌گیرند که چه فرد و جریانی در سوریه قدرت را در دست داشته باشد.

وی ادامه داد: پیشنهادی که ممکن است کشورهای مختلف برای نحوه توقف درگیری‌ها مطرح کنند در حال بررسی است. باید به کمک کشورهای منطقه و با هماهنگی که این تلاش‌ها با نماینده دبیرکل سازمان ملل صورت می‌گیرد بتوانیم به مشترکات نظرات کشورهای مختلف منطقه تاکید کنیم و فضا مناسبی ایجاد شود و دیدگاه‌ها به یکدیگر نزدیک شده و هر چه سریع‌تر آرامش در سوریه برقرار شود.

او درباره پیگیری‌ها برای آزادی ۴۸ زائر ایرانی ربوده شده در سوریه نیز گفت: اقدامی که در ربودن زائرین ایرانی انجام شد غیرانسانی است. این گروه‌هایی که مدعی هستند نظرات مردم را در سوریه دنبال می‌کنند نباید دست به اقدامات غیرانسانی بزنند. این اقدامات ادعاهای آن‌ها را کاملا زیر سوال می‌برد. ما تلاش زیادی کردیم که هم از طریق کشورهایی که بر این گروه‌ها ارتباط و نفوذ دارند و هم از طریق سیستم امنیتی و نظامی سوریه هر چه سریع‌تر شاهد آزادی زائرانمان باشیم. تلاش‌ها ادامه دارد، امیدواریم با همکاری کشورهای موثر در سوریه بتوانیم جان زائران خود را نجات دهیم.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه درباره تلاش ایران برای کاهش تنش بین ترکیه و سوریه، نیز گفت: ما در تماس با مقامات دو کشور هستیم. دو کشور باید مراقبت کنند تنش‌ها افزایش پیدا نکند و وضعیت ثبات و امنیت در منطقه به خطر نیفتاد. تماس‌ها و ملاقات‌ها در فرصت‌های مختلف در حال تداوم است از جمله در اجلاس باکو که مربوط به وزیران خارجه اکو بود شاهد ملاقات مجدد صالحی با داوود اوغلو بودیم و بر خویشتن‌داری کشورهای ترکیه و سوریه برای آرامش و کاهش تنش تاکید کردیم.

وی درباره سفر احمدی‌نژاد به آذربایجان نیز گفت: اجلاس سران اکو در باکو برگزار می‌شود. این مجموعه با ۱۰ عضو اهمیت زیادی برای کشورهای منطقه دارد و از ظرفیت‌های زیادی برخوردار است. برگزاری این اجلاس در آذربایجان و انتخاب دبیرکل جدید اکو از این کشور می‌تواند فرصتی برای توسعه همکاری‌ها ایجاد کند.

مهمان‌پرست با اشاره به روابط دوجانبه ایران و آذربایجان، گفت: این روابط بسیار خوب است و در همهٔ زمینه‌ها قابلیت گسترش جدی دارد. ما مشترکات فراوانی با یکدیگر داریم. اینکه برخی جریان‌ها تلاش می‌کنند به ایجاد تنش یا اختلاف بپردازند قطعا ریشه اینگونه اقدامات در فتنه‌انگیز‌هایی است که دشمنان منطقه و رژیم صهیونیستی دنبال می‌کنند که هوش و درایت مسئولین منطقه مانع این فتنه‌ها خواهد شد. سفر احمدی‌نژاد به آذربایجان زمینهٔ همکاری‌های دوجانبه را بیشتر می‌کند و به حجم مناسبات دو کشور خواهد افزود.

خبرنگار دیگری از انحلال پارلمان رژیم صهیونیستی و ارزیابی ایران نسبت به اوضاع فعلی رژیم صهیونیستی پرسید که مهمان‌پرست گفت: رژیم صهیونیستی آنقدر ارزش ندارد که وقتمان را برای بررسی آن‌ها تلف کنیم. این رژیم نامشروع چون مشروعیت و ریشه ندارد بیش از این نیز نمی‌توان از آن انتظار داشت و اهمیتی ندارد. تعدادی از افراد که ماهیت جنگ‌طلبانه دارند و دائما ملت‌ها و کشورهای منطقه را تهدید می‌کنند و فقط برای حامیانشان هزینه ایجاد می‌کنند به مشکل جدی برای سردمداران کشورهای غربی تبدیل شده‌اند و خود آن‌ها به فکر این هستند که فکر اساسی برای این رژیم نامشروع بکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد اینکه شرکت بریتیش پترولیوم تولید و صدور نفت آذربایجان را متوقف کرده است، آیا ایران به این کشور کمکی خوهد کرد؟ گفت: ما در روابطمان با همسایگان سعی می‌کنیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. بار‌ها نشان داده‌ایم که ‌در شرایط سخت همسایگان در کنار آن‌ها بوده‌ایم. اصولا نقش کشورهای ‌بزرگ غربی در منطقه ‌یا مخرب و برای ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی بوده است یا حضورشان به منظور بهره‌برداری از منابع ‌ملی کشور‌ها به نفع خود بوده است. ما در همه شرایط در کنار همسایگانمان هستیم و از همه ظرفیت‌ها برای کمک به آن‌ها و ایجاد ثبات و امنیت و توسعه بیشتر استفاده می‌کنیم.

خبرنگار دیگری درباره اظهارات اخیر سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر اینکه هواپیمای بدون سرنشینی که در اراضی اشغالی به دست رژیم صهیونیستی افتاده است ایرانی لبنانی بوده و آیا در تحلیل اطلاعات به حزب‌الله نیز کمکی خواهید کرد؟ پرسید که مهمان‌پرست پاسخ داد: مباحث فنی و تخصصی را مسئولین نظامی پاسخ می‌دهند. آنچه که مشخص است این است که توانایی‌های دفاعی کشور ما بسیار بالا است. پیشرفتی که در زمینه‌های مختلف صورت گرفته این امکان را به ما داده است که با قدرت تمام از تمامیت ارضیمان و حاکمیت و استقلال کشورهای منطقه دفاع کنیم و در مقابل جنگ‌افروزان و مداخله‌گران غربی و رژیم صهیونیستی بتوانیم جبهه مقاومت را تقویت کنیم. با همه توانمان در خدمت امنیت و ثبات منطقه هستیم و پیشرفت‌های مختلفی که کشور ما به ویژه در زمینه‌های دفاعی داشته است نشان دهنده این است که احتمال جنگ‌افروزی کاهش پیدا خواهد کرد. اصولا زمانی احتمال جنگ وجود دارد که کشور‌ها قدرت دفاع از خود نداشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم‌چنین درباره سفر احمدی‌نژاد به کویت نیز گفت که این سفر برای شرکت در اجلاس مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیایی (ACD) انجام می‌شود که اولین اجلاس سران آن در کویت برگزار می‌شود.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر انتشار برخی اخبار درباره سفر وزیر کشور عربستان به ایران و پیگیری موضوع ایرانیان زندانی در این کشور با توجه به انتشار اخباری مبنی بر اعدام تعدادی از این ایرانیان نیز گفت: برای اینکه اختلافاتی که ممکن است در زمینه‌های سیاسی و کنسولی بین دو کشور وجود داشته باشد حل شود، از راه گفت‌وگو و بررسی صادقانه مشکلات می‌تواند به نتیجه رسید. معتقدیم عربستان با توجه به جایگاهی که در جهان اسلام دارد می‌تواند از ظرفیت‌های خود برای ثبات و پیشرفت منطقه استفاده کند. نباید در مسیری افتاد که پروژه‌های ایران‌هراسی، ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه و تحریک افکار عمومی مردم دنبال شود. همه این‌ها فقط می‌تواند مخالفان کشورهای اسلامی و دشمنان منطقه را خوشحال کند.

او تاکید کرد: ما از هر تلاشی برای اینکه بتوانیم به تفاهم همه‌جانبه با کشورهای منطقه به دست آوریم و مشکلاتی که وجود دارد به ویژه درباره اتباعمان و دفاع از حقوق آن‌ها را دنبال کنیم، استقبال می‌کنیم و در دستور کار خواهیم داشت. ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که با بررسی دقیق مشکلات و راه‌های تفاهم، زمینهٔ تنش‌هایی که در برخی از موضوعات به وجود آمده را برطرف کنیم. باید متوجه باشیم که خطر اصلی در منطقه رژیم صهیونیستی است و هر موضوعی که بخواهد این مساله را تحت‌الشعاع قرار دهد و کشورهای منطقه را مشغول کند، تنها می‌تواند به نفع رژیم صهیونیستی و حامیان آن باشد.

مهمان‌پرست درباره پیشنهاد آیت‌الله اراکی مبنی بر نام‌گذاری اولین جمعهٔ هفته وحدت با نام روز جهانی محمد (ص) و حمایت وزارت خارجه از این طرح نیز گفت: هر میزان که زمینه اجرای قوی این طرح فراهم شود ما نیز حتما از این طرح حمایت می‌کنیم. همه باید تلاش کنیم تا وحدت جهان اسلام تقویت شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره کاندیداتوری ایران برای برعهده‌گیری دبیرکلی اوپک و معرفی نوذری برای این پست و اقدامات حمایتی وزارت خارجه در این باره نیز گفت: ما تمامی امکانات خود را برای حمایت از کاندیدای خود بسیج می‌کنیم. حق کشور ما است و ما عضو موثر اوپک هستیم و دبیرکلی این سازمان مدت‌هاست که می‌باید به کشور ما تعلق گیرد. حتما همه امکانات سیاست خارجی برای حمایت از نوذری فعال خواهد بود.

مهمان‌پرست هم‌چنین درباره سفر هیاتی از بومیان کانادا به ایران نیز اظهار کرد: این هیات وارد ایران شده‌ و ملاقات‌هایشان در حال انجام شدن است.

وی هم‌چنین درباره سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران نیز گفت: ارتباط میان پارلمان‌ها طبیعی است که می‌تواند فضای همکاری دوجانبه را گسترش دهد. نمایندگان پارلمان‌ها ظرفیتی برای توسعه روابط و تفهیم برخی از واقعیت‌ها و روشن کردن وضعیت دقیقی که می‌تواند در بین کشور‌ها وجود داشته باشد هستند.

مهمان‌پرست درباره زمان انجام مذاکرات نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: هنوز تاریخ مشخصی در این باره اعلام نشده است. به محض اینکه تمایل برای ادامه گفت‌وگو‌ها برای رسیدن به چارچوب کلی ایجاد شود تاریخ آن اعلام می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر