کد خبر: 1671 A

مهمانپرست در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد؛

به دلیل کسالت وزیر خارجه عربستان، قائم‌مقام او در نشست تهران شرکت خواهد کرد/ محمود عباس به عنوان نماینده رسمی فلسطین در اجلاس غیر متعهد ها شرکت می کند./

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران داخلی و خارجی آخرین جزئیات مربوط به گردهمایی غیرمتعهد‌ها را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رامین مهمان پرست با اشاره به اینکه بعد از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جنبش غیر متعهد‌ها دومین مجمع بین‌المللی و بزرگ‌ترین نهادی است که می‌تواند در مسائل بین‌المللی تاثیر قابل توجهی داشته باشد، اظهار امیدواری کرد که با آغاز ریاست ایران بر این جنبش، اقدامات و ابتکارات قابل توجهی انجام شود تا در طول این دوره سه ساله این جنبش هر چه بیشتر از ظرفیت خودش استفاده کند.

مهمان پرست درباره ارزیابی دستگاه وزارت امور خارجه از سطح مهمانان شرکت کننده در این اجلاس، گفت: تاکنون از سوی ۱۰۸ هیات شرکت کننده در اجلاس درخواست‌ها و لیست افراد شرکت کننده را دریافت کرده‌ایم از مجموع ۱۳۷ کشور عضو و ناظر و ده سازمان بین‌المللی عضو جنبش غیرمتعهد‌ها حضور ۱۲۰ کشور و ۶ سازمان و نهاد بین‌المللی در اجلاس مشخص شده است.

وی ادامه داد: ارزیابی ما از سطح حضور این هیات‌ها بسیار قابل توجه است چرا که تاکنون حدود ۵۰ هیات در سطح سران که شامل روسای جمهور، پادشاهان و نخست وزیران می‌شوند در اجلاس شرکت دارند. همچنین ۳۰ هیات در سطح وزیر خارجه شرکت می‌کند. بنابراین تاکنون ۸۰ کشور در سطح وزیر خارجه و بالا‌تر از آن در این اجلاس شرکت دارند.

مهمان پرست همچنین گفت: از ۵۰ کشوری که در سطح سران در نشست تهران شرکت می‌کنند ۲۷ رئیس جمهور، ۲ پادشاه، ۷ نخست وزیر، ۹ معاون رئیس جمهور، ۲ رئیس مجلس و ۵ نماینده ویژه روسای کشور‌ها حضور خواهند داشت.

وی افزود: ۲۳ وزیر خارجه و چند وزیر غیر از وزیر خارجه به عنوان رئیس هیئت در نشست تهران حضور خواهند یافت.

رایزنی درباره سوریه در حاشیه اجلاس

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برگزاری نشستی در حاشیه این اجلاس درباره سوریه نیز گفت: موضوعی که درباره سوریه مطرح شده است، این است که در حاشیه این اجلاس فرصتی فراهم است که طرحی که ایران به صورت جامع برای بحران سوریه آماده کرده است، با حضور کشورهایی که همراه هستند و نسبت به حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه اتفاق نظر دارند، رایزنی صورت گیرد. این رایزنی و نشست در حاشیه اجلاس می‌تواند کمک کند تا طرح‌های موردنظر برای حل هرچه سریع‌تر بحران سوریه به نتیجه برسد و پس از اتمام اجلاس سران جنبش عدم تعهد هم این مساله در دستور کار ما خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس مشورتی دوستان سوریه در تهران و حضور حدود ۲۹ کشور در آن، اظهار کرد: در این اجلاس پیشنهاداتی در مورد بحران سوریه مطرح شد که ازجمله تشکیل گروه تماس از کشورهایی که می‌توانند در مورد حل بحران سوریه موثر باشند، بود.

مهمانپرست افزود: در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مکه مکرمه نیز پیشنهادی توسط رییس جمهور مصر مبنی بر همکاری چهار کشور ایران، مصر، ترکیه و عربستان مطرح شد. ما از این پیشنهاد استقبال کردیم و پس از آن تاکنون دو بار تماس‌های تلفنی میان وزرای خارجه مصر و کشورمان برقرار بوده است و رایزنی‌هایی صورت گرفته است چرا که مساله سوریه به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل منطقه ما مطرح خواهد بود و به صورت ویژه در دستور کار پیگیری ما قرار دارد.

حضور رئیس تشکیلات خودگردان در تهران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره دعوت از اسماعیل هنیه برای شرکت در اجلاس تهران گفت: ما به عنوان میزبان اجلاس موظف هستیم همه اعضا را دعوت کنیم و طبق رویه معمول آن دعوتنامه‌ها ارسال شده است. از فلسطین نیز رییس حکومت خودگردان فلسطین دعوت شده و ایشان به عنوان نماینده رسمی فلسطین شرکت خواهند کرد. البته برخی میهمانان ویژه نیز دعوت شده‌اند که نهایتا پس از مشخص شدن حضور قطعی آن‌ها اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت. از فلسطین آقای محمود عباس به عنوان رییس حکومت خودگردان در این اجلاس حضور پیدا خواهد کرد.

سطح هیات‌های قطر و بحرین هنوز قطعی نیست

مهمان‌پرست در مورد حضور عربستان، بحرین و قطر نیز در این اجلاس اظهار کرد: به دلیل کسالت وزیر خارجه عربستان، قائم‌مقام او در نشست تهران شرکت خواهد کرد.

وی ادامه داد: از بحرین و قطر نیز هیات‌هایی خواهیم داشت که سطح هیات آن‌ها نیز ظرف یکی دو روز آینده مشخص خواهد شد.

مهمانپرست با بیان اینکه هیات کار‌شناسی در سطح معاون وزیر خارجه خواهد بود، گفت: هنوز برای مشخص شدن سطح هیات‌های اصلی در اجلاس سران فرصت هست. به نظر می‌آید قطر در بالا‌ترین سطح و بحرین در سطح وزیر خارجه در جلسات حاضر شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر