کد خبر: 2789 A

در این روز تعهد می‌دهم که شخصا به ترویج دلایل لزوم خلع سلاح هسته‌ای و عدم تکثیر هسته‌ای ادامه دهم و به تشدید تلاش‌هایم برای تشویق الحاق تمامی دولت‌هایی بپردازم که همچنان به عقد منع جامع آزمایشات هسته‌ای نپیوسته‌اند.

ایلنا: دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین المللی هسته‌ای در ۸ شهریور ماه جاری خواستار جهانی بدون تسلیحات هسته‌ای شد.

به گزارش ایلنا، بان کی مون در پیامی تصریح کرد: آزمایشات هسته‌ای هم چنان تهدیدی برای سلامتی بشر و ثبات جهان به شمار می‌رود و روز بین المللی علیه آزمایشات هسته‌ای فرصت مناسبی است تا توجیهات را به اثرات مضر و بلند مدت آن، هم چنین تداوم خطری جلب نماییم که همواره با وجود ده‌ها هزار سلاح هسته‌ای مطرح است

در ادامهٔ این پیام آمده است: در این روز تعهد می‌دهم که شخصا به ترویج دلایل لزوم خلع سلاح هسته‌ای و عدم تکثیر هسته‌ای ادامه دهم و به تشدید تلاش‌هایم برای تشویق الحاق تمامی دولت‌هایی بپردازم که همچنان به عقد منع جامع آزمایشات هسته‌ای نپیوسته‌اند.

وی ادام داد: ساز و کار شیوه وارسی معاهده، اثر بخشی آن را ثابت کرده است. من کماکان پیشنهاد پابر جای خود مبنی بر دیدار از پایتخت هر دولتی که هنوز در مورد قابل اعتماد بودن ساز و کار‌های نظارتی و بازرسی معاهده متقاعد نشده‌اند را تکرار می‌کنم تا سوالات و دغدغه‌های آنان را پاسخ بدهم.

دبیر کل سازمان ملل متحد تصریح کرد: در حالی که روز بین المللی علیه آزمایشات هسته‌ای را گرامی می‌داریم، اجازه بدهید به تلاشهای خودمان برای خاتمه دادن به آزمایش سلاح‌های هسته‌ای و ارتقای دستیابی به جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای تحکیم ببخشیم.
پایان پیام

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر