کد خبر: 302 A

صالحی در حاشیه کنفرانس مکه:

برای بالا بردن سطح روابط با عربستان به توافق رسیدیم.

ایلنا: وزیر امور خارجه کشورمان بر اهمیت ادامه رایزنی‌ها و مشورت‌ها میان کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر صالحی در حاشیه کنفرانس مکه در گفت‌وگو با روزنامه‌ کویتی الوطن بیان کرد: رایزنی‌های میان ما و دیگران به ویژه میان کشورهای اثرگذار در منطقه مثل ایران و عربستان مهم و حیاتی است.

وی با اشاره به دیدار‌هایش با مسوولان عربستانی گفت: در این دیدار‌ها راه‌های تقویت روابط دو جانبه و حوادث منطقه بررسی شد و بحمدالله در خصوص راه‌های بالا بردن سطح روابط و تقویت و تحکیم آن با یکدیگر توافق کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد که تحکیم روابط دو کشور امری بسیار با اهمیت تلقی می‌شود چرا که این تهران –ریاض دو دولت مهم در این منطقه به شمار می‌روند.

وی روابط تهران –ریاض را استثنایی و مثال‌زدنی توصیف کرد که به شکل بسیار گسترده‌ای بر روابط سایر کشورهای عضو در سازمان همکاری‌های اسلامی تاثیر می‌گذارد.

صالحی درباره اختلافات میان کشورهای عضو این سازمان در خصوص سوریه بیان کرد که اختلاف نظرهایی وجود دارد. در واقع نمایندگان ۵۷ کشور عضو این سازمان نمی‌توانند که نظرات یکسانی داشته باشند و هر کدام نظر خود را دارند اما سعی و تلاش‌هایی برای ایجاد مشترکات و کاهش سطح اختلافات به گونه‌ای که به پرکردن شکاف‌ها منجر شود، انجام می‌شود که بحمد الله همگان در همین راستا تلاش می‌کنند.

وی به مساله سوریه اشاره کرد و گفت: ما شاهد بحران‌ها و تحولات مهمی در منطقه هستیم که حل آن‌ها نیازمند صبر، نیت خالصانه و صداقت است. باید گفت که نمی‌توان چنین مسایل دشواری را چند روزه حل و فصل کرد. با امیر عبدالعزیز بن عبدالله، معاون وزیر امور خارجه عربستان نیز درباره آنچه که در منطقه می‌گذرد و چگونگی حل آن، گفت‌وگوهایی داشتم.

صالحی در ادامه، کنفرانس فوق‌العاده مکه را فرصتی تاریخی برای حل مشکلات میان کشورهای اسلامی بدون کمک دیگران از خارج خواند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر