کد خبر: 37060 A

یك كارشناس مسائل خاورمیانه مطرح كرد:

بشار اسد در اغلب موارد معترضان را تروریست می‌داند و خواهان گفت‌و‌گو با آنان نیست/غالب نیروهای معترض در سوریه نیروهای رادیکال مذهبی نیستند/اسرائیلی‌ها نگران مرحله مابعد اسد هستند.

یک کار‌شناس مسائل خاورمیانه گفت: طرح سه مرحله‌ای بشار اسد رئیس جمهور سوریه به طرحی که کوفی عنان در کنفرانس ژنو ارائه کرده نزدیک نیست.

حسن هاشمیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص طرح سه مرحله رئیس جمهوری سوریه اظهار داشت: این طرح بدون در نظر گرفتن واقعیت بحران سوریه ارائه داده شده است. در شرایطی که ۷۰درصد کشور در اختیار معترضان قرار گرفته و حملات شدیدی در حلب و دمشق صورت می‌گیرد، ارائه این طرح نشان از اقتدارگرایی نیروی حاکم بر سوریه اشت.

وی در ادامه گفت: هیچ کدام از مراحل این طرح به طرح کوفی عنان که در کنفرانس ژنو عنوان کرده، نزدیک نیست. ارائه این طرح می‌تواند به حفظ حاکمیت اسد در سوریه کمک کند و نفعی برای کشورهای غربی ندارد.

هاشمیان در ادامه با بیان اینکه اسد معترضان را عروسک دست کشورهای غربی می‌داند، تصریح کرد: بشار اسد در اغلب موارد معترضان را تروریست می‌داند و خواهان گفت‌و‌گو با آنان نیست.

به گفته این کار‌شناس مسائل بین الملل صد کشور «ائتلاف ملی سوریه» را که متشکل از معترضان سوری است، پذیرفته‌اند.

هاشمیان ضمن اشاره به تهدیدات رژیم صهیونیستی در خصوص دیوار کشی در منطقه جولان تشریح کرد: من بعید می‌دانم که بین اسرائیل و رژیم حاکم بر سوریه درگیری بر سر منطقه جولان به وجود آید. ترس اسرائیل از این است که جریان‌های اسلامی رادیکال در سوریه به قدرت برسند و بتوانند مرزهای اسرائیل را در جولان تهدید کنند. اسرائیلی‌ها نگران مرحله مابعد اسد هستند.

وی همچنین ضمن اشاره به نیروهای مختلفی که در سوریه در حال نقش آفرینی‌اند، خاطر نشان ساخت: غالب نیروهای معترض در سوریه نیروهای رادیکال مذهبی نیستند. نیرو‌ها از سه بخش تشکیل شده‌اند؛ بخش ائتلاف ملی، بخش شورای ملی (که در ائتلاف ملی ادغام شده) و گروه‌های هماهنگی و تنفیقات که در داخل سوریه هستند. این سه گروه اسلام گرای رادیکال نیستند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر