کد خبر: 42698 A

در دیدار سفیر ترکیه در تهران،

ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم منطقه با سابقه تاریخی و تمدنی غنی طی قرون متمادی همواره براساس احترام متقابل و ارزش‌های مشترک فرهنگی و مذهبی در کنار هم زیستند.

اومیت یاردیم، سفیر ترکیه در تهران با غلامعلی حداد عادل عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، حداد عادل در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم منطقه با سابقه تاریخی و تمدنی غنی طی قرون متمادی همواره براساس احترام متقابل و ارزش‌های مشترک فرهنگی و مذهبی در کنار هم زیستند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه روابط فی مابین ایران و ترکیه را روابطی حسنه و رو به گسترش خواند و افزود: روابط دو کشور در حال حاضر در عالی‌ترین سطح از نظر سیاسی،‌ اقتصادی و فرهنگی قرار دارد و اراده مسوولان دو کشور بر توسعه و گسترش مناسبات فی‌مابین استوار است.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت و جایگاه قانونگذاری در ساختار سیاسی دو کشور بر ضرورت تداوم رایزنی‌ها میان مجالس دو کشور در خصوص موضوعات مورد علاقه تاکید کرد و آن را زمینه‌ساز تحکیم و تقویت ارتباطات دوستانه در همه زمینه‌ها برشمرد.

وی همچنین بر اهمیت همکاری‌های دو کشور برای حل بحران‌های موجود در منطقه به ویژه بحران سوریه و ارتقاء صلح و امنیت در جهان اسلام تاکید کرد.

سفیر ترکیه در تهران نیز در ادامه این دیدار روابط ترکیه و ایران را خوب و رو به گسترش توصیف کرد و گفت: عزم و اراده ترکیه بر گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها قرار دارد.

وی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگری مهم در منطقه خواند و با اشاره به زمینه‌های همکاری در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بر استفاده از ظرفیت‌های دو کشور برای توسعه و گسترش روابط دوستانه تاکید کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر