کد خبر: 46 A

محسن رضایی در چهارمین نشست رسانه و چشم انداز؛

آمریکایی‌ها دنبال درگیری‌ایران، عربستان و ترکیه هستند/تأیید نامه‌نگاری وزیران سابق دولت برای تشکیل ستاد فراقوه ای.

ایلنا: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلام اینکه ایران باید به دوستان خود در سوریه پیش از این‌ها تذکر می‌داد که اصلاحات در این کشور را زود‌تر انجام دهند، تأکید کرد: امروز ما در سوریه با فینال نهایی ایران و آمریکا روبه‌رو هستیم.

به گزارش ایلنا، محسن رضایی جمعه شب طی سخنانی در چهارمین نشست رسانه و چشم‌انداز، سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ را مهم‌ترین سند کشور در قانون اساسی دانست و اظهار کرد: این سند از مهم‌ترین سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه سند چشم‌انداز در سال ۱۳۸۲ ابلاغ شده است، افزود: از سال ۸۴ سند چشم‌انداز اجرایی شده و باید طی ۲۰سال ما به اهداف این سند برسیم.

رضایی ادامه داد: امروز ملت‌ها می‌خواهند آینده خود را انتخاب و آن را بسازند در حالی که در گذشته ملت‌ها به دنبال حوادث حرکت می‌کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بگوییم که امروز ایران در برخی مسائل جزء ده کشور بر‌تر دنیاست حرف گزافه‌ای نیست، چرا که ایران در خیلی موارد دفاعی و سیاسی روی پای خود ایستاده است؛ امروز موشک‌های ایران همه را ترسانده و ما به جایی رسیده‌ایم که ماهواره به فضا می‌فرستیم.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه ایران از لحاظ سیاسی در سطح خوبی قرار دارد ولی از لحاظ جامعه در وضع مناسبی نیست؛ مثلا در بحث اقتصاد، کسب و کار، علم و فناوری مشکلاتی وجود دارد.

رضایی گفت: در سند چشم‌انداز ما چالش‌هایی مثل عقب‌ماندگی داریم؛ عقب‌ماندگی مثل یک بیماری است که مرتبا باعث ایجاد ضعف در جامعه می‌شود.

وی پدیده جهانی شدن را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی چشم‌انداز ایران عنوان کرد و افزود: مسئله حضور آمریکا در منطقه یکی دیگر از چالش‌هایی بود که در سند چشم‌انداز با آن روبه‌رو هستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران در افق ۱۴۰۴ باید به کشوری تبدیل شده باشد که هویت ملی‌اش بازسازی شده باشد اظهار کرد: ایران ۱۴۰۴ همانند چراغی است که ملت ایران به سمت آن حرکت می‌کند.

رضایی در بخش دیگری از سخنانش به مسائل منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: باتوجه به جایگاه مهم منطقه، بوش سیاست خود را حمله قرار داده بود اما اوباما می‌خواهد از طریق تسلط بر بیداری اسلامی بر منطقه سوار شود و نمونه آن هم دخالت غربی‌ها در امور داخلی سوریه است.

وی تصریح کرد: ‌ با قاطعیت اعلام می‌کنم که ما در سوریه با فینال نهایی ایران و آمریکا روبه‌رو هستیم و باید به این نکته توجه کرد که اگر سوریه به دست آمریکا بیفتد بیداری اسلامی کلا در اختیار آمریکایی‌ها قرار می‌گیرد. اما اگر سوریه همچنان باقی بماند بیداری اسلامی با جدیت و شتاب بیشتر به جلو می‌رود.

رضایی خاطرنشان کرد: البته در سوریه با ضعف‌های زیادی روبه‌روییم که نمونه آن اصلاحاتی است که در این کشور دیر انجام شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ایران باید به دوستان خود در سوریه پیش از این‌ها تذکر می‌داد که اصلاحات در این کشور را زود‌تر انجام دهند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا بین ایران و سایر کشورهای منطقه اختلاف ایجاد شود به همین جهت به موضوع بحرین دامن می‌زنند در حالی که ایران نمی‌تواند نسبت به بحرین بی‌تفاوت باشد.

رضایی با بیان اینکه سیاستمداران ترکیه از جمله داوود اغلو می‌خواهند عثمانی جدید را طراحی کنند، گفت: آمریکایی‌ها قصد دارند درگیری‌هایی بین ایران، عربستان و ترکیه به وجود آورند و از این طریق طراحی‌های خود در منطقه را محقق کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش مسئله اقتصاد، ضعف مدیریت و وجود آرامش را مهم‌ترین مسائل در داخل کشور عنوان کرد و افزود: برای رسیدن به چشم‌انداز ما نیاز به تولید اقتدار در داخل داریم که البته این مسئله باید کاملا مردمی باشد و نباید وابسته به فرد یا جناح یا دولت باشد.

وی این سؤال را مطرح کرد که چرا مطبوعات در اداره خود سهیم نیستند و در مسئله سوریه نمی‌توانند با جدیت وارد شوند اظهار کرد: احساس مسئولیت رسانه‌ها نسبت به تحولات منطقه در سوریه کمتر از دولتمردان نیست.

رضایی در پاسخ به سؤال یکی از حضار در خصوص تشکیل رسانه خصوصی گفت: در خصوصی‌سازی باید همه حوزه‌ها از جمله رسانه‌ها را مدنظر قرار دهیم؛ بنده با تشکیل شبکه خصوصی مخالف نیستم البته این شبکه‌ها باید زیرمجموعه صدا و سیما باشد.

در ادامه این نشست دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در دولت‌های آقای هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد با تمام اختلاف سلیقه‌ها شاهد بودیم که همه این دولت‌ها پول نفت را خرج می‌کردند و این نقطه مشترک در هر سه دولت وجود داشت.

وی اضافه کرد: در دیپلماسی ما نیاز به ابتکارات شجاعانه داریم و برگزاری اجلاس عدم تعهد هم در این رابطه به موقع است و در کل نفس تشکیل این اجلاس مهم است.

رضایی ادامه داد: امروز دشمنان تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا ایران را منزوی نشان دهند. بر همین اساس تمام رسانه‌های خود را بسیج کرده تا اجلاس غیرمتعهد‌ها به خوبی برگزار نشود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حضور سران کشور‌ها در ایران می‌تواند نقش مؤثری به ویژه در ارتباط آن‌ها با ما داشته باشند.

رضایی خاطرنشان کرد: البته باید این اجلاس در محتوا کارهای خوبی انجام دهد و در صدور بیانیه‌ها و مصوبات به خوبی کار کند تا خروجی خوبی از این اجلاس ارائه شود.

رضایی در پاسخ به سؤالی در مورد اخبار منتشرشده در خصوص نامه برخی وزرای سابق دولت جهت تشکیل ستاد فراقوه‌ای برای برگزاری انتخابات گفت: چنین نامه‌ای نوشته شده است؛ در این نامه خواسته شده بود که ستاد فراقوه‌ای برای برگزاری انتخابات تشکیل شود؛ البته رئیس این ستاد می‌تواند رئیس جمهور باشد ولی رسانه‌ها و دست‌اندرکاران دولت به گونه‌ای این مسئله را بزرگ کرده‌اند که گویا رئیس جمهور در این ستاد از هیچ جایگاهی نمی‌تواند برخوردار باشد در حالی که چنین نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر