کد خبر: 49844 A

مجتهد زاده در گفتگو با ایلنا:

مقامات آمریکا صحبت‌هایی از یک سلسله امتیاز به میان آوردند که ایران را برای مذاکره ترغیب کنند و مسلما بر سر میز مذاکره این امتیازات باید مطرح شود/برای برون رفت از این شرایط ایران باید مطالبات و مواضع خود را به درستی و محکم پیگیری کند.

یک کار‌شناس مسایل بین الملل در مورد دورنمای مذاکرات ۵+۱ در قزاقستان گفت: من این دورنما را با احتیاط مثبت قلمداد می‌کنم.

پیروز مجتهد‌زاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: این دیدگاه به دلیل شرایطی است که در یک سال اخیر شروع شده و طرفین به این نتیجه رسیدند که راهی جز مذاکره باقی نمانده است.

وی ادامه داد: ما شاهد بودیم که اتحادیه اروپا که سهم مهمی در ۵+۱ دارد آخرین تلاش خود را برای تحت فشار قرار دادن ایران انجام داد و صحبت از تحریم نفت صادراتی ایران از طریق تنگه هرمز به میان آورد که ایران نیز در یک واکنش بسیار منطقی اعلام کرد این کار اعلام جنگ است و ایران حق دارد در آن صورت تنگه هرمز را ببندد که در نتیجه اتحادیه اروپا از این تحریم چشم پوشی کرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: دو طرف به این نتیجه رسیدند که چاره‌ای جز مذاکره برای حل این موضوع وجود ندارد ولی نباید از کارشکنی‌هایی که اسراییل و محافل صیهونیستی در آمریکا در روند این مذاکرات ایجاد می‌کنند چشم پوشی کرد، چون به نظر می‌آید این تحرکات تا حدودی موثر بوده و این تاثیر گذاری‌ها در صحبت‌های اخیر‌ بان کی مون که بعد‌ها پس گرفته شد قابل مشاهده است.

وی افزود: به این دلیل من آینده مذاکرات را با احتیاط مثبت قلمداد می‌کنم.

مجتهد‌زاده ادامه داد: اینکه اتحادیه اروپا تا چه حد می‌تواند در ورای این تحرکات حرکت کند و تا چه اندازه برای بی‌اعتنایی به این مواضع توانمند است و می‌تواند مستقل عمل کند، بی‌تردید در آینده مذاکرات بی‌تاثیر نیست.

این کار‌شناس مسایل بین المللی با اشاره به رویکرد ایران در مذاکرات اظهار داشت: ایران راه درستی را در پیش گرفته و در جهت مثبت حرکت می‌کند.

وی با ذکر اینکه ایران نیز می‌تواند به صورت غیر مستقیم در معرض این تحرکات منفی قرار بگیرد، گفت: برای برون رفت از این شرایط ایران باید مطالبات و مواضع خود را به درستی و محکم پیگیری کند و از وارد شدن به بحث‌ها و شرایط متوقف کننده خود داری کند.

این پژوهشگر در پاسخ به اینکه روند مذاکرات تا چه حد می‌تواند بر تحریم‌ها تاثیر گذار باشد، تصریح کرد: باید در این مذاکرات این قضیه روشن شود.

وی ادامه داد: در این مورد مقامات آمریکا صحبت‌هایی از یک سلسله امتیاز به میان آوردند که ایران را برای مذاکره ترغیب کنند و مسلما بر سر میز مذاکره این امتیازات باید مطرح شود و این موضوع تماما بستگی به دستورالعمل مذاکرات دارد.

دکتر مجتهد‌زاده با اشاره به اهمیت تهیه دستور العمل برای مذاکره گفت: در تهیه دستور العمل مذاکرات باید دو طرف مشارکت داشته باشند که چه بحث‌هایی مطرح شود و از طرح چه بحث‌هایی جلوگیری شود.

وی با ذکر اینکه ۵+۱ باید صداقت خود را نشان دهد، اضافه کرد: همانطور که رهبر ایران اشاره کردند به جای اینکه در آستانه مذاکرات تحریم‌ها شدت پیدا کند، باید به ایران ثابت شود که قصه نامبارکی در میان نیست و این موضوع باید به صورت عملی نشان داده شود چون ما دیدیم جمهوری اسلامی و رهبر ایران این مساله را بسیار روشن و شفاف مطرح کردند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تا امروز ما حرف‌ها را پذیرفتیم و الان زمان عملی نشان دادن حسن نیت هاست، تصریح کرد: اگر طرفی باید حسن نیت نشان دهد آن طرف دیگر مذاکره است، چون ایران کشوری را تحریم نکرده که با نقض آن حسن نیت خود را نشان دهد.

وی ادامه داد: ما مظلوم این قائله هستیم و امروز مظلوم و ظالم با هم مذاکره می‌کنند تا ظلم برطرف شود و در این حالت ظالم باید ظلم‌های خود را تخفیف دهد.

مجتهد‌زاده با ذکر اینکه به کار بردن واژه ظالم و مظلوم جنبه شعاری ندارد، گفت: من اعمال این تحریم‌های غیر قانونی را ظلم می‌دانم.

وی با اشاره به درخواست بازرسان آژانس برای بازدید از تاسیسات پارچین، اظهار داشت: از لحاظ تئوریک آژانس این توان را داردکه از این تاسیسات بازدید کند ولی به صورت عملی این تصور امکان پذیر نیست.

ابن کار‌شناس مسایل بین الملل ادامه داد: ایران می‌تواند بگوید زمانی آژانس حق دارد بازدید را انجام دهد که از تاسیسات نظامی کشورهایی مثل آمریکا، انگلیس و فرانسه بازدید کند که عضو ان. پی. تی هستند و باید اجازه بازدید را به آژانس بدهند، این حرف بسیار منطقی است، چون فرانسه که عضو ان. پی. تی است موظف است با بازرسان آژانس هماهنگی داشته باشد و اجازه دهد از تاسیسات نظامی‌اش بازدید شود ولی اینکار صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به علل پیش نرفتن مذاکرات، اظهار داشت: عدم هماهنگی و همکاری از طرف آژانس و ۵+۱ عامل اصلی است. ۵+۱ باید مواضعش را در برابر ایران تعدیل کند و در رفع موانع مذاکرات که خواسته ایران و جامعه جهانی است قدم بردارد هر چند ۵+۱ در مقابل خواسته‌های اسراییل با دشواری‌هایی روبرو است ولی هیچ کس جز ۵+۱ نمی‌تواند این دشواری‌ها را حل کند.

مجتهد‌زاده یاد آور شد: با مسئله مذاکرات باید با احتیاط برخورد کنیم و اصول مذاکره را با دقت بررسی کنیم و به آینده مذاکرات باید با احتیاط خوش بین بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر