کد خبر: 54039 A

پیش‌نویس بیانیه گروه ۱+۵:

در پیش‌نویس بیانیه کشورهای عضو گروه ۱+۵، مذاکرات آلماتی «مفید» توصیف شده و تاکید شده که گفت‌وگو‌ها و تماس‌های دو طرف در ماه‌های پیش رو فعالانه دنبال خواهد شد.

ایلنا:کشورهای عضو گروه ۱+۵ در پیش‌نویس بیانیه‌ای ضمن مثبت ارزیابی کردن مذاکرات قزاقستان، خواستار نتایج ملموس و مشخص در مذاکرات‌ هسته‌ای با ایران شده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پیش‌نویس بیانیه کشورهای عضو گروه ۱+۵، مذاکرات آلماتی «مفید» توصیف شده و تاکید شده که گفت‌وگو‌ها و تماس‌های دو طرف در ماه‌های پیش رو فعالانه دنبال خواهد شد.

قرار است مذاکرات کار‌شناسی در روز ۲۸ اسفند در استانبول و دوره بعدی گفت‌وگو‌ها در آلماتی در روز ۱۶ فروردین ماه برگزار شود.

در ادامه پیش‌نویس بیانیه گروه ۱+۵ آمده است: «ما در مرحله مقدماتی به دنبال نتایج ملموس در این فرآیند دیپلماتیک هستیم.»

پیش‌نویس بیاینه مشترک ۱+۵ می‌افزاید: «ما بر حمایت ادامه‌دار خود از یک راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران تاکید می‌کنیم.»

بنا بر این گزارش، انتظار می‌رود پیش‌نویس این بیانیه امروز - چهارشنبه - در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین ارائه شود. با این حال هنوز مشخص نیست که این پیش‌نویس نهایی است یا قرار است تغییراتی در متن آن داده شود.

یک دیپلمات به خبرگزاری رویترز گفته است که چین باید این پیش‌نویس را به طور رسمی تایید کند و احتمال هم داده است که تغییراتی در متن بیانیه ۱+۵ داده شود.

در بخشی دیگر از این پیش‌نویس آمده است که اعضای گروه ۱+۵ با دقت و توجه خاص «نشست‌های مفید» آلماتی را دنبال می‌کردند تا «یک روند سازنده دیپلماتیک ادامه یابد؛ روندی که فعالانه در ماه‌های آتی بر پایه عمل متقابل و رویکرد گام به گام دنبال خواهد شد.»

در پیش‌نویس بیانیه گروه ۱+۵ هدف از مذاکرات بازگرداندن «اعتماد بین‌المللی به ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران» عنوان شده است.

پنج قدرت شورای امنیت به علاوه آلمان همچنین از این خواسته‌اند بی‌درنگ «گام‌های اساسی» برای رفع نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بردارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر