کد خبر: 54068 A

مطهرنیا در گفت‌وگو با با ایلنا:

اشتون مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده و می‌توان برداشت کرد که مثبت بودن را به رفتار ایران بعد از نشست آلماتی ارجاع داده است.

ایلنا: یک کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا در خواست آمانو برای بازدید از سایت پارچین واکنشی به ساخت سه هزار سانتفیوژ جدید در ایران است یا نه، گفت: این اظهارات بیش از اینکه در چارچوب تقابل با ساخت سانترفیوژ در ایران تعریف شود می‌تواند بازتابی در برابر حرف‌های اخیر وزیر امور خارجه و توافقاتی که صورت گرفته باشد و نشان دهد هر دو طرف منتظرند که طرف مقابل گام اول را بردارد

مهدی مطهرنیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا،در خصوص اظهارات اخیر آمانو برای بازدید از سایت نظامی پارچین بدون توافق قبلی اظهار داشت: بعد از نشست آلماتی و جذب امیدوار کننده‌ای که بعد از آن پیش آمد تا حدود زیادی این پرسش پیش می‌آید که چه رخ داده که هر دو طرف مذاکره کننده نتایج را مثبت ارزیابی کرده و از روند مذاکرات اعلام خوشنودی می‌کند.

وی ادامه داد: آنچه از بحث آلماتی استخراج می‌شود، تنها محدود به اعلام زمان و مکان بعدی مذاکرات است، اما برون داد رسانه‌ای و پیگیری سیاسی که نمود داشته، چیزی فراتر از فضای سیاسی در این نشست را القا می‌کند.

این کار‌شناس مسائل بین الملل درادامه به اظهارات اشتون بعد از نشست آلماتی اشاره کرده و افزود: موضوع دیگری که وجود دارد این است که اشتون مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده و می‌توان برداشت کرد که مثبت بودن را به رفتار ایران بعد از نشست آلماتی ارجاع داده است. در واقع این نکته به ذهن می‌رسد که اشتون می‌خواهد بگوید هر دو طرف وعده‌هایی به یکدیگر داده‌اند.

مطهرنیا ضمن تاکید براینکه که حتما توافقاتی بین دو طرف مذاکره کننده در نشست آلماتی صورت گرفته است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد این توافقات امروز در چارچوب خواست دو طرف شکل و محتوا می‌پذیرد. از یک سو وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که حجم تحریم‌ها کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر آمانو اعلام می‌کند که بدون دفع وقت خواستار بازرسی از سایت نظامی پارچین است.

این کار‌شناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا در خواست آمانو برای بازدید از سایت پارچین واکنشی به ساخت سه هزار سانتفیوژ جدید در ایران است یا نه گفت: این اظهارات بیش از اینکه در چارچوب تقابل با ساخت سانترفیوژ در ایران تعریف شود می‌تواند بازتابی در برابر حرف‌های اخیر وزیر امور خارجه و توافقاتی که صورت گرفته باشد و نشان دهد هر دو طرف منتظرند که طرف مقابل گام اول را بردارد.

وی درادامه یادآور شد: این انتظار برای برداشتن گام اولیه می‌تواند به گره‌ای تبدیل شود و زمینه پرور بازگشت شرایط به قبل از مذاکرات آلماتی باشد. این روند می‌تواند با نپذیرفتن ایران در برطرف کردن نگرانی‌های آژانس و اقدام نکردن آژانس در راستای اعتمادسازی شروع و با تکیه و اصرار بر موضع گیری‌های تند هر دو طرف ادامه یابد.

مطهرنیا در پاسخ به این سوال که اگر در روند مذاکرات هیچ کدام از طرفین حاضر به برداشتن گام اولیه نشوند، آن‌گاه چه خواهد شد، عنوان کرد: با موضع گیری صریح ایران در مواضع قبلی و توقعاتی که در کاهش سطح تحریم‌ها در فضای عمومی پدید آورده تمام در صورت پشگام نبودن هرکدام از طرفین خواسته‌ها می‌تواند در چهارراهی با یکدیگر تلاقی کند و گره‌ای در پرونده ایجاد شده وموجب مستحکم شدن گره‌های پیشین شود. به گونه‌ای که ایران به عدم پذیرش خواسته‌های آژانس پافشاری می‌کند و ما شاهد اجماع بین المللی برای افزایش فشار‌ها خواهیم داشت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر