کد خبر: 58002 A

با برنامه‌ریزی سفارتخانه‌های 10 کشور؛

مراسم گرامیداشت روز بین‌المللی نوروز با برنامه‌ریزی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران، آذربایجان، افغانستان، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان در خانه اوکراین برگزار شد.

مراسم گرامیداشت روز بین‌المللی نوروز با برنامه‌ریزی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران، آذربایجان، افغانستان، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان در خانه اوکراین برگزار شد.

به گزارش ایلنا، لئونید کاژارا وزیر امور خارجه اوکراین با ابراز خرسندی نسبت به حضور خود در مراسم عید نوروز اظهار‌ کرد: ما با همدیگر عید نوروز که تاریخ چندهزار ساله دارد و میلیون‌ها نفر آن را در کشورهای مختلف جشن می‌گیرند را گرامی می‌داریم.

وی عید نوروز را باعث اتحاد مناطق، اقوام و ملت‌ها قلمداد کرد و این عید بزرگ را عید جشن خانواده‌ها و دید و بازدید و تشدید دوستی و محبت بین مردم دانست.

کاژارا با اشاره به تاثیر عید نوروز به گفت‌وگو بین ملت‌ها و تقویت احترام متقابل گفت: عید نورزو در بین فرهنگ‌های متنوع و ملت‌های با قومیت‌های گوناگون موجب تقویت مراودات و ارتباطات اجتماعی را فراهم می‌کند و اوکراین نیز با ترکیب اقوام گوناگون خود توجه خاص به عید بزرگ دارد.

لئونید کراوچوک رییس جمهوری اسبق اوکراین با تبریک عید نوروز به تمامی ملت‌ها گفت: فروپاشی شوروی در شکل‌گیری تحولات جدید موجب شد عید نوروز از حصار محرومیت‌ها خارج شود و ما امروز شاهد هستیم تمامی ملت‌ها عید نوروز را جشن می‌گیرند.

وی عید نوروز را با قدمت بیش از سه هزار سال بسیار حائز اهمیت قلمداد کرد و آن را آداب و رسوم والا و پسندیده ملت‌ها قلمداد کرد.

لئونید نووخاتکو وزیر فرهنگ اوکراین با اشاره به نقش تفاهم و تعامل در فرهنگ‌ها، عید نوروز را عامل وحدت و گفت‌وگو ملت‌ها و ادیان مختلف توصیف نمود و گفت اوکراین آمادگی دارد با ملت‌های حوزه تمدن نوروز تعاملات فرهنگی خود را گسترش دهد.

الکساندر پوپوف شهر کی یف نیز با تبریک عید نوروز به حاضرین در این مراسم اظهار کرد: ما در شهر کی یف 130 قوم داریم که بیش از 10 درصد از اهالی کی یف از اقوام مختلف جشن نوروز را گرامی می‌دارند.

در این مراسم سفرای جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ترکمنستان، عراق، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان حضور داشتند. سفیر قرقیزستان به عنوان شیخ السفرا پیام ده کشور حوزه تمدن نوروز را به نمایندگی سفرای ده کشور قرائت کرد.

همچنین با نمایش فیلم‌های حاوی آداب و رسوم نوروز در هر کشور، و گروه‌های آواخوانی با اجرای موسیقی سنتی برنامه‌های هنری را اجرا نکردند، در حاشیه مراسم نیز نمایشگاه آثار فرهنگی و تاریخی ده کشور و آداب نوروز به نمایش گذارده شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر