کد خبر: 63121 A

سفیر ایران در آذربایجان:

البته ما از آزادی تجمعات جانبداری می‌کنیم و آماده‌ایم با حضور نمایندگان خود با برگزاری نشستی با حضور خبرنگاران دیدگاه‌های طرفین مطرح شود که مفهوم دموکراسی نیز همین است.

سفیر ایران در باکو با بیان اینكه تمامیت ارضی ایران خط قرمز ما است تاکید کرد: ما از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت و مرزهای شناخته شده را تایید می‌کنیم و پیشنهاد مطرح شده در مجلس شورای اسلامی، واکنش به نشست ضد ایرانی تجزیه طلبان بود که در 30 مارس در باکو برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محسن پاک‌آیین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در پاسخ به سوالی در مورد علت پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد بازنگری در معاهده ترکمنچای با تاکید بر مناسبات دوستانه بین ایران و آذربایجان گفت: به هیچ وجه نمی‌توانیم رضایت دهیم که عده‌ای با برگزاری نشست‌های ضد ایرانی، علیه تمامیت ارضی ما فعالیت کنند.

سفیر ایران با تصریح بر اینکه مقامات رسمی دو کشور خواهان توسعه روابط هستند و از تمامیت ارضی یکدیگر جانبداری می‌کنند، گفت: برگزاری نشست‌های ضد ایرانی توسط عده‌ای محدود، مناسبات دو کشور را به طور منفی تحت تاثیر قرار می‌دهد و نشست باکو نیز تلاش‌های چند ماه گذشته دو کشور برای اجرای طرح های مختلف در جهت توسعه مناسبات را کم اثر کرد.

پاک آیین گفت: حتی اگر این قبیل اظهار نظرها منعکس کننده موضع مقامات دولت آذربایجان نباشد، ولی باعث بروز واکنش در ایران می شود و امیدوارم با توجه به اهمیت و حساسیت مناسبات فیمابین، تدابیر لازم برای جلوگیری از چنین تحرکاتی اتخاذ گردد.

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری نشست باکو، لطمه زدن بر مناسبات دو کشور بود گفت: این نشست هیچ گونه ارتباطی با آزادی بیان نداشت چرا که اجازه شرکت و اظهار نظر مخالفان در این نشست داده نشد و خبرنگارانی که از قبل انتخاب شده بودند، جوی منفی علیه ایران ایجاد کردند.

سفیر کشورمان گفت: البته ما از آزادی تجمعات جانبداری می‌کنیم و آماده‌ایم با حضور نمایندگان خود با برگزاری نشستی با حضور خبرنگاران دیدگاه‌های طرفین مطرح شود که مفهوم دموکراسی نیز همین است.

وی افزود: جمع شدن نمایندگان یک دیدگاه منحرف، در پشت درهای بسته با حضور خبرنگارانی که بطور گزینشی دعوت شده‌اند و بکار بردن عبارات توهین آمیز علیه کشور دوست به معنی دموکراسی نیست و این اقدامات تاثیر منفی بر مناسبات می گذارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد تاثیر روابط ایران و ارمنستان بر مناسبات ایران با آذربایجان گفت: مناسبات ایران و ارمنستان، عادی و بر اساس حسن همجواری است و همانطور که علاقمندیم مناسبات‌مان با آذربایجان توسعه پیدا کند، خواستار توسعه مناسبات با ارمنستان نیز هستیم.

وی تصریح کرد همکاریهای خوب ما با ارمنستان هیچگونه تاثیری بر همکاریهای خوبمان با آذربایجان نخواهد گذاشت.

پاک‌آیین در مورد آمادگی ایران برای میانجی‌گری در مناقشه قره باغ گفت امیدواریم مناقشه قره باغ در کوتاهترین زمان ممکن حل و فصل شود و طولانی شدن این مناقشه را به سود صلح و امنیت در منطقه نمی‌دانیم.

وی با تاکید بر اینکه اعضای غیر منطقه‌ای گروه مینسک به حل این مناقشه علاقمند نیستند و با طولانی کردن مناقشه قصد تامین منافع اقتصادی و سیاسی خود را دارند افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس جنبش غیر متعهدها و یک کشور تاثیرگذار در منطقه، با توجه به روابط خوب با آذربایجان و ارمنستان آماده است پیشنهادات خود برای حل مناقشه ارائه نماید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر